REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia

Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia
Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 17 marca 2017 roku Sąd Najwyższy definitywnie w uchwale rozstrzygnął kwestię dochodzenia roszczeń w związku ze znacznym opóźnieniem lotów lub odmową przyjęcia na pokład. Pasażerowie, którzy chcą dochodzić swoich praw wobec przewoźników lotniczych powinni działać niezwłocznie, ponieważ takie roszczenie przedawnia się z upływem roku od dnia wykonania przewozu lub dnia, w którym przewóz miał być wykonany (Sygn. akt III CZP 111/16).

Wskazany przez Sad Najwyższy okres na dochodzenie swoich praw jest niewątpliwie rygorystyczny. Wcześniej w orzecznictwie sądów powszechnych okres ten ustalano niejednolicie: 1, 2, 3 lub nawet 10 lat, natomiast dziś mamy tylko 1 rok na podjęcie działań. Uchwała Sądu Najwyższego bezdyskusyjnie stawia Nas-pasażerów w gorszej pozycji, dlatego ważne jest aby podejmować działania bez zbędnej zwłoki.

REKLAMA

Wysokość odszkodowania

Na podstawie rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady  z dnia 11 lutego 2004 r. ustanowiono wspólne zasady odszkodowania dla pasażerów.

REKLAMA

W przypadku gdy lot został odwołany, a pasażer nie dostał o tym informacji na 14 dni przed wylotem lub taką informację dostał w okresie krótszym i przewoźnik nie zaproponował alternatywnego terminu, pasażerowi przysługuje odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Odszkodowanie nie będzie ważne, jeżeli lot został odwołany z przyczyn niezależnych od przewoźnika lotniczego, tj. warunki atmosferyczne.

W sytuacji gdy linia lotnicza odmówi przewoźnikowi wejścia na pokład samolotu, odszkodowanie również będzie wynosiło od 250 do 600 euro (kwota uwarunkowana jest długością trasy). Oprócz wspomnianego odszkodowania, do obowiązków przewoźnika należy także zwrot pełnego kosztu biletów oraz opieka nad pasażerem, tj. zapewnienie wyżywienia, możliwość wykonania 2 telefonów, wysłania 2 wiadomości fax-em lub e-mailem. Jeżeli kolejny wylot ma nastąpić na drugi dzień, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg oraz pokryć wszystkie koszty w związku z podróżą do hotelu oraz transportem powrotnym na lotnisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Odmowa wypłaty odszkodowania.

Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni od daty złożenia reklamacji, możemy wnieść skargę do Komisji Ochrony Praw Pasażerów. Do skargi o naruszanie praw pasażera należy dołączyć kopię złożonej przez nas reklamacji oraz kopię odpowiedzi przewoźnika. Jeżeli odpowiedź nie zostanie otrzymana w wyznaczonym terminie, pasażer powinien wykazać, że takiej nie uzyskał oraz kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

Uchwała SN z 17 marca 2017 roku

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego polegało na rozważeniu, kiedy przedawnia się roszczenie o odszkodowanie przewidziane w art.7 rozporządzenia nr 261/2004.

REKLAMA

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – termin trzyletni”.

Są to jednak ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które mają zastosowanie, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. Decyzję o rocznym terminie przedawnienia roszczeń pasażerów Sąd Najwyższy przesądził głównie w oparciu o art.778 kc- zgodnie z którym „roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia kiedy miał być wykonany”. 

W związku z powyższym, aby otrzymać odszkodowanie należy podejmować niezwłoczne działania. Pasażerowie, których lot został opóźniony powinni dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio po jego zakończeniu.

Joanna Ostrowska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

REKLAMA

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

Zabójstwo 61-latka. 36-latek usłyszał prokuratorski zarzut

Policjanci z tczewskiej komendy zatrzymali na terenie Trójmiasta 36-latka. Mężczyzna jest podejrzany o pobicie, które doprowadziło do śmierci 61-letniego mieszkańca Tczewa. Zatrzymany usłyszał prokuratorski zarzut, a sąd na wniosek prokuratora, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu sprawcy na 3 miesiące.

PFRON: Osoby niepełnosprawne zachowają etat. 15% podwyżka dofinansowań dla ich zatrudnienia

Podwyżka o 15% dofinansowań do pensji osób niepełnosprawnych. Dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (wcześniej 2400zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (wcześniej 1350zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (wcześniej 500zł).

REKLAMA