reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 1

W Niemczech, inaczej jak w Polsce, umowa o roboty budowlane nie jest - jako szczególny typ umowy - uregulowana w Kodeksie cywilnym.

Do tej umowy stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło (§§ 631 i nast. Bürgerliches Gesetzbuch, skrót BGB). Umowy o roboty budowlane zawarte na podstawie tych kodeksowych przepisów określa się jako umowa o roboty budowlane na podstawie BGB.

Umowy o roboty budowlane - w szczególności między inwestorami a podwykonawcami – przy których strony postanowiły zastosowanie VOB/B, określa się jako umowy budowlane na podstawie VOB.

Zobacz też: Co to jest umowa o roboty budowlane

VOB

Vergabe - und Vertragsordnung für Bauleistungen (skrót VOB) ma charakter ogólnych warunków umowy o roboty budowlane i nie jest za tym ustawą czy rozporządzeniem i znajduje zastosowanie, jeżeli strony tak postanowią.

VOB można przetłumaczyć na język polski jako znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych. Pierwsze wydanie VOB ukazało się już w 1926r. i było z biegiem czasu wielokrotnie aktualizowane.

VOB składa się z trzech części. Cześć A dotyczy  publicznych przetargów, część B dotyczy ogólnych warunków umów i część C zawiera ogólne techniczne przepisy wykonania prac budowlanych. Część A, ponieważ dotyczy ona przede wszystkim przetargów publicznych, jest publikowana w dzienniku urzędowym (Bundesanzeiger).

W praktyce VOB/B jest ordynacją przepisów dotyczących umów o roboty budowlane i powszechnie używanym wzorcem. Umowy o roboty budowlane zawarte między przedsiębiorcami przy zastosowaniu VOB/B w całości a nie częściowo nie podlegają kontroli sądowej odnośnie klauzul abuzywnych., a więc nieuczciwych. Jeżeli tylko poszczególne postanowienia VOB/B przejęte zostały do umowy o prace budowlane, to traktuje się je jako indywidualne postanowienia. To uprzywilejowanie VOB/B  w stosunku do konsumentów zostało przez Trybunał Związkowy (Bundesgerichtshof, wyrok z dnia 24.07.2008r. , Az:VII ZR 55/07) ograniczone. Do tego wyroku nie podlegało VOB/Bi VOB/C – odnośnie konsumentów - kontroli sądowej, jeżeli przejęte zostało w całości.

Chodziło wtedy o to, że VOB/B tylko jako całość jest wyważoną konstrukcją dla obu stron umowy o roboty budowlane. VOB/B i VOB/C są, jeżeli chodzi o konsumenta, wzorcem w sensie § 305 BGB (podobnie art. 384 KC) i muszą mu być przed zawarciem umowy doręczone.

Umowa o roboty budowlane na podstawie VOB/B odróżnia się od umów na podstawie BGB i dotyczy to przede wszystkim formy wynagrodzenia, rękojmi, terminów wygaśnięcia rękojmi i odebrania robót budowlanych (Abnahme). 

Regulacja VOB/B zakłada zawarcie umowy o dzieło. Jeżeli strony tej umowy postanowiły, że VOB/B ma być stosowane, to te regulacje wykluczają zasadniczo przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy kodeksu cywilnego albo handlowego mogą być tylko wtedy posiłkowo stosowane, jeżeli danej sprawy VOB/B nie reguluje wyczerpująco.

Zobacz serwis: Prawa Konsument

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VOB - znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych.
VOB - znormalizowane zasady publicznych przetargów i wykonawstwa robót budowlanych.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama