reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Odpowiedzialność za długi małżonka

Odpowiedzialność za długi małżonka

Jan O. pozostający we wspólności ustawowej ze swą żoną Marią K., zawarł umowę zakupu roweru o wartości 800 zł dla ich małoletniej córki Katarzyny K. Nie zapłacił jednak za niego. Wobec czego sprzedawca wystąpił z powództwem przeciwko żonie, która nie była stroną umowy o zapłatę, wskazując, że tylko ona pracuje. Czy żona będzie płacić za taki dług męża.

W odpowiedzi wyjaśnię, iż oboje małżonkowie są odpowiedzialni za zobowiązanie zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, a do takich należy zakup roweru dla dziecka.

Solidarna odpowiedzialność małżonków, zachodzi bez względu na ustrój majątkowy, jakiemu podlegają.
Potrzeby rodziny to wspólne potrzeby całej rodziny lub też potrzeby indywidualne poszczególnych jej członków.

Zwykłe potrzeby rodziny to nie tylko potrzeby niezbędne, ale także codzienne potrzeby, które są usprawiedliwione, normalne, stałe lub powtarzające się i dotyczą zapewnienia rodzinie wyżywienia, ubrania, mieszkania, ochrony zdrowia, rozwoju duchowego i kulturalnego oraz wychowania dzieci. Zaspokojenie zwykłej potrzeby rodziny, tak jak zakup roweru dla dziecka, przeważnie nie jest najważniejszą sprawą rodziny (art. 24 KRiO), chociaż czasem może ją stanowić.

Zaspokojeniu zwykłych potrzeb służą w szczególności:zakupy żywności, odzieży, drobnych przedmiotów urządzenia domowego, środków czystości, pomocy szkolnych, a także wydatki ponoszone w związku z zajmowaniem mieszkania, korzystaniem z energii elektrycznej, gazu i wody, bieżącą konserwacją mieszkania i naprawą urządzeń domowych, jak również wydatki na leczenie, zakup pomocy szkolnych, prasy, opłatę abonamentu radiowego i telewizyjnego itp.

Dlatego należałoby ocenić w takiej sytuacji jaki jest dochód i sytuacja w rodzinie Pani Marii K.

Z ważnych powodów sądu może wyłączyć odpowiedzialność solidarną małżonków.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama