| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Słownik > Lokal socjalny

Lokal socjalny

Gmina ma obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Dzieje się to w dużej części poprzez lokale socjalne.

Lokal socjalny to lokal lub pomieszczenie, które ze względu na wyposażenie i stan techniczny nadaje się do zamieszkania. Standard lokalu może być niższy od przeciętnych innych lokali mieszkalnych, jednak musi spełniać elementarne normy sanitarne.

Lokal socjalny powinien mieć łączną powierzchnię pokoi co najmniej 10 mkw., jeżeli ma być zamieszkiwany przez jedną osobę. Dla kilku osób łączna powierzchnia pokoi powinna wynosić minimum 5 mkw. na osobę.

Prawa do lokalu socjalnego nie można odmówić:

- kobietom w ciąży,

- emerytom i rencistom o niskich dochodach, korzystającym z pomocy społecznej,

- osobom chorym,

- bezrobotnym,

- małoletnim, niepełnosprawnym oraz ubezwłasnowolnionym wraz z osobami sprawującymi nad nimi opiekę

Osoby te mają pierwszeństwo do przyznania lokalu socjalnego, z pośród wszystkich innych starających się o przyznanie prawa do lokalu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »