reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Zakupy grupowe - definicja

Korzystanie z zakupów grupowych polega na wyborze tej samej oferty przez większą liczbę osób, przez co cena oferowanej usługi bądź towaru jest znacznie niższa. Najpierw dokonujemy wyboru oferty. Skrupulatne sprawdzenie warunków samej oferty, możliwości i terminu jej wykorzystania gwarantuje zadowolenie z dokonanego zakupu. Ważna jest szczególnie informacja o ilości dostępnych bonów/ voucherów. Świadczy ona o szybkości dostępności usługi. Dokonanie takiego zakupu charakteryzuje się koniecznością zawarcia dwóch umów. Pierwszej z portalem ogłaszającym ofertę, który zrzesza konsumentów zainteresowanych daną, konkretną ofertą. Jest to podmiot pośredniczący. Kolejną umowę zawieramy z podmiotem, który wystawia daną ofertę na portalu, tzn. tym, który tą ofertę proponuje. Są to umowy zawierane na odległość.

Umowa zawierana na odległość

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271) umowa zawierana na odległość, nie wymaga jednoczesnej obecności obu stron. Zawierana jest przy pomocy środków porozumiewania się na odległość (np.: Internetu). Stronami takiej umowy mogą być jedynie przedsiębiorca i konsument.

Zobacz również: Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Atrakcyjna oferta wycieczki

Zakupy grupowe obejmują obok biletów do kin i teatrów, zabiegów kosmetycznych, konkurencyjnych ofert gastronomicznych także wyjazdy turystyczne. Kilkudniowe wycieczki, długie weekendy, atrakcyjne oferty hoteli i pensjonatów to przykłady częstych ofert. Przy takim zakupie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dostępność oferty. Zastrzeżenia dotyczące najbardziej popularnych terminów, np.: dni wolnych w okresie bożonarodzeniowym, ferii zimowych czy weekendu majowego są powszechną praktyką. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji oraz ewentualny termin na jej dokonanie. Ostatnią kwestią jest możliwość rezygnacji z zarezerwowanego terminu bez utraty prawa do wykorzystania oferty.

Reklamacja

Oferty zakupów grupowych w dużej mierze dotyczą świadczenia różnorodnych usług. Za prawidłowe i terminowe wykonanie takiej usługi odpowiedzialny jest podmiot, który ją wykonuje. Nie ten, który zajmuje się jej oferowaniem. Podmiot pośredniczący gwarantuje jedynie prawo do wykonania usługi przez partnera. Konsumentowi przysługuje więc prawo reklamacji u podmiotu faktycznie świadczącego usługę. To bezpośrednio do niego należy się zgłosić w sytuacji niezgodności danego świadczenia z umową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama