REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest umowa o roboty budowlane

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane dotyczy wykonania określonego obiektu na podstawie projektu. Stronami umowy są inwestor i wykonawca. Jest bardzo podobna do umowy o dzieło, ponieważ tutaj równie zliczy się rezultat prac.

Na podstawie umowy o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Umowa o roboty budowlane jest umową odpłatną, a jej cecha charakterystyczna, podobnie jak w umowie o dzieło, jest osiągnięcie określonego w umowie rezultatu.

REKLAMA

Roboty budowlane to inaczej budowa, a także przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka obiektu budowlanego.

Co wyróżnia umowę o roboty budowlane

Do najbardziej charakterystycznych cech, odróżniających umowę o roboty budowlane od umowy o dzieło zalicza się:

 • przy umowie o roboty budowlane stosuje się odpowiednio przepisy prawa budowlanego,
 • w umowie o roboty budowlane istnieje szczególna postać współpracy pomiędzy stronami: inwestor ma obowiązek dostarczenia wykonawcy projektu budowy i przekazania mu terenu budowy.

Większe rozmiary

W ogólnej świadomości przyjęło się, że umowa o roboty budowlane zawiera się przypadku wykonania prac o większych rozmiarach. Natomiast umowa o dzieło często dotyczy mniejszych prac wykończeniowych.

Forma pisemna

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych. W przypadku natomiast umów z podwykonawcami przewidziana jest forma pisemną pod rygorem nieważności. Ponadto prawo budowlane nakazuje, aby dokumentacja techniczna dotycząca wykonywanego obiektu (tj. na przykład pozwolenie na budowę, projekt budowlany) była integralną częścią umowy o roboty budowlane. W umowie określony jest zakres praw i obowiązków stron, a jej treść zależy od zakresu robót.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie o roboty budowlane musi być określony przedmiot umowy, terminy przekazania dokumentacji, przedmiot odbioru, sposób i terminy wykonania prac, wynagrodzenie, sposób zapłaty wynagrodzenia.

Strony umowy

Stronami umowy o roboty budowlane są:

1. inwestor: podmiot posiadający odpowiednie środki finansowe na realizację inwestycji oraz podejmujący się zastępczo czynności inwestora czyli tzw. inwestor zastępczy, developer.

Nie ma wymogu, aby inwestorem był przedsiębiorca. Może nim być również nieprofesjonalista np. przy budowie domu mieszkalnego na własne potrzeby.

Do obowiązków inwestora należy:

 • przygotowanie robót budowlanych, czyli przygotowanie dokumentacji projektowej, opracowanie geodezyjno-kartograficzne oraz przekazanie ich wykonawcy;
 • podjęcie innych czynności technicznych, które są niezbędne do rozpoczęcia robót - np. uzyskania lokalizacji inwestycji i pozwolenia na budowę, zapewnienie nadzoru inwestorskiego i autorskiego;
 • przekazanie terenu budowy wykonawcy;
 • odebranie projektu budowy;

2. wykonawca: do jego obowiązków należy w szczególności:

 • sprawdzenie dokumentacji dotyczącej projektu;
 • wykonanie obiektu budowlanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej oraz obowiązujących przepisów;
 • zabezpieczenie terenu budowy;
 • oddanie obiektu do użytku.

Umowa o roboty budowlane może być wykonywana przez podwykonawców. Konieczne jest jednak zawarcie przez wykonawcę odrębnych umów. Ponadto w umowie o roboty budowlane zawartej między inwestorem a wykonawcą konieczne jest wskazanie szczegółowego zakresu robót, jakie wykonawca ma wykonać osobiście i takich, które będzie wykonywał za pomocą podwykonawców.

Termin przedawnienia

Roszczenia wynikające z umowy o roboty budowlane przedawniają się w terminie 10 lat, a roszczenia o świadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 3 lata. Jeżeli obiekt budowlany zostanie odebrany - bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia odbioru obiektu, a nie wykrycia ewentualnych usterek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

REKLAMA

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

REKLAMA