reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Impreza turystyczna w czasie pandemii - rozwiązanie umowy, zwrot pieniędzy, voucher

Impreza turystyczna w czasie pandemii - rozwiązanie umowy, zwrot pieniędzy, voucher

W pandemii obowiązują nowe zasady rozwiązywania umów. Alternatywą dla zwrotu pieniędzy jest voucher.

Zgodnie ze zmienioną ustawą o COVID-19 po nowemu określono skutek odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej. Konkretnie zmienił się termin, kiedy rozwiązanie umowy staje się skuteczne, zarówno dla klienta jak i biura podróży. Dla przedsiębiorcy zmiany oznaczają więcej czasu na znalezienie lepszych rozwiązań, które pomogą mu przetrwać kryzys, a dla konsumenta alternatywę (zamiast pieniędzy) w postaci specjalnego vouchera.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Nowe przepisy zmieniające ustawę z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wciąż dają podróżnemu możliwość odstąpienia od umowy (i prawo do zwrotu pieniędzy) o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności (takich jak pandemia koronawirusa).

Z tym, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie teraz skuteczne dopiero po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego biura o odstąpieniu. I tutaj kolejna nowość. Odstąpienie od umowy nie będzie jednak skuteczne, jeżeli podróżny wyrazi zgodę na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji przyszłych imprez turystycznych. Voucher należy zrealizować w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Wartość vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną.

Voucher jest więc bezgotówkową formą płatności. Warto też dodać, że specustawa przewiduje również wydawanie voucherów konsumentom, którzy zapłacili zaliczki na noclegi w hotelach lub za bilety na wystawy, koncerty, kongresy, a nawet zawody sportowe. Wszyscy organizatorzy tych wydarzeń byli zagrożeni bankructwem.

Mimo, że nowy zapis w ustawie jest krótki, budzi pytania, wątpliwości i interpretacje. Zarówno wśród organizatorów, jak i agentów turystycznych. PIT poucza konsumentów, że ponieważ specustawa nie wyklucza istniejącego wcześniej w ustawie o imprezach turystycznych terminu 14 dni, daje to razem organizatorowi turystyki 194 dni na zwrot pieniędzy w przypadku odstąpienia od umowy i nie skorzystania przez klienta z vouchera.

Prawo do zerwania umowy ma również organizator turystyki. Rozwiązanie jest wtedy skuteczne po upływie 180 dni od dnia powiadomienia o rozwiązaniu przez biuro.

Ustawa stanowi, że środki odpowiadające wpłatom na poczet realizacji umów o imprezy turystyczne podlegają ochronie, na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki twierdzi, że propozycje zawarte w specustawie są zdecydowanie niewystarczające. Według niego, branża zyskała jedynie pół roku na znalezienie lepszych rozwiązań, które pomogą jej przetrwać kryzys.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

gazetaprawna.pl

Zdjęcia

Zgodnie ze zmienioną ustawą o COVID-19 po nowemu określono skutek odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej./Fot. Shutterstock
Zgodnie ze zmienioną ustawą o COVID-19 po nowemu określono skutek odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej./Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama