Kategorie

Zasiłek pielęgnacyjny 2012

Aleksandra Pajewska
Monika Pązik
Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od dochodów.
Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od dochodów.
Fotolia
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Obok świadczenia pielęgnacyjnego należy do kategorii świadczeń opiekuńczych.

Zasiłek pielęgnacyjny

Ma on na celu częściowe pokrycie kosztów zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z brakiem możliwości samodzielnego radzenia sobie z codziennymi czynnościami.
Ustawa określa krąg osób, którym może zostać przyznany:

 • Niepełnosprawnemu dziecku,
 • Osobie niepełnosprawnej poniżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • Osobie powyżej 75 roku życia,
 • Osobie niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli ta niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 lat).

Zobacz również: Zasiłek pielęgnacyjny 2013

Zgodnie z nowelizacją ustawy osobom tym nie przysługuje omawiany zasiłek, jeśli członkom ich rodzin przysługują za granicą świadczenia na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją tych osób ( chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umowy o tym zabezpieczeniu stanowią inaczej).

Świadczenie nie przysługuje natomiast:

 • Osobie będącej w instytucji, która zapewnia całodobowe utrzymanie (np. w domu pomocy społecznej, w zakładzie poprawczym), jeśli pobyt ten jest finansowany z budżetu państwa lub przez Narodowy Fundusz Zdrowia,
 • Osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Zobacz też: Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek pielęgnacyjny

Prawo do zasiłku

Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od uzyskanych dochodów. Wynosi 144 zł miesięcznie. (Weryfikacja kwoty tego świadczenia przewidziana jest na 1 listopada 2012).

Przyznanie omawianego świadczenia następuje na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Wniosek ten kieruje się do urzędu gminy lub miasta( właściwego ze względu na miejsce zamieszkania). Wniosek taki powinien zawierać zaświadczenie o dochodzie każdego członka rodziny, informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne oraz o należnym podatku. Ponadto nowelizacją został wprowadzony zapis dotyczący innych koniecznych zaświadczeń. Od 1 stycznia do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz też: Świadczenia rodzinne 2012 r.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego jest ustalane na czas nieokreślony (chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu jest wydane na czas określony. Wówczas prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia).

Jeśli uprawnienia do tego świadczenia przysługują więcej niż jednej osobie sprawującej opiekę nad osobą, wypłacane jest tylko jedno świadczenie. Przysługuje ono osobie, która jako pierwsza złożyła wniosek.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłaca się nie później niż ostatniego dnia miesiąca, na który został przyznany. Jeżeli jednak wniosek o zasiłek wpłynie po dziesiątym dniu danego miesiąca, wówczas zasiłek za ten miesiąc zostanie wypłacony dopiero w następnym miesiącu.

Wypłata świadczenia może ulec wstrzymaniu. Ma to miejsce, gdy osoba uprawniona odmówiła lub nie udzieliła wymaganych wyjaśnień, a także gdy wspomniana osoba nie podejmuje świadczenia przez trzy kolejne miesiące.

W sytuacji, gdy właściwy organ otrzyma informację od ośrodka pomocy społecznej, że osoba uprawniona marnotrawi lub wydatkuje świadczenie w sposób niezgodny z przeznaczeniem, świadczenie może być przekazane w formie rzeczowej.

Zasiłek pielęgnacyjny jako świadczenie rodzinne jest finansowany z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek ten przysługuje emerytowi lub renciście, uznanemu za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnego funkcjonowania, oraz osobie, która ukończyła 75 rok życia. O dodatek nie mogą się starać osoby przebywające w zakładach opieki (chyba że przebywają poza tą placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu). Wysokość dodatku od 1 marca 2011 r. wynosi 186,71 zł miesięcznie, jednakże po całkowitej waloryzacji emerytur i rent w 2012r. wzrośnie do 195,67 brutto. Dodatek ten jest przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W sytuacji, kiedy osoba otrzyma dodatek pielęgnacyjny do emerytury, powinna poinformować o tym ośrodek pomocy społecznej. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno - opiekuńczym.

Zobacz serwis: Zasiłki

Od 1 listopada 2012 r.:wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł miesięcznie.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
 • ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianach ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
 • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych.
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.