REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie socjalne - pomoc dla osób w trudnej sytuacji

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
Spółdzielnie socjalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych./Fot. Fotolia
Spółdzielnie socjalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnia socjalna ma na celu oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim usamodzielnienie jednostki zagrożonej wykluczeniem społecznym lub na rynku pracy. Spółdzielnie socjalne mają charakter organizacji non profit.

W Polskim prawodawstwie istnieje wiele typów spółdzielczej formy działalności. Jedną z nich są spółdzielnie socjalne. Są one stosunkowo nowym typem spółdzielni pracy. Poświęcona im ustawa  z 27 kwietnia 2006 roku stanowi lex specialis czyli ustawę szczególną wobec przepisów prawa spółdzielczego. Oznacza to, iż przepisy w niej zawarte mają charakter szczegółowych uregulowań względem prawa spółdzielczego. W sprawach nieuregulowanych w prawie spółdzielczym stosujemy ustawę o spółdzielniach socjalnych.

REKLAMA

Czym jest spółdzielnia socjalna?

REKLAMA

Instytucja spółdzielni socjalnej służy realizacji zobowiązań wynikających z uczestnictwa w Wspólnocie Europejskiej. Ten rodzaj spółdzielni wspiera aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym np. inwalidów, niewidomych, osoby niepełnosprawne fizycznie, przez co umożliwia im poprawę warunków bytowych, zapewnienie pracy oraz właściwej ochrony socjalnej i zabezpiecza przed izolacją społeczną.

Jak trafnie podnosi H. Cioch misją spółdzielni socjalnej jest nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej, ale również kulturalnej, oświatowej czy socjalnej (H. Cioch, Prawo Spółdzielcze, Warszawa 2011, s. 175.).  Spółdzielnia socjalna ma na celu oprócz prowadzenia działalności gospodarczej, przede wszystkim usamodzielnienie jednostki zagrożonej wykluczeniem społecznym lub na rynku pracy.

REKLAMA

Spółdzielnia socjalna może w ramach swojej działalności w zakresie dodatkowym prócz świadczenia działalności gospodarczej prowadzić działalność oświatową. Jest to istotny moim zdaniem aspekt mogący ,,oswoić’’ środowisko lokalne i uchronić przed społecznym odtrąceniem jednostki.  Można zatem wyraźnie wskazać dualny charakter tej instytucji, która z jednej strony prowadzi działalność gospodarczą w celach zarobkowych, z drugiej zaś prowadzi działalności w zakresie reintegracji członków spółdzielni ze społeczeństwem.

Statutowa działalność spółdzielni socjalnej w części obejmującej działalność w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji oraz działalność, o której mowa wart. 2 ust. 3 ustawy, nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173,poz. 1807, z późn. zm.6) i może być prowadzona jako statutowa działalność odpłatna. Do statutowej działalności odpłatnej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Spółdzielnie socjalne mają charakter organizacji non profit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wniosek o rejestrację podmiotu - Spółdzielnia

Zakładanie i członkostwo spółdzielni socjalnej

Liczba założycieli nie może być mniejsza niż 5 osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, członków spółdzielni zaś nie może być mniej niż 5 ani więcej niż 50. Jedynie w wyniku przekształcenia ze spółdzielni inwalidów lub niewidomych spółdzielnia może liczyć więcej niż 50 członków.

Członkami spółdzielni mogą być:
1) osoby bezrobotne, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U.Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.3),
2) osoby, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1-4, 6 i 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz.U. Nr 122, poz. 1143, z późn.zm.4),
3) osoby niepełnosprawne, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.5),
4) inne osoby, których praca na rzecz spółdzielni wymaga specjalnych kwalifikacji, których członkowie spółdzielni nie posiadają, nie więcej jednak niż 20% członków spółdzielni,
5) Organizacje pozarządowe, gminne osoby prawne, których przedmiotem działania jest reintegracja społeczna i zawodowa

Osoby skazane na karę ograniczenia wolności mogą wykonywać pracę na rzecz spółdzielni socjalnej, jednak nie mogą być jej członkami.

Wniosek o rejestrację spółdzielni dokonuje się na zasadach ogólnych prawa spółdzielczego. Spółdzielnia socjalna ma osobowość prawną, a właściwym dla niej rejestrem  jest Krajowy Rejestr Sądowy. Do wniosku dołącza się:
1) zaświadczenie powiatowego urzędu pracy potwierdzające posiadanie statusu osoby bezrobotnej;
2) zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez osoby zamierzające założyć spółdzielnię socjalną warunków,
3) orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby zamierzającej założyć spółdzielnię socjalną.

Statut spółdzielni socjalnej

Spółdzielnia socjalna podobnie jak pozostałe funkcjonuje na podstawie ustalonego statutu, określającego miejsce siedziby, nazwę, zasady członkostwa, cel istnienia, organy oraz pozostałe kwestie, które członkowie- założyciele uznają za istotne.

Spółdzielnia socjalna musi posiadać radę nadzorczą, jednak gdy liczba członków spółdzielni nie przekracza 15 wówczas jej obowiązki wykonuje walne zgromadzenie członków spółdzielni. Pozostałe organy spółdzielni nie są obligatoryjne. Spółdzielnia uchwala uchwałę o podziale lub połączeniu z inną spółdzielnią socjalną podjęte 2/3 głosów członków walnego zgromadzenia.  W wyniku takiego podziału może być utworzona jedynie inna spółdzielnia socjalna.

W przypadku likwidacji spółdzielni pozostałe po niej środki finansowe przekazuje jej członkom, po zapłacie zobowiązań finansowych spółdzielni nie więcej jednak niż 20%. W pozostałym zakresie przekazuje się pozostają kwotę pieniężną na fundusz pracy.

Polecamy serwis: Bezrobotny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA