REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedłużający się remont mieszkania

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy zobowiązującej wykonawcę do dokonania prac remontowych w mieszkaniu jest uznawane jako zawarcie umowy o dzieło. Są to tzw. umowy rezultatu ponieważ mają one doprowadzić do powstania określonego dzieła (nie będącego rzeczą ruchomą), które w chwili zawarcia umowy nie istnieje.

Przedsiębiorca, który wydaje stworzone przez siebie dzieło osobie zamawiającej, otrzymuje w zamian wynagrodzenie.

REKLAMA

PRZYKŁADY UMÓW O DZIEŁO:

  • wykonanie mebli kuchennych na wymiar
  • prace remontowo-wykończeniowe w domu, np. położenie posadzki
  • oddanie odzieży do pralni chemicznej
  • odpłatna naprawa rzeczy w serwisie
  • zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie

Umowa tego typu mimo, iż nie wymaga formy pisemnej dla jej ważności, to jednak dla dobra konsumenta lepiej aby była sporządzona na piśmie. W dokumencie należy określić strony stosunku prawnego, czyli zamawiającego i przyjmującego zamówienie, dokładnie określić na czym te prace mają polegać oraz wyznaczyć termin do ich wykonania.

Opóźnienie prac

REKLAMA

Przepisy pozwalają na najsurowszą sankcję dla przedsiębiorcy jaką jest odstąpienie od umowy w kilku przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, iż nie jest prawdopodobne aby zdołał je ukończyć w czasie umówionym. Konsument ma prawo bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Mamy tu do czynienia zarówno z nierozpoczęciem w ogóle prac albo też z ich rozpoczęciem, ale prace są wykonywane bardzo opieszale co powoduje, że realizacja nie zostaje zakończona w ustalonym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument nie posiada uprawnień takich jak:

  • bezpośrednie wpływanie na wykonawcę dzieła poprzez udzielanie mu wiążących wskazówek lub
  • podejmowanie decyzji co do procedury wykonywania dzieła.

REKLAMA

Ten, kto przyjmuje zamówienie jest profesjonalistą i należy przyjąć, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Nie oznacza to oczywiście, że zamawiający nie może w żaden sposób i w żadnej sprawie ingerować w wykonywane prace. W końcu to on ma być zadowolony z rezultatu. W szczególności jeśli widoczne jest, że prace wykonywane są z opóźnieniem.

Ustawodawca przewidział jednak taką sytuacje i ustanowił specjalną ochronę dla konsumenta w przypadku opóźnienia prac. Warunkiem do skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy jest ustalenie, że opóźnienie rozpoczęcia lub wykończenia dzieła jest tak znaczące, iż nie jest prawdopodobne, aby zostało ono ukończone w terminie. Specjalny środek prawny dla konsumenta polega na tym, że może on odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu.

Odstąpienie od umowy

Oświadczenie o odstąpieniu bezpieczniej jest złożyć w formie pisemnej. Dokonanie takiej czynności prawnej skutkuje wygaśnięciem zobowiązania i umowę uważa się za niezawartą. Obie strony zwracają sobie to co nawzajem świadczyły. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu otrzymanego wcześniej wynagrodzenia, a jeśli zostało zapłacone w całości to zwrot otrzymanej części. Konsument natomiast zobowiązany jest do zwrotu wytworzonego dzieła.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Opóźnienie prac może mieć wpływ na inne zobowiązania pośrednio związane z umową główną. Na przykład poniesienie dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem innej firmy albo zapłacenie jej za zmianę terminu wykończenia odrębnej umowy. Wtedy konsumentowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze. Musi jednak wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niewykonaniem umowy a faktycznie poniesioną szkodą (w sensie finansowym) z tego powodu. Przy czym szkodę, czyli poniesione straty trzeba udowodnić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA