| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Jak wygląda pierwsza sesja rady powiatu

Jak wygląda pierwsza sesja rady powiatu

Skład rady powiatu ustala się w drodze wyborów powszechnych. Specyficzny przebieg ma pierwsza sesja rady powiatu. Wtedy wybierane są władze rady oraz ustalane istotne kwestie.

Rada powiatu obraduje na sesjach. Sesje zwołuje przewodniczący rady. Natomiast spotkanie takie nie może się odbyć rzadziej niż raz na kwartał.

Kto zwołuje

Sesję rady zwołuje z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczący rady. Co jednak z pierwszą sesją. Nowo wybrana rada nie ma bowiem jeszcze przewodniczącego ani zastępców przewodniczącego.

Ustawa reguluje i tę materię. Zgodnie z art. 15 ust. Ustawy o samorządzie powiatowym pierwszą sesję nowo wybranej rady powiatu zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju.

Jak zatem widać ostatnią czynnością ustępującego przewodniczącego jest zwołanie sesji nowej rady.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Kto prowadzi obrady

Obrady rady powiatu prowadzi przewodniczący. Na pierwszej sesji jest jednak odrobinę inaczej. Sesję bowiem prowadzi najstarszy wiekiem radny zasiadający w nowo wybranej radzie. On otwiera sesję oraz odbiera ślubowanie od radnych.

Do kompetencji przewodniczącego - seniora należy również przeprowadzenie wyboru nowego przewodniczącego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wybory przewodniczącego

Na pierwszej sesji rady wybierany jest również przewodniczący rady oraz jego zastępcy. Rada powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Przewodniczącym zatem musi być radny cieszący się poparciem ponad połowy zgromadzonych radnych.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Podsumowanie

Pierwsza sesja rady powiatu przebiega w specyficzny sposób. Jednak każda następna odbywa się według ustalonej w ustawie i statucie procedury.

Obradą przewodniczy zawsze przewodniczący rady lub jego zastępca. Natomiast uchwały rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sesje zwołuje przewodniczący rady.
Sesje zwołuje przewodniczący rady.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »