REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK wziął na tapet OLX. Te praktyki sprzedażowe zostaną ukrócone

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
torebka zdjęcie portal internetowy sprzedaż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konsument robiący zakupy na OLX mógł ostatnio odnieść wrażenie, że praktyki sprzedażowe serwisu są nie do końca przejrzyste. Niejasności dotyczące zakresu pakietu ochronnego, brak informacji o możliwości zakupu produktu bez usługi serwisowej czy nieprecyzyjne sortowanie ofert od najtańszego produktu – te zarzuty od użytkowników skłoniły UOKiK do zajęcia się tematem. 

Niejasna polityka sprzedażowa portalu OLX

REKLAMA

Dla części internautów robienie zakupów na portalach typu OLX to satysfakcja ze znalezienia unikatowego przedmiotu. Dla innych kluczowa jest kwestia ochrony środowiska i możliwość podarowania przedmiotowi drugiego życia. Jeszcze inni szukają po prostu oszczędności. I chociaż, niezależnie od pobudek zakupowych, wszyscy klienci powinni być traktowani tak samo, to tym razem najbardziej ucierpieli ci, którzy na portalu szukali najkorzystniejszych finansowo ofert i tych, którzy płacili dodatkowo za to, aby ich transakcja była bezpieczna. 

REKLAMA

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zauważył, że „w wyniku działań Grupy OLX konsumenci ponosili negatywne skutki finansowe” i dodał, ze „informacje o warunkach świadczenia usług nie mogą wprowadzać w błąd. Konsument ma prawo oczekiwać, że dany serwis zaprojektowany zostanie w uczciwy sposób, a zawarte w nim informacje będą prawdziwe i rzetelne”.

Pakiet ochronny - wprowadzanie w błąd konsumenta

REKLAMA

Pierwsza kwestia, którą podjął UOKiK to zakres ochrony kupującego oferowany przez portal OLX. Komunikaty wysyłane przez portal wprowadzały klienta w błąd, bardzo często był on przekonany, że gdy otrzyma produkt uszkodzony i zgłosi to w odpowiednim przedziale czasowym, ochrona zadziała. Niestety, w regulaminie tej usługi można znaleźć wiele wyjątków, a rozpatrywane wnioski były z korzyścią dla sprzedających – przewidziany dłuższy termin na udzielenie informacji. W związku z tym reklamacje często były odrzucane, a nieuczciwy sprzedawca otrzymywał pieniądze. Warto nadmienić, że usługa serwisowa „Pakiet ochronny” jest dodatkowo płatna. Jeśli konsument wiedziałby, że ochrona wcale nie działa, możliwe, że nie decydowałby się na zakup przedmiotu, albo na zakup ochrony. 

Jeden z klientów, który złożył skargę do UOKiK po zakupie uszkodzonego telefonu i złożeniu skargi do portalu otrzymał odpowiedź, że „program ochrony kupujących nie obejmuje uszkodzeń a tylko sytuacji gdyby sprzedający nie wysłał paczki lub z inną zawartością”.

Z usługą serwisową czy bez? 

Czy produkty dostępne na portalu OLX można kupić bez płacenia dodatkowo za usługę serwisową? Okazuje się, że tak. Ale, chociaż zgodnie z regulaminem użytkownicy mogą indywidualnie ustalać, jak dokonają transakcji, nie jest to oczywiste i precyzyjnie zaznaczone na pierwszy rzut oka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dodatkowo mechanizm poruszania się po stronie nie jest na tyle przejrzysty, by zauważyć od razu, że cena opłaty serwisowej, która wydzielona jest w ten sposób, że wygląda jakby była składową częścią ceny jest de facto oddzielnym kosztem do poniesienia, co uwidacznia się w kolejnym kroku transakcji.

Najpierw najtańsze produkty - ale czy na pewno? 

Okazuje się, że sortowanie wyników wyszukiwania pod kątem ceny również pozostawia wiele do życzenia. Jeśli klient wybierał opcję „od najtańszych” to kolejność wyświetlanych produktów wcale nie musiała być zgodna z rzeczywistością, dlatego, ze nie uwzględniała „Usługi serwisowej”. Ta znów nie była doliczana każdorazowo. Taka praktyka mogła wpłynąć na decyzje zakupowe klientów, bo często produkty droższe mogły się wyświetlać wyżej niż tańsze. 

Klienci dostaną zwrot pieniędzy 

Decyzją Prezesa UOKiK portal OLX ma oddać klientom pieniądze. Zgodnie z komunikatem podanym na stronie:

Zwrot pieniędzy w ramach „Pakietu ochronnego” otrzymają konsumenci, którzy skontaktowali się z OLX od 24 sierpnia 2021 r. do dnia wprowadzenia zmian wynikających z decyzji ws. nieprawidłowo wykonanej transakcji, a spółka ich roszczenia odrzuciła, co konsumenci zakwestionowali. Dotyczy to również osób, które 15 dni przed wydaniem decyzji otrzymały informację o negatywnym rozpatrzeniu wniosku w ramach „Pakietu ochronnego”, ale nie zdążyły skontaktować się ze spółką. Będą mogły zrobić to teraz. Portal odda kwoty, które wydali na zakup produktu. Jak również zwrot pieniędzy za „Usługę serwisową” otrzymają osoby, które skontaktowały się z OLX w sprawie tej usługi od 1 grudnia 2021 r. do dnia wprowadzenia wszystkich zmian wynikających z decyzji. 

Ponadto "Pakiet ochronny" nie będzie zawierał włączeń, reklamacja będzie rozpatrywana po wysłuchaniu obu stron, jeśli będzie zasadna, klient otrzyma zwrot pieniędzy (za zakupy, usługę serwisową i przesyłkę). Regulamin i interfejs portalu ma zawierać klarowną informację o możliwości kupienia przedmiotu z pominięciem usługi "Przesyłka OLX". Sortowanie od najtańszych ma zawierać uwzględnioną opłatę serwisową. 

Zobacz także: Perfekcyjna pani domu z PRL. Radziła, jak zrobić parmezan z kalafiora czy wodę do prania firanek
Naprawiamy czy kupujemy? BADANIE pokazało, jak Polacy traktują zepsute sprzęty

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA