REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia

Subskrybuj nas na Youtube
Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia
Rok na roszczenia pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 17 marca 2017 roku Sąd Najwyższy definitywnie w uchwale rozstrzygnął kwestię dochodzenia roszczeń w związku ze znacznym opóźnieniem lotów lub odmową przyjęcia na pokład. Pasażerowie, którzy chcą dochodzić swoich praw wobec przewoźników lotniczych powinni działać niezwłocznie, ponieważ takie roszczenie przedawnia się z upływem roku od dnia wykonania przewozu lub dnia, w którym przewóz miał być wykonany (Sygn. akt III CZP 111/16).

Wskazany przez Sad Najwyższy okres na dochodzenie swoich praw jest niewątpliwie rygorystyczny. Wcześniej w orzecznictwie sądów powszechnych okres ten ustalano niejednolicie: 1, 2, 3 lub nawet 10 lat, natomiast dziś mamy tylko 1 rok na podjęcie działań. Uchwała Sądu Najwyższego bezdyskusyjnie stawia Nas-pasażerów w gorszej pozycji, dlatego ważne jest aby podejmować działania bez zbędnej zwłoki.

REKLAMA

Wysokość odszkodowania

Na podstawie rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady  z dnia 11 lutego 2004 r. ustanowiono wspólne zasady odszkodowania dla pasażerów.

REKLAMA

W przypadku gdy lot został odwołany, a pasażer nie dostał o tym informacji na 14 dni przed wylotem lub taką informację dostał w okresie krótszym i przewoźnik nie zaproponował alternatywnego terminu, pasażerowi przysługuje odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. Odszkodowanie nie będzie ważne, jeżeli lot został odwołany z przyczyn niezależnych od przewoźnika lotniczego, tj. warunki atmosferyczne.

W sytuacji gdy linia lotnicza odmówi przewoźnikowi wejścia na pokład samolotu, odszkodowanie również będzie wynosiło od 250 do 600 euro (kwota uwarunkowana jest długością trasy). Oprócz wspomnianego odszkodowania, do obowiązków przewoźnika należy także zwrot pełnego kosztu biletów oraz opieka nad pasażerem, tj. zapewnienie wyżywienia, możliwość wykonania 2 telefonów, wysłania 2 wiadomości fax-em lub e-mailem. Jeżeli kolejny wylot ma nastąpić na drugi dzień, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg oraz pokryć wszystkie koszty w związku z podróżą do hotelu oraz transportem powrotnym na lotnisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Odmowa wypłaty odszkodowania.

Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni od daty złożenia reklamacji, możemy wnieść skargę do Komisji Ochrony Praw Pasażerów. Do skargi o naruszanie praw pasażera należy dołączyć kopię złożonej przez nas reklamacji oraz kopię odpowiedzi przewoźnika. Jeżeli odpowiedź nie zostanie otrzymana w wyznaczonym terminie, pasażer powinien wykazać, że takiej nie uzyskał oraz kopię potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

Uchwała SN z 17 marca 2017 roku

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego polegało na rozważeniu, kiedy przedawnia się roszczenie o odszkodowanie przewidziane w art.7 rozporządzenia nr 261/2004.

REKLAMA

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – termin trzyletni”.

Są to jednak ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które mają zastosowanie, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. Decyzję o rocznym terminie przedawnienia roszczeń pasażerów Sąd Najwyższy przesądził głównie w oparciu o art.778 kc- zgodnie z którym „roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia kiedy miał być wykonany”. 

W związku z powyższym, aby otrzymać odszkodowanie należy podejmować niezwłoczne działania. Pasażerowie, których lot został opóźniony powinni dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio po jego zakończeniu.

Joanna Ostrowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA