REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie socjalne - pomoc dla osób w trudnej sytuacji

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
Spółdzielnie socjalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych./Fot. Fotolia
Spółdzielnie socjalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnia socjalna ma na celu oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim usamodzielnienie jednostki zagrożonej wykluczeniem społecznym lub na rynku pracy. Spółdzielnie socjalne mają charakter organizacji non profit.

W Polskim prawodawstwie istnieje wiele typów spółdzielczej formy działalności. Jedną z nich są spółdzielnie socjalne. Są one stosunkowo nowym typem spółdzielni pracy. Poświęcona im ustawa  z 27 kwietnia 2006 roku stanowi lex specialis czyli ustawę szczególną wobec przepisów prawa spółdzielczego. Oznacza to, iż przepisy w niej zawarte mają charakter szczegółowych uregulowań względem prawa spółdzielczego. W sprawach nieuregulowanych w prawie spółdzielczym stosujemy ustawę o spółdzielniach socjalnych.

REKLAMA

Czym jest spółdzielnia socjalna?

REKLAMA

Instytucja spółdzielni socjalnej służy realizacji zobowiązań wynikających z uczestnictwa w Wspólnocie Europejskiej. Ten rodzaj spółdzielni wspiera aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym np. inwalidów, niewidomych, osoby niepełnosprawne fizycznie, przez co umożliwia im poprawę warunków bytowych, zapewnienie pracy oraz właściwej ochrony socjalnej i zabezpiecza przed izolacją społeczną.

Jak trafnie podnosi H. Cioch misją spółdzielni socjalnej jest nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej, ale również kulturalnej, oświatowej czy socjalnej (H. Cioch, Prawo Spółdzielcze, Warszawa 2011, s. 175.).  Spółdzielnia socjalna ma na celu oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim usamodzielnienie jednostki zagrożonej wykluczeniem społecznym lub na rynku pracy.

REKLAMA

Spółdzielnia socjalna może w ramach swojej działalności w zakresie dodatkowym prócz świadczenia działalności gospodarczej prowadzić działalność oświatową. Jest to istotny moim zdaniem aspekt mogący ,,oswoić’’ środowisko lokalne i uchronić przed społecznym odtrąceniem jednostki.  Można zatem wyraźnie wskazać dualny charakter tej instytucji, która z jednej strony prowadzi działalność gospodarczą w celach zarobkowych, z drugiej zaś prowadzi działalności w zakresie reintegracji członków spółdzielni ze społeczeństwem.

Statutowa działalność spółdzielni socjalnej w części obejmującej działalność w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji oraz działalność, o której mowa wart. 2 ust. 3 ustawy, nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173,poz. 1807, z późn. zm.6) i może być prowadzona jako statutowa działalność odpłatna. Do statutowej działalności odpłatnej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Spółdzielnie socjalne mają charakter organizacji non profit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wniosek o rejestrację podmiotu - Spółdzielnia

Zakładanie i członkostwo spółdzielni socjalnej

Liczba założycieli nie może być mniejsza niż 5 osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, członków spółdzielni zaś nie może być mniej niż 5 ani więcej niż 50. Jedynie w wyniku przekształcenia ze spółdzielni inwalidów lub niewidomych spółdzielnia może liczyć więcej niż 50 członków.

Członkami spółdzielni mogą być:
1) osoby bezrobotne, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U.Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.3),
2) osoby, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1-4, 6 i 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. Nr 122, poz. 1143, z późn.zm.4),
3) osoby niepełnosprawne, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.5),
4) inne osoby, których praca na rzecz spółdzielni wymaga specjalnych kwalifikacji, których członkowie spółdzielni nie posiadają, nie więcej jednak niż 20% członków spółdzielni,
5) Organizacje pozarządowe, gminne osoby prawne, których przedmiotem działania jest reintegracja społeczna i zawodowa

Osoby skazane na karę ograniczenia wolności mogą wykonywać pracę na rzecz spółdzielni socjalnej, jednak nie mogą być jej członkami.

Wniosek o rejestrację spółdzielni dokonuje się na zasadach ogólnych prawa spółdzielczego. Spółdzielnia socjalna ma osobowość prawną, a właściwym dla niej rejestrem  jest Krajowy Rejestr Sądowy. Do wniosku dołącza się:
1) zaświadczenie powiatowego urzędu pracy potwierdzające posiadanie statusu osoby bezrobotnej;
2) zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez osoby zamierzające założyć spółdzielnię socjalną warunków,
3) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby zamierzającej założyć spółdzielnię socjalną.

Statut spółdzielni socjalnej

Spółdzielnia socjalna podobnie jak pozostałe funkcjonuje na podstawie ustalonego statutu, określającego miejsce siedziby, nazwę, zasady członkostwa, cel istnienia, organy oraz pozostałe kwestie, które członkowie- założyciele uznają za istotne.

Spółdzielnia socjalna musi posiadać radę nadzorczą, jednak gdy liczba członków spółdzielni nie przekracza 15 wówczas jej obowiązki wykonuje walne zgromadzenie członków spółdzielni. Pozostałe organy spółdzielni nie są obligatoryjne. Spółdzielnia uchwala uchwałę o podziale lub połączeniu z inną spółdzielnią socjalną podjęte 2/3 głosów członków walnego zgromadzenia.  W wyniku takiego podziału może być utworzona jedynie inna spółdzielnia socjalna.

W przypadku likwidacji spółdzielni pozostałe po niej środki finansowe przekazuje jej członkom, po zapłacie zobowiązań finansowych spółdzielni nie więcej jednak niż 20%. W pozostałym zakresie przekazuje się pozostają kwotę pieniężną na fundusz pracy.

Polecamy serwis: Bezrobotny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA