Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy grupowe?

Redakcja
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia
Zakupy grupowe to atrakcyjna cenowo oferta skierowana do większego grona konsumentów. /Fot. Fotolia
Zakupy internetowe cieszą się ciągle niemalejącą popularnością. Ze względu na atrakcyjne oferty cenowe klienci chętnie decydują się na zakupy grupowe. Jakie prawa przysługują im w związku z wyborem specyficznej formy sprzedaży, jaką są zakupy grupowe?

Zakupy grupowe - definicja

Korzystanie z zakupów grupowych polega na wyborze tej samej oferty przez większą liczbę osób, przez co cena oferowanej usługi bądź towaru jest znacznie niższa. Najpierw dokonujemy wyboru oferty. Skrupulatne sprawdzenie warunków samej oferty, możliwości i terminu jej wykorzystania gwarantuje zadowolenie z dokonanego zakupu. Ważna jest szczególnie informacja o ilości dostępnych bonów/ voucherów. Świadczy ona o szybkości dostępności usługi. Dokonanie takiego zakupu charakteryzuje się koniecznością zawarcia dwóch umów. Pierwszej z portalem ogłaszającym ofertę, który zrzesza konsumentów zainteresowanych daną, konkretną ofertą. Jest to podmiot pośredniczący. Kolejną umowę zawieramy z podmiotem, który wystawia daną ofertę na portalu, tzn. tym, który tą ofertę proponuje. Są to umowy zawierane na odległość.

Umowa zawierana na odległość

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271) umowa zawierana na odległość, nie wymaga jednoczesnej obecności obu stron. Zawierana jest przy pomocy środków porozumiewania się na odległość (np.: Internetu). Stronami takiej umowy mogą być jedynie przedsiębiorca i konsument.

Zobacz również: Jak zwrócić towar kupiony na aukcji? - dyskusja z forum

Atrakcyjna oferta wycieczki

Zakupy grupowe obejmują obok biletów do kin i teatrów, zabiegów kosmetycznych, konkurencyjnych ofert gastronomicznych także wyjazdy turystyczne. Kilkudniowe wycieczki, długie weekendy, atrakcyjne oferty hoteli i pensjonatów to przykłady częstych ofert. Przy takim zakupie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest dostępność oferty. Zastrzeżenia dotyczące najbardziej popularnych terminów, np.: dni wolnych w okresie bożonarodzeniowym, ferii zimowych czy weekendu majowego są powszechną praktyką. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest konieczność dokonania wcześniejszej rezerwacji oraz ewentualny termin na jej dokonanie. Ostatnią kwestią jest możliwość rezygnacji z zarezerwowanego terminu bez utraty prawa do wykorzystania oferty.

Reklamacja

Oferty zakupów grupowych w dużej mierze dotyczą świadczenia różnorodnych usług. Za prawidłowe i terminowe wykonanie takiej usługi odpowiedzialny jest podmiot, który ją wykonuje. Nie ten, który zajmuje się jej oferowaniem. Podmiot pośredniczący gwarantuje jedynie prawo do wykonania usługi przez partnera. Konsumentowi przysługuje więc prawo reklamacji u podmiotu faktycznie świadczącego usługę. To bezpośrednio do niego należy się zgłosić w sytuacji niezgodności danego świadczenia z umową.

Zwrot

Kolejnym uprawnieniem, charakterystycznym dla zakupów grupowych jest prawo zwrotu usługi, towaru bądź samego kuponu uprawniającego do zniżki, który został zakupiony od przedsiębiorcy. Może być zwrócony w ciągu 10 dni roboczych od daty zakupu a w przypadku zakupów dokonanych przez Internet – od daty otrzymania towaru. Konsument nie ma obowiązku podania przyczyny zwrotu. Obowiązany jest jedynie złożyć we wskazanym terminie oświadczenie wobec sprzedawcy. W związku z wdrożeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów termin ten zostanie wydłużony.

Termin zwrotu towaru zakupionego od przedsiębiorcy drogą internetową ulegnie wydłużeniu do 14 dni.

Konsumentowi dokonującemu zakupu na odległość, czyli przez Internet, przysługuje szerszy zakres uprawnień dotyczących zwrotu. Uzasadnia to fakt, że nie miał on możliwości wcześniejszego zapoznania się z samym towarem. Procedura zwrotu jest bardzo przystępna. Wystarczy kontakt z Biurem Obsługi Klientów danego serwisu sprzedaży grupowej. Wraz z upływem ustawowych 10 dni możliwość zwrotu towaru zależy od dobrej woli serwisu. W sytuacji zwrotu towaru to przedsiębiorca trudniący się prowadzeniem sprzedaży online ponosi koszt przesyłki zwrotnej. Przedsiębiorca nie może także żądać by zwrócony towar był nie rozpakowany. To na przedsiębiorcy ciąży obowiązek informacyjny. Jest on zobowiązany poinformować konsumenta o przysługujących mu prawach, podać swoje dane oraz przekazać obowiązujący regulamin.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Termin ważności

Zakupiony bon, uprawniający do skorzystania z danej usługi ma zazwyczaj termin ważności, w którym powinien zostać wykorzystany. Po upływie tego terminu ani portal oferujący zakup grupowy ani wykonawca usługi nie ma wobec konsumenta żadnych zobowiązań.

Podstawa prawna:

 •  ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271),
 • dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?
  Wypłaty czternastej emerytury ruszą pod koniec sierpnia
  Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że tegoroczne wypłaty czternastych emerytur ruszą pod koniec sierpnia
  Kodeks wykroczeń
  Kodeks wykroczeń jest ustawą, która określa m.in. zasady odpowiedzialność za wykroczenia. Z jakich części się składa i co zawiera?
  Wakacje kredytowe korzystne dla kredytobiorców, ale co z bankami?
  W reakcji na gwałtowne podwyżki stóp procentowych oraz znaczny wzrost inflacji rząd zapowiada wprowadzenie nowych preferencji dla kredytobiorców. Z perspektywy banków dobrą wiadomością jest uchylenie w całości przepisów regulujących „wakacje kredytowe” z tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Do projektu dodano jednak przepisy przejściowe, których lektura może przyprawić o niemały zawrót głowy oraz inne propozycje, które oznaczają komplikacje dla sektora bankowego.
  Czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września
  Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 czerwca 2022 r.
  Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Kogo obowiązują kwoty graniczne przychodów?
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?