| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Kim jest broker edukacyjny?

Kim jest broker edukacyjny?

Ośrodki Pomocy Społecznej mogą zatrudniać brokerów edukacyjnych w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego. Broker ma być pośrednikiem między rynkiem a klientem pomocy społecznej. Broker powinien współpracować z doradcą zawodowym i psychologiem.

Broker edukacyjny, w przeciwieństwie do doradcy zawodowego, który jedynie wskazuje indywidualną drogę rozwoju, dobiera kierunek, rodzaj i poziom szkolenia, kursu lub studiów oraz ustala indywidualną ścieżkę edukacyjną klienta, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby rynku. Równocześnie broker musi uwzględniać kwalifikacje klienta oraz indywidualne możliwości psychologiczne i ekonomiczne. W przypadku osób niepełnosprawnych broker edukacyjny sprawdzi dostępność obiektu, w którym organizowane są kursy. Usługi takiego brokera mają być dla klienta bezpłatne.

Do brokera mogą też przychodzić osoby, które zupełnie nie wiedzą, w jakim kierunku chciałyby się kształcić, co by chciały robić.

Zobacz również: Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy?

Kto może skorzystać z usług brokera edukacyjnego

Z bezpłatnych usług brokera edukacyjnego będą mogły skorzystać:
- osoby bezrobotne (w tym długotrwale bezrobotne),
- osoby zagrożone bezrobociem (zawody nadwyżkowe),
- osoby z niepełnosprawnością,
- uchodźcy,
- osoby powyżej 50-tego roku życia,
- osoby, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje lub poszerzyć zainteresowania.

Z osobami poszukującymi swojego miejsca na rynku pracy broker edukacyjny najpierw będzie przeprowadzał wywiad, diagnozując ich możliwości psychofizyczne i zbierając informacje o wykształceniu, zainteresowaniach i sytuacji zawodowej klienta oraz badając preferencje co do usługi edukacyjnej (np. czas trwania kursu/szkolenia, intensywność nauki, cena). Następnie z posiadanej bazy danych broker będzie dobierał pasujące oferty oraz w przystępny sposób przedstawiał je klientowi i ewentualnie motywował go do podjęcia decyzji.

Korzyściami z działania brokera edukacyjnego są przede wszystkim: zwiększenie szansy na ryku pracy, trafność wyboru, bezpłatna i profesjonalna pomoc, nowe możliwości pracy dla osób niepełnosprawnych oraz oszczędność czasu.

Kwalifikacje brokera edukacyjnego

Broker powinien skończyć studia podyplomowe na specjalności "Broker edukacyjny", które mają na celu przygotowanie do skutecznej realizacji zadań oraz pomoc w zdobyciu wiedzy interdyscyplinarnej oraz umiejętności w zakresie: diagnozy, poradnictwa, własnego rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ośrodki Pomocy Społecznej mogą zatrudniać brokerów edukacyjnych w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ośrodki Pomocy Społecznej mogą zatrudniać brokerów edukacyjnych w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »