reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Czy rejestracja w urzędzie pracy pozbawia zasiłku pielęgnacyjnego?

Czy rejestracja w urzędzie pracy pozbawia zasiłku pielęgnacyjnego?

Osoba, która osobiście sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest uprawniona do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Musi jednak spełnić kilka podstawowych warunków.

Warunki

Osobista opieka nad niepełnosprawnym wymaga poświęcenia mu całego swojego czasu. Taki też wymóg jest stawiany dla osoby ubiegającej się o otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego. Poświęcenie swojego czasu dla opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, oznacza rezygnację z podjęcia pracy. Charakteryzuje się to m.in. zakazem rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.

Osoba ubiegająca się o świadczenie

Kwestią sporną jest rejestracja w urzędzie pracy osoby, która dopiero ubiega się o zasiłek pielęgnacyjny. W praktyce administracyjnej, gminy zalecają takim osobom wyrejestrowanie się z urzędu pracy wraz z momentem otrzymania decyzji przyznającej świadczenie. Dzięki takiemu zabiegowi osoba ubiegająca się, przez cały czas podlega ubezpieczeniu oraz nie traci do niego prawa ani na moment.

Odmienne stanowiska

Według Ministerstwa Pracy osoba zarejestrowana w urzędzie pracy nie rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania pracy zarobkowej. Posiadanie statusu bezrobotnego upoważnia i przemawia za tym, że dana osoba w każdej chwili jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy, co sprzeczne jest z warunkami uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego.

Odmienne stanowisko przyjął w swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Stwierdził on, że każda osoba, nawet niezarejestrowana w urzędzie pracy, może szukać pracy i deklarować gotowość do jej podjęcia, co nie powinno być przeszkodą i nie powinno wykluczać prawa takiej osoby do świadczenia pielęgnacyjnego.

Sąd stwierdził zarazem, że status osoby bezrobotnej nie może eliminować z grona osób, które mogą ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny.

Zobacz również: Ko może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Komu zasiłek nie przysługuje?

Zasiłek nie przysługuje w przypadkach określonych przez ustawę tj. jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolnowychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego , albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

Podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 2003-11-28 (Dz.U. 2003 Nr 228, poz. 2255)

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która osobiście sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest uprawniona do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.
Osoba, która osobiście sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, jest uprawniona do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama