reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Pomoc społeczna – kryteria dochodowe w 2018, 2019 i 2020 r.

Pomoc społeczna – kryteria dochodowe w 2018, 2019 i 2020 r.

Wyższe kryteria dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej mają obowiązywać od 1 października 2018 r. Zgodnie z przepisami kolejna weryfikacja tych kwot powinna nastąpić w 2021 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 1 października 2018 będą obowiązywały następujące kwoty kryteriów dochodowych z pomocy społecznej:

a) dla osoby samotnie gospodarującej – 701 zł,

b) dla osoby w rodzinie – 528 zł.

Kryterium dla osoby samotnie gospodarującej zwiększy się zatem o 67 zł, a dla osoby w rodzinie – o 14 zł.

Kryteria dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata. Kolejna będzie miała zatem miejsce w 2021 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

15 maja 2018 r. Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycje podwyższenia kwot kryteriów dochodowych w oparciu o poczynione w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych badanie progu interwencji socjalnej. W ustawowym terminie tj. do 15 czerwca RDS nie ustaliła wspólnego stanowiska w tej sprawie. W związku z tym przedmiotowe kwoty zostaną ustalone w drodze rozporządzenia na poziomie nie niższym niż w propozycji przedstawionej RDS.

Stawki kryterium dochodowego mają znaczenie w szczególności przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku celowego.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy. Świadczenie takie nie podlega zwrotowi i wypłacane jest w kwocie nieprzekraczającej kryterium dochodowego. Ponadto zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa może być przyznana osobie, która nie spełnia kryterium dochodowego pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.

W drodze uchwały rada gminy może podwyższyć kwoty uprawniające do zasiłków okresowego i celowego.

W praktyce ustalenie dochodu jest źródłem wielu pytań i wątpliwości. Warto tu mieć na uwadze stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 28 października 2016 (sygn. akt I OSK 3026/15) uznał, iż „ogólna definicja dochodu dla celów pomocy społecznej ujęta została w art. 8 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym dochodem jest każdy przychód bez względu na tytuł i źródło jego uzyskania, pomniejszony jedynie o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz kwoty alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Warunkiem uznania środków pieniężnych za dochód jest przychód, czyli określone przysporzenie finansowe. Ustawodawca nie definiuje przychodu, nie łączy go z działalnością zarobkową, wręcz przeciwnie - traktuje go bardzo szeroko niezależnie od źródła i tytułu jego otrzymania. Takie ujęcie pozwala zaliczyć do dochodu różne przysporzenia, które na podstawie odrębnych przepisów nie są kwalifikowane jako dochód. Przykładowo można wymienić zwrot nadpłaconego podatku, przyznanie kredytu czy odszkodowanie z tytułu wypadku (por. I. Sierpowska, Pomoc społeczna, Komentarz, LEX 2014)”.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358)

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama