reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek stały w 2018 r. - kwota, kryterium dochodowe

Zasiłek stały w 2018 r. - kwota, kryterium dochodowe

Ile wynosi zasiłek stały w 2018 r.? Jakie trzeba spełnić kryterium dochodowe, aby otrzymać świadczenie?

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Obecna kwota zasiłku stałego oraz kryterium dochodowe niezbędne do jego otrzymania będą obowiązywały do końca września 2018 r.

Kryteria dochodowe podlegają bowiem weryfikacji co trzy lata, a ostatnie obowiązują od 1 października 2015 r. Oznacza to, iż w 2018 r. zostaną ustalone nowe progi dochodowe.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Do 15 maja 2018 r. Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycje kwot kryteriów dochodowych. Rada Dialogu Społecznego ma uzgodnić je do 15 czerwca. Jeżeli tego nie zrobi, to do 15 lipca Rada Ministrów sama ustali przedmiotowe kryteria w wysokości nie niższej niż w propozycji przedstawionej Radzie Dialogu Społecznego.

Kwota zasiłku oraz kryterium dochodowe, które będą obowiązywały od 1 października 2018 r. zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Maksymalna kwota zasiłku stałego wyniesie 645 zł. Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia od 1 października 2018 r. wzrośnie do 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz  528 zł dla osoby w rodzinie.

Do tego czasu obowiązują następujące kwoty:

  1. maksymalna kwota zasiłku stałego – 604 zł miesięcznie;

  2. kryterium dochodowe:

    a) dla osoby samotnie gospodarującej – 634 zł miesięcznie;

    b) dla osoby w rodzinie – 514 zł miesięcznie

Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Od czego zależy faktyczna wysokość zasiłku?

Kwota zasiłku stałego stanowi różnicę pomiędzy kryterium dochodowym a dochodem. W przypadku osób w rodzinie bierze się pod uwagę kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie oraz dochód na osobę w rodzinie. Dla osób samotnych – kryterium i dochód osoby samotnie gospodarującej.

Maksymalna kwota zasiłku stałego wynosi 604 zł.

Zasiłek stały przysługuje:

1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, spełniającej kryterium dochodowe;

2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, spełniającej kryterium dochodowe.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1058);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358)

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. .t Dz. U. z 2017 r., poz. 1769 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama