reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

W Niemczech, inaczej jak w Polsce, umowa o roboty budowlane nie jest - jako szczególny typ umowy - uregulowana w Kodeksie cywilnym.

Do tej umowy stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło (§§ 631 i nast. Bürgerliches Gesetzbuch, skrót BGB). Umowy o roboty budowlane zawarte na podstawie tych kodeksowych przepisów określa się jako umowa o roboty budowlane na podstawie BGB.

Umowy o roboty budowlane - w szczególności między inwestorami a podwykonawcami – przy których strony postanowiły zastosowanie VOB/B, określa się jako umowy budowlane na podstawie VOB.

Zobacz też: Co to jest umowa o roboty budowlane

VOB

Vergabe - und Vertragsordnung für Bauleistungen (skrót VOB) ma charakter ogólnych warunków umowy o roboty budowlane i nie jest za tym ustawą czy rozporządzeniem i znajduje zastosowanie, jeżeli strony tak postanowią.

VOB można przetłumaczyć na język polski jako znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych. Pierwsze wydanie VOB ukazało się już w 1926r. i było z biegiem czasu wielokrotnie aktualizowane.

VOB składa się z trzech części. Cześć A dotyczy  publicznych przetargów, część B dotyczy ogólnych warunków umów i część C zawiera ogólne techniczne przepisy wykonania prac budowlanych. Część A, ponieważ dotyczy ona przede wszystkim przetargów publicznych, jest publikowana w dzienniku urzędowym (Bundesanzeiger).

W praktyce VOB/B jest ordynacją przepisów dotyczących umów o roboty budowlane i powszechnie używanym wzorcem. Umowy o roboty budowlane zawarte między przedsiębiorcami przy zastosowaniu VOB/B w całości a nie częściowo nie podlegają kontroli sądowej odnośnie klauzul abuzywnych., a więc nieuczciwych. Jeżeli tylko poszczególne postanowienia VOB/B przejęte zostały do umowy o prace budowlane, to traktuje się je jako indywidualne postanowienia. To uprzywilejowanie VOB/B  w stosunku do konsumentów zostało przez Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, wyrok z dnia 24.07.2008r. , Az:VII ZR 55/07) ograniczone. Do tego wyroku nie podlegało VOB/Bi VOB/C – odnośnie konsumentów - kontroli sądowej, jeżeli przejęte zostało w całości.

Chodziło wtedy o to, że VOB/B tylko jako całość jest wyważoną konstrukcją dla obu stron umowy o roboty budowlane. VOB/B i VOB/C są, jeżeli chodzi o konsumenta, wzorcem w sensie § 305 BGB (podobnie art. 384 KC) i muszą mu być przed zawarciem umowy doręczone.

Umowa o roboty budowlane na podstawie VOB/B odróżnia się od umów na podstawie BGB i dotyczy to przede wszystkim formy wynagrodzenia, rękojmi, terminów wygaśnięcia rękojmi i odebrania robót budowlanych (Abnahme). 

Regulacja VOB/B zakłada zawarcie umowy o dzieło. Jeżeli strony tej umowy postanowiły, że VOB/B ma być stosowane, to te regulacje wykluczają zasadniczo przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy kodeksu cywilnego albo handlowego mogą być tylko wtedy posiłkowo stosowane, jeżeli danej sprawy VOB/B nie reguluje wyczerpująco.

Zobacz serwis: Prawa Konsument

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VOB - znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych.
VOB - znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama