REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest umowa o roboty budowlane

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane dotyczy wykonania określonego obiektu na podstawie projektu. Stronami umowy są inwestor i wykonawca. Jest bardzo podobna do umowy o dzieło, ponieważ tutaj równie zliczy się rezultat prac.

Na podstawie umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Umowa o roboty budowlane jest umową odpłatną, a jej cecha charakterystyczna, podobnie jak w umowie o dzieło, jest osiągnięcie określonego w umowie rezultatu.

REKLAMA

Roboty budowlane to inaczej budowa, a także przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka obiektu budowlanego.

Co wyróżnia umowę o roboty budowlane

Do najbardziej charakterystycznych cech, odróżniających umowę o roboty budowlane od umowy o dzieło zalicza się:

 • przy umowie o roboty budowlane stosuje się odpowiednio przepisy prawa budowlanego,
 • w umowie o roboty budowlane istnieje szczególna postać współpracy pomiędzy stronami: inwestor ma obowiązek dostarczenia wykonawcy projektu budowy i przekazania mu terenu budowy.

Większe rozmiary

W ogólnej świadomości przyjęło się, że umowa o roboty budowlane zawiera się przypadku wykonania prac o większych rozmiarach. Natomiast umowa o dzieło często dotyczy mniejszych prac wykończeniowych.

Forma pisemna

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych. W przypadku natomiast umów z podwykonawcami przewidziana jest forma pisemną pod rygorem nieważności. Ponadto prawo budowlane nakazuje, aby dokumentacja techniczna dotycząca wykonywanego obiektu (tj. na przykład pozwolenie na budowę, projekt budowlany) była integralną częścią umowy o roboty budowlane. W umowie określony jest zakres praw i obowiązków stron, a jej treść zależy od zakresu robót.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie o roboty budowlane musi być określony przedmiot umowy, terminy przekazania dokumentacji, przedmiot odbioru, sposób i terminy wykonania prac, wynagrodzenie, sposób zapłaty wynagrodzenia.

Strony umowy

Stronami umowy o roboty budowlane są:

1. inwestor: podmiot posiadający odpowiednie środki finansowe na realizację inwestycji oraz podejmujący się zastępczo czynności inwestora czyli tzw. inwestor zastępczy, developer.

Nie ma wymogu, aby inwestorem był przedsiębiorca. Może nim być również nieprofesjonalista np. przy budowie domu mieszkalnego na własne potrzeby.

Do obowiązków inwestora należy:

 • przygotowanie robót budowlanych, czyli przygotowanie dokumentacji projektowej, opracowanie geodezyjno-kartograficzne oraz przekazanie ich wykonawcy;
 • podjęcie innych czynności technicznych, które są niezbędne do rozpoczęcia robót - np. uzyskania lokalizacji inwestycji i pozwolenia na budowę, zapewnienie nadzoru inwestorskiego i autorskiego;
 • przekazanie terenu budowy wykonawcy;
 • odebranie projektu budowy;

2. wykonawca: do jego obowiązków należy w szczególności:

 • sprawdzenie dokumentacji dotyczącej projektu;
 • wykonanie obiektu budowlanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej oraz obowiązujących przepisów;
 • zabezpieczenie terenu budowy;
 • oddanie obiektu do użytku.

Umowa o roboty budowlane może być wykonywana przez podwykonawców. Konieczne jest jednak zawarcie przez wykonawcę odrębnych umów. Ponadto w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą konieczne jest wskazanie szczegółowego zakresu robót, jakie wykonawca ma wykonać osobiście i takich, które będzie wykonywał za pomocą podwykonawców.

Termin przedawnienia

Roszczenia wynikające z umowy o roboty budowlane przedawniają się w terminie 10 lat, a roszczenia o świadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Jeżeli obiekt budowlany zostanie odebrany - bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia odbioru obiektu, a nie wykrycia ewentualnych usterek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA