REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

Polscy przedsiębiorcy chcą rozmawiać

Z danych ECK Polska wynika, że spory przeciwko firmom zarejestrowanym w Polsce, są pomyślnie rozwiązywane. Ponad 60% spraw udało się rozwiązać satysfakcjonująco dla zagranicznego konsumenta. 

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy, z którymi mają problem kupujący, są skłonni do rozmów z Europejskim Centrum Konsumenckim, podejmują kontakt i proponują ugodowe rozwiązania, na które często przystają zagraniczni konsumenci – wskazuje koordynator ECK Karol Muż. 

Sąsiedzkie spory – statystyki 

Jak wynika z raportu ECK Polska na polskich przedsiębiorców najczęściej skarżyli się  konsumenci z sąsiadujących krajów:

  • Czech – 15%
  • Litwy – 12%
  • Niemiec – 8%
  • Wielkiej Brytanii – 7%
  • Węgier – 7%

Jak pomagamy naszym sąsiadom – przykłady

Rozklejone buty (Litwa)

Konsument kupił w okazyjnej cenie buty w polskim sklepie internetowym. Po pół roku buty zaczęły się rozklejać. Kupujący zgłosił to poprzez formularz dostępny na stronie. Otrzymał informację, że niebawem skontaktuje się z nim osoba rozpatrująca reklamację. Dni mijały, a firma się nie odzywała. Po kontakcie z ECK Polska, przedsiębiorca zajął się zgłoszeniem litewskiego konsumenta i zaproponował naprawę obuwia, co w pełni odpowiadało kupującemu. 

Remont po sąsiedzku (Czechy)

REKLAMA

Konsumentka z Czech kupiła drzwi z ościeżnicą za prawie 2 tysiące złotych. Pół roku później złożyła reklamację, ponieważ drzwi zaczęły się rozklejać. Polski przedsiębiorca przyjął zgłoszenie i strony uzgodniły, że do kupującej przyjedzie serwisant, aby wymienić wadliwe drzwi. Od tamtej pory kontakt się urwał. Czeszka zwróciła się wtedy po pomoc do ECC-Net. Naprawa nie przebiegła jednak pomyślnie. Przywiezione drzwi nie pasowały. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma zaproponowała zwrot gotówki. Konsumentka jednak wolała wymianę. Na tę propozycję polski przedsiębiorca również się zgodził. Ostatecznie drzwi zostały dopasowane i wymienione. 

Zasady w wirtualnym świecie (Niemcy)

Niemiecka konsumentka jest fanką jednej z polskich gier online. Pewnego dnia jej konto zostało zablokowane. Przedsiębiorca w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że konsumentka mogła używać zautomatyzowanego oprogramowania, które pomagało jej wygrywać. Polska firma odrzuciła prośbę użytkowniczki i przestała odpisywać na jej kolejne wiadomości. Dzięki kontaktowi ECK Polska z przedsiębiorcą, sprawa graczki została jeszcze raz rozpatrzona, a jej konto odblokowane. 

Perypetie transgranicznej paczki (Słowacja) 

Konsument ze Słowacji kupił granitowy zlew u polskiego dystrybutora. Paczka dotarła nienaruszona, jednak przedmiot wewnątrz kartonu okazał się być pęknięty i porysowany. 

Dystrybutor początkowo nie chciał przyjąć zgłoszenia, tłumacząc, że na reklamację takiej szkody kupujący miał 7dni. Po kontakcie z ECK Polska zaproponował konsumentowi zwrot pieniędzy, przekazał również etykietę zwrotną. Słowacki kupujący zgodził się na takie rozwiązanie. 

 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA