Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Redakcja
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Zakupy grupowe - definicja

Korzystanie z zakupów grupowych polega na wyborze tej samej oferty przez większą liczbę osób, przez co cena oferowanej usługi bądź towaru jest znacznie niższa. Najpierw dokonujemy wyboru oferty. Skrupulatne sprawdzenie warunków samej oferty, możliwości i terminu jej wykorzystania gwarantuje zadowolenie z dokonanego zakupu. Ważna jest szczególnie informacja o ilości dostępnych bonów/ voucherów. Świadczy ona o szybkości dostępności usługi. Dokonanie takiego zakupu charakteryzuje się koniecznością zawarcia dwóch umów. Pierwszej z portalem ogłaszającym ofertę, który zrzesza konsumentów zainteresowanych daną, konkretną ofertą. Jest to podmiot pośredniczący. Kolejną umowę zawieramy z podmiotem, który wystawia daną ofertę na portalu, tzn. tym, który tą ofertę proponuje. Są to umowy zawierane na odległość.

REKLAMA

Umowa zawierana na odległość

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271) umowa zawierana na odległość, nie wymaga jednoczesnej obecności obu stron. Zawierana jest przy pomocy środków porozumiewania się na odległość (np.: Internetu). Stronami takiej umowy mogą być jedynie przedsiębiorca i konsument.

Zobacz również: Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Atrakcyjna oferta wycieczki

Zakupy grupowe obejmują obok biletów do kin i teatrów, zabiegów kosmetycznych, konkurencyjnych ofert gastronomicznych także wyjazdy turystyczne. Kilkudniowe wycieczki, długie weekendy, atrakcyjne oferty hoteli i pensjonatów to przykłady częstych ofert. Przy takim zakupie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dostępność oferty. Zastrzeżenia dotyczące najbardziej popularnych terminów, np.: dni wolnych w okresie bożonarodzeniowym, ferii zimowych czy weekendu majowego są powszechną praktyką. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji oraz ewentualny termin na jej dokonanie. Ostatnią kwestią jest możliwość rezygnacji z zarezerwowanego terminu bez utraty prawa do wykorzystania oferty.

Reklamacja

Oferty zakupów grupowych w dużej mierze dotyczą świadczenia różnorodnych usług. Za prawidłowe i terminowe wykonanie takiej usługi odpowiedzialny jest podmiot, który ją wykonuje. Nie ten, który zajmuje się jej oferowaniem. Podmiot pośredniczący gwarantuje jedynie prawo do wykonania usługi przez partnera. Konsumentowi przysługuje więc prawo reklamacji u podmiotu faktycznie świadczącego usługę. To bezpośrednio do niego należy się zgłosić w sytuacji niezgodności danego świadczenia z umową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot

Kolejnym uprawnieniem, charakterystycznym dla zakupów grupowych jest prawo zwrotu usługi, towaru bądź samego kuponu uprawniającego do zniżki, który został zakupiony od przedsiębiorcy. Może być zwrócony w ciągu 10 dni roboczych od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Konsument nie ma obowiązku podania przyczyny zwrotu. Obowiązany jest jedynie złożyć we wskazanym terminie oświadczenie wobec sprzedawcy. W związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów termin ten zostanie wydłużony.

Termin zwrotu towaru zakupionego od przedsiębiorcy drogą internetową ulegnie wydłużeniu do 14 dni.

Konsumentowi dokonującemu zakupu na odległość, czyli przez Internet, przysługuje szerszy zakres uprawnień dotyczących zwrotu. Uzasadnia to fakt, że nie miał on możliwości wcześniejszego zapoznania się z samym towarem. Procedura zwrotu jest bardzo przystępna. Wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klientów danego serwisu sprzedaży grupowej. Wraz z upływem ustawowych 10 dni możliwość zwrotu towaru zależy od dobrej woli serwisu. W sytuacji zwrotu towaru to przedsiębiorca trudniący się prowadzeniem sprzedaży online ponosi koszt przesyłki zwrotnej. Przedsiębiorca nie może także żądać by zwrócony towar był nie rozpakowany. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek informacyjny. Jest on zobowiązany poinformować konsumenta o przysługujących mu prawach, podać swoje dane oraz przekazać obowiązujący regulamin.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Termin ważności

Zakupiony bon, uprawniający do skorzystania z danej usługi ma zazwyczaj termin ważności, w którym powinien zostać wykorzystany. Po upływie tego terminu ani portal oferujący zakup grupowy ani wykonawca usługi nie ma wobec konsumenta żadnych zobowiązań.

Podstawa prawna:

  •  ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271),
  • dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    REKLAMA

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

    We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

    Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

    Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

    Catfishing

    Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

    REKLAMA

    22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

    Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

    Phishing

    Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

    REKLAMA