reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Eksmisja za znęcanie się nad rodziną

Eksmisja za znęcanie się nad rodziną

Czy sprawcę domowej przemocy można eksmitować? Jakie przepisy może zastosować sąd?

Eksmisja w związku z przemocą w rodzinie

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. zawiera uprawnienie do żądania opuszczenia mieszkania przez członka rodziny, jeżeli ten swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

W wyroku rozwodowym

Sąd w wyroku orzekającym rozwód  na żądanie jednego z małżonków może nakazać eksmisję drugiego z nich. Powodem jest tu rażąco naganne zachowanie, które uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

O eksmisji w trakcie trwania małżeństwa przeczytasz w artykule: Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka?

Znęcanie się

W przypadku skazania sprawcy za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym jest również środkiem zapobiegawczym określonym w Kodeksie postępowania karnego. Sąd może orzec go w stosunku do oskarżonego o przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, gdy zachodzi uzasadniona obawa, iż ponownie popełni on przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy groził popełnieniem takiego przestępstwa. W takim przypadku sąd może na wniosek oskarżonego miejsce pobytu w placówkach zapewniających miejsca noclegowe (poza placówkami pobytu ofiar przemocy w rodzinie).

Zobacz również: Jaka kara za znęcanie się?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama