reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Odstąpienie od umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2

Odstąpienie od umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i zagrożenie spowodowane wirusem SARS-CoV-2, wiele krajów zamyka swoje granice. Ponadto wiele osób chcąc uchronić się przed chorobą rezygnuje z planów wakacyjnych. Pojawia się zatem wiele pytań czy można w tej sytuacji anulować wyjazd, jednocześnie nie narażając się na dodatkowe koszty i uzyskując zwrot już zapłaconych pieniędzy?

Odstąpienie od umowy w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności

Zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach, podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.

Prawa podróżnych w przypadku zachorowań na COVID-19 lub wykrycia wirusa SARS-CoV-2

Oznacza to, że jeżeli w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie występują przypadki zachorowań na COVID-19 lub wykrycia wirusa SARS-CoV-2, podróżny jest uprawniony do odstąpienia od umowy, z jednoczesnym zwrotem wszystkich dotychczas uiszczonych opłat. Zwrot powinien nastąpić nie później niż w terminie 14 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Polecamy: Prawo pracy po zmianach od 1 stycznia 2020 r.

Jeśli mogą wystąpić w związku z tą sytuacją utrudnienia w przewozie podróżnych do miejsca docelowego, np. z uwagi na zawieszenie ruchu lotniczego lub wprowadzone ograniczenia, w tym kwarantanny, podróżny także ma prawo do odstąpienia od umowy jak i żądania zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Regulacja odstąpienia od umowy o organizację imprezy turystycznej jest wyjątkiem od zasady. Zawartych umów należy przestrzegać. Biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia oraz wprowadzane ograniczenia należy jednak stwierdzić, że skorzystanie z tego uprawnienia w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 jest w pełni uzasadnione.

Impreza turystyczna

Z uprawnienia tego mogą skorzystać jedynie osoby, które będą brały udział w imprezie turystycznej, która obejmuje co najmniej dwa z poniższych świadczeń:

a) przewóz pasażerów,

b) zakwaterowanie w celach innych niż pobytowe, które nie jest nieodłącznym elementem przewozu pasażerów,

c) wynajem pojazdów samochodowych lub innych pojazdów silnikowych,

d) inną usługę świadczoną podróżnym, która nie stanowi integralnej części usług wskazanych w lit. a-c.

W innym przypadku usługa nie będzie uznana za imprezę turystyczną, co wyłącza możliwość skorzystania z opisanego uprawnienia.

Pomoc dla biur podróży

Ustawodawca, biorąc pod uwagę trudną sytuację epidemiologiczną, wyciągnął także rękę do biur podróży. W przypadku, gdy podróżny skorzysta z uprawnienia do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej, zgodnie z art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, organizator imprezy (będący przedsiębiorcą turystycznym) może otrzymać zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Tak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu wniosek o zwrot złożyć należy w terminie 60 dni od dnia odstąpienia od umowy przez podróżnego.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Anna Krenc

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie występują przypadki zachorowań na COVID-19 lub wykrycia wirusa SARS-CoV-2, podróżny jest uprawniony do odstąpienia od umowy, z jednoczesnym zwrotem wszystkich dotychczas uiszczonych opłat./Fot. Shutterstock
Jeżeli w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie występują przypadki zachorowań na COVID-19 lub wykrycia wirusa SARS-CoV-2, podróżny jest uprawniony do odstąpienia od umowy, z jednoczesnym zwrotem wszystkich dotychczas uiszczonych opłat./Fot. Shutterstock

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama