REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Beatyfikacja Jana Pawła II: Konsulat w Rzymie uruchomi specjalną infolinię

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Jan Paweł II, fot. Licence Art Libre/Wikipedia
Jan Paweł II, fot. Licence Art Libre/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

Polscy pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II będą mogli liczyć na pomoc polskiego konsulatu. Z myślą o nich zostanie m.in. uruchomiona specjalna infolinia.

W Rzymie trwają przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II, która będzie miała miejsce 1 maja. Już teraz wiadomo, że na uroczystość przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Oprócz władz Rzymu i Regionu Lazio, do tak ważnego dla wszystkich wierzących momentu, przygotowuje się także Konsulat RP Rzymie. Z kierownikiem Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Wiecznym Mieście, panią Jadwigą Pietrasik rozmawia Anna Malczewska.

REKLAMA

Zobacz: Beatyfikacja Jana Pawła II: jak dojechać samochodem?

Ilu pielgrzymów z Polski, według Państwa danych, powinno przyjechać na beatyfikację Jana Pawła II?

Na razie nie można jeszcze określić nawet w przybliżeniu liczby obywateli polskich, którzy przybędą do Włoch na uroczystości beatyfikacji. Wydział Konsularny (WK), za pośrednictwem i przy współudziale MSZ, będzie w stałym kontakcie z polskimi władzami centralnymi i lokalnymi oraz różnego rodzaju instytucjami (np. PKP), które będą na bieżąco monitorować i informować WK o przygotowaniach w Polsce i szacowanej liczbie pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu.

W jaki sposób Wydział Konsularny przygotowuje się do przyjęcia Polaków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, praktycznie od pierwszych dni po ogłoszeniu informacji o beatyfikacji Jana Pawła II w dniu 1 maja br., przygotowuje się do pomocy obywatelom polskim, którzy przybędą do Rzymu na te uroczystości. Spośród pracowników Wydziału został powołany sztab operacyjny, którego celem jest podejmowanie i koordynowanie wszelkich niezbędnych działań w tym zakresie. Wydział Konsularny, korzystając m.in. z doświadczeń, jakie zdobył w związku z licznym udziałem Polaków w pogrzebie Jana Pawła II, podejmie przede wszystkim działania o charakterze informacyjnym. Oznacza to przygotowanie i przekazywanie obywatelom polskim, zarówno przed wyjazdem z kraju, jak i po przybyciu do Włoch, informacji dotyczących takich kwestii jak plan beatyfikacji, możliwości dotarcia na miejsce uroczystości, funkcjonowanie komunikacji miejskiej (np. ze wskazaniem godzin, tras przejazdów, cen biletów i możliwości ich zakupu), ograniczeń w ruchu miejskim, wyznaczonych parkingów dla samochodów osobowych i autokarów oraz wszelkich innych informacji, dotyczących organizacji obchodów podawanych przez stronę włoską. Przygotowana informacja zawierać będzie również numery kontaktowe do polskich placówek konsularnych na terenie Włoch oraz włoskie numery alarmowe.

Na jaką pomoc ze strony Państwa będą mogli liczyć jeszcze Polacy po przybyciu do Rzymu?

Oprócz pomocy informacyjnej, pielgrzymi polscy będą mogli liczyć na pomoc w sprawach losowych, które mogą im się zdarzyć podczas pobytu w Rzymie, takich jak utrata dokumentów, zagubienia, itp. Rodzaj udzielanej pomocy uzależniony jest zazwyczaj od konkretnych przypadków i potrzeb poszczególnych obywateli polskich zgłaszających się po pomoc. Należy również pamiętać, iż pracownicy tutejszego Wydziału Konsularnego, podejmując działania w konkretnych sprawach, zobowiązani są działać zgodnie z przepisami prawa i w ramach swoich kompetencji.

Dowiedziałam się, że zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna infolinia dla Polaków, którzy przyjadą na tą uroczystość. Czy to prawda i czy znany jest już numer?

Zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla obywateli polskich. Data uruchomienia i numer telefonu zostaną w odpowiednim czasie umieszczone na stronie internetowej Wydziału Konsularnego, informacje te zostaną też odpowiednio rozpropagowane w polskich mediach.

Czy innego rodzaju informacje zostaną przygotowane dla polskich pielgrzymów?

Podstawowym źródłem informacji dla obywateli polskich będzie strona internetowa Ambasady Polskiej w Rzymie (www.rzym.polemb.net), na której już w najbliższym czasie zostanie uruchomiona specjalna zakładka poświęcona beatyfikacji. Wydział Konsularny będzie tam umieszczał wszelkie istotne informacje dotyczące organizacji samej uroczystości, zasad przebywania i poruszania się po Rzymie i jego okolicach oraz podstawowe niezbędne wskazówki praktyczne dla pielgrzymów.

Czy odbyło się już spotkanie strony polskiej z władzami Rzymu, którego tematem były logistyczne aspekty beatyfikacji?

Wydział Konsularny nawiązał kontakt z władzami Rzymu i obroną cywilną. Spotkanie z przedstawicielami obrony cywilnej odbędzie się pod koniec tego tygodnia. Czekamy na potwierdzenie terminu spotkania z władzami Rzymu, które odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Oczywiste jest, że wszelkie działania Wydziału Konsularnego, nie tylko o charakterze instytucjonalnym, będą podejmowane w ścisłej współpracy ze stroną włoską.

Zobacz również: Beatyfikacja Jana Pawła II: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA