reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - internet > Czym grozi kłamliwy opis towaru na Allegro?

Czym grozi kłamliwy opis towaru na Allegro?

Czym grozi kłamliwy opis towaru na Allegro? Wysoką grzywną, jak miała szansę przekonać się na własnej skórze spółka Multi-Import z Białegostoku. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę ponad 15 tys. zł kar za kłamliwy opis oferowanego na Allegro towaru.

Sprawa dotyczyła sprzedaży podgrzewaczy do butelek przez spółkę Multi-Import z Białegostoku. Firma umieściła ofertę na Allegro, gdzie w opisie produktu spółka , że modele Snow Bear zostały ocenione przez czasopismo ,,Baby’’ jako najlepsze i najmniej awaryjne na rynku. Firma zapewniała również, że podgrzewacze i pojemniczki do pokarmu zostały przebadane przez Sanepid.

Nieprawidłowości w zakresie opisu towaru zostały zgłoszone do UOKiK, który rozpoczął postępowanie wyjaśniające w tej kwestii. Firma po niedługim czasie zmodyfikowała opisy aukcji poprzez usunięcie tytułu magazynu, jednak pozostawili informację o zwycięstwie w teście.

W toku tego postępowania okazało się, że czasopismo ,,Baby’’ w ogóle nie istnieje, a także fakt, że na moment wystawienia oferty na Allegro podgrzewacze i pojemniczki nie zostały przebadane przez Sanepid.

UOKiK uznał, że działania spółki miały charakter nieuczciwej praktyki rynkowej. Oferta spółki wprowadzała kupujących w błąd – fałszywe informacje mogły wpłynąć na decyzje kupujących (rodziców, opiekunów dzieci) o zakupie towaru, podczas gdy w innych warunkach by się na to nie zdecydowali.

Z tego powodu Prezes UOKiK postanowił o nałożeniu na troje wspólników firmy kary pieniężnej za każdą z nieprawdziwych informacji – łącznie nałożono na spółkę kary w wysokości przekraczającej 15 tys. zł. Jak wskazano w uzasadnieniu decyzji, kara ta została złagodzona z uwagi na fakt, że firma zaprzestała rozpowszechniania fałszywych informacji przed rozstrzygnięciem sprawy. Mulit-Import musi także zamieścić komunikat o decyzji urzędu na portalu Allegro.

UOKiK przypomina, że każdemu konsumentowi przysługuje prawo do:

  • rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji o towarach i usługach,
  • na każdym etapie sprzedaży, także w reklamie,
  • dotyczy to m.in. pochodzenia produktów, ich ilości, jakości, składników, daty produkcji, wyposażenia dodatkowego, wyników badań, zezwoleń, nagród, ryzyka, cen.

Opracowano na podstawie:

Decyzja RLU Nr 6/17, Lublin, dnia 19 września 2017r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama