REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o dzieło czy roboty budowlane

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz zawrzeć umowę z fachowcem o wykonanie remontu i nie wiesz, które przepisy regulującego typu zobowiązanie. Czy to jeszcze jest umowa o dzieło, czy prace dokonane przez usługobiorcę kwalifikują się bardziej jako umowa o roboty budowlane? Sprawdź.

Za roboty budowlane należy uznać nie tylko budowę, ale także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Wykonanie remont jest więc także robotami budowlanymi, a powierzenie komuś wykonania prac remontowych następuje na podstawie umowy o prace budowlane.

REKLAMA

Robotami budowlanymi nie są drobne prace wykończeniowe wykonywane w domu, mieszkaniu, jak np. poleżenie posadzki czy remont łazienki.

Strony umowy

Stronami tego typu umowy o roboty budowlane są:

 • inwestor - osoba, dla której wykonywany jest remont, posiadająca na to odpowiednie środki finansowe;
 • wykonawca remontu - może to być zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna (wykonująca działalność gospodarczą lub nie).

Na podstawie umowy dotyczącej wykonania remontu wykonawca zobowiązuje się do dokonania określonych prac zgodnie z przedstawionymi przez inwestora wskazówkami, projektami i planami. W umowie wskazany jest również termin, w jakim prace te powinny być ukończone.

Wykonawca działa zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestor

Obowiązkiem inwestora jest przygotowanie miejsca, w którym remont będzie przygotowywany. Natomiast już po zakończeniu prac musi odebrać prace remontowe i zapłacić wcześniej uzgodnione wynagrodzenie.

Nie mam żadnego wymogu co do formy zawarcia umowy, jednakże w przypadku zawarcia jej ustnie, może to znacznie utrudnić ewentualne dochodzenie roszczeń wynikających z tej umowy. Trudniej będzie bowiem udowodnić swoje racje.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za dokonane prace remontowe można ustalić na podstawie kosztorysu lub ryczałtowo. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia, ani nawet nie została wskazana podstawa do jego ustalenia – należy uznać, że wynagrodzenie będzie w wysokości zwyczajowo przyjętej za remont tego typu. Jeżeli ustalenie wynagrodzenia nie jest w ogóle możliwe, inwestor powinien zapłacić wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom wykonawcy.

Odbiór

Strony mogą powinny określić termin odbioru prac. Może to nastąpić po zakończeniu wszystkich prac albo konsument może odbierać poszczególne etapy remontu, wtedy również zapłata powinna następować sukcesywnie.

Wady

Wszystkie wady, usterki, niezgodności powinny być zgłaszane inwestorowi niezwłocznie. W przeciwnym razie wykonawca może być pociągnięty do odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną inwestorowi w związku z niezawiadomieniem o przeszkodach czy utrudnieniach.

Odstąpienie od umowy

Istnieją pewne przypadki, w których inwestor może odstąpić od umowy. Może to mieć miejsce, gdy:

 • wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem remontu i wiadomo, że nie ukończy remontu w umówionym terminie;
 • po odbiorze prac zauważone zostaną istotne wady;
 • prace remontowe przeprowadzane są w sposób sprzeczny z umową lub wadliwy (inwestor musi najpierw wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonywania remontu).

Jeżeli ujawnią się wady mało istotne - inwestor może żądać ich usunięcia w odpowiednim terminie albo zażądać obniżenia wynagrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA