REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Black Friday i Cyber Monday - na co trzeba uważać, robiąc zakupy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Black Friday i Cyber Monday
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Black Friday i Cyber Monday. Już od kilku tygodni te dwa hasła przewijają się w internecie, w reklamach i w prywatnych rozmowach. O co właściwie chodzi? Kiedy wypadają te dni, na które czeka tak wielu konsumentów? 

Black Friday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Chociaż na język polski doskonale da się przetłumaczyć jako Czarny piątek to w ogólnej świadomości jednak funkcjonuje Black Friday. Dzień ten nie ma jednej stałej daty w kalendarzu, bo przypada w piątek po Dniu Dziękczynienia (to zawsze czwarty czwartek listopada), święcie obchodzonym w Stanach Zjednoczonych i właśnie stamtąd Black Friday do nas przyszedł. 
Jest to wydarzenie handlowe, początek sezonu zakupów świątecznych. Podczas Black Friday konsumenci mogą liczyć na duże obniżki cen i promocje. Niektóre sieci robią nawet Black Week i wtedy promocje trwają dłużej lub zaczynają się wcześniej. Wiele osób właśnie wówczas zaopatruje się w bożonarodzeniowe prezenty albo kupuje upatrzone wcześniej produkty.  W Polsce Black Friday jest popularny od kilkunastu lat. 

REKLAMA

Dlaczego taka nazwa? W latach 60. XX wieku w Filadelfii i Rochester policja użyła terminu Black Friday na określenie chaosu związanego z tłumem ludzi, którzy po Dniu Dziękczynienia ruszyli na przedświąteczne zakupy. Dochodziło wówczas do wypadków, aktów agresji, konieczne były interwencje. Z czasem określenie przybrało znaczenie najbardziej ruchliwego dnia zakupów. 

Inne źródła mówią o tym, że nazwa ta ma swoje korzenie w księgowości. W księgach rachunkowych straty zapisywano kolorem czerwonym, a zyski czarnym. Czarny Piątek był symbolem pierwszego dnia, w którym sprzedawcy zaczynali wychodzić na plus.

W tym roku Black Friday wypada w piątek 24 listopada.

Cyber Monday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Cyberponiedziałek, cyfrowy poniedziałek to wydarzenie handlowe sąsiadujące z Black Friday. Cyber Monday jest pierwszym poniedziałkiem po Dniu Dziękczynienia. Czym się różnią? Podobnie jak Black Friday, Cyber Monday charakteryzuje się dużymi obniżkami i promocjami, ale różni się tym, że promocje te są dostępne wyłącznie online. Dzień ten jest dobrą okazją dla mniejszych sklepów internetowych, którym na co dzień ciężko konkurować z sieciowymi gigantami stacjonarnymi. Zdarza się, że niektóre sklepy łączą oba te wydarzenie i robia cały wyprzedażowy weekend.

Skąd wziął się termin Cyber Monday? Na początku lat dwutysięcznych zaobserwowano wzrost sprzedaży online w poniedziałek po święcie Dziękczynienia i sprzedawcy zdecydowali się położyć nacisk na promocję tego trendu. Od tego czasu zainteresowanie zakupami online znacznie wzrosło, stały się one również bardziej dostępne, dlatego Cyber Monday jest równie wyczekiwanym wydarzeniem co Black Friday. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyber Monday wypada w poniedziałek 27 listopada.

Black Friday - na co uważać? 

W poprzednich latach bywały przypadki, że sprzedawcy sztucznie zawyżali ceny produktów na kilka tygodni przed Black Friday, aby potem je spektakularnie obniżyć, a nieświadomi konsumenci kupowali coś. co miało być w cenie -70% a de facto kosztowało czasem nawet więcej niż w cenie regularnej. W tym roku takie procedury będą już ukrócone, ponieważ po raz pierwszy podczas tych dni wielkich wyprzedaży będą obowiązywały przepisy wynikające z dyrektywy Omnibus. Co to oznacza? W skrócie ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowców. A szerzej: sprzedawcy będą mieli obowiązek m.in: podawać informację o najniższej cenie z ostatnich 30 dni. Dzięki temu będzie można od razu zorientować się, czy cena po obniżce nie jest np. wyższa niż regularna cena produktu.  

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy produkt został kupiony podczas promocji Black Friday czy każdego innego dnia, konsument ma te same prawa. UOKiK przypomina, że można reklamować produkt kupiony online na takich samych zasadach, ja ten nabyty stacjonarnie. A zakupy internetowe można zwracać w ciągu 14 dni bez podania przyczyny (oczywiście z pewnymi wyjątkami, jak np. rzeczy wykonane na specjalne zamówienie czy bilety na wydarzenia).

 

Promocje - jak kupować z głową?

Zanim wpadniemy w szał zakupów podczas wyprzedaży, warto przeanalizować pewne rzeczy. Konsument podczas Black Friday chce przede wszystkim oszczędzić, ale czasem nagromadzenie promocji, krzykliwe hasła i ponaglanie sprzedawców, że "taniej nie będzie, nie ma się co zastanawiać" mogą spowodować, że zaplanowany na zakupy budżet nagle się rozrośnie. I wtedy z oszczędności nici, a klient kończy z parą butów do biegania (chociaż ostatnio biegał 10 lat temu), trzecim telefonem (a nuż te dwa się popsują, będzie awaryjny) czy wszystko robiącym robotem kuchennym (a nie gotuje). 

Dobry zakup na Black Friday to przede wszystkim zakup, którego potrzebujemy, ale tak rzeczywiście, a nie dlatego, że tak mówi influencer. Jeśli smartfon już odmawia posłuszeństwa to skorzystanie z obniżek na Black Friday i zmiana sprzętu będzie dobrym pomysłem, ale kupowanie, bo jest po prostu tanio i "może się przyda" już niekoniecznie. Jeśli planujemy świąteczne prezenty, to w tym momencie też można sporo zaoszczędzić. Wyprzedaże na Black Friday często dotyczą także takich rzeczy jak: zabiegi kosmetyczne, kursy doszkalające, bilety na wydarzenia - warto przejrzeć te oferty, tu też jest spory potencjał na prezent. 

Coraz częściej mówi się także o ograniczaniu konsumpcji. Warto pamiętać, że każdy niepotrzebny zakup szybko może stać się odpadem, z którym Ziemia będzie sobie musiała poradzić. Warto podejść do Black Friday i Cyber Monday z głową. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA