REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiadomość o blokadzie konta bankowego czy konieczności dopłaty do paczki? To może być oszustwo

Wiadomość o blokadzie konta bankowego czy konieczności dopłaty do paczki? To może być oszustwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

CERT radzi, by podejrzane wiadomości SMS przesłać na numer 8080. Jak je rozpoznać?

CERT: rekordowa liczba zgłoszeń dotyczących cyberbezpieczeństwa

"W ubiegłym tygodniu (5-11.01.2024) zespół CERT Polska zanotował rekordową liczbę zgłoszeń. Analitycy, pracujący przez całą dobę i 365 dni w roku, przyjęli w tym okresie aż 44396 zgłoszeń, dotyczących zwłaszcza podejrzanych wiadomości SMS. Przełożyło się to na 2381 zarejestrowanych incydentów bezpieczeństwa" - poinformowała NASK w raporcie "Cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałanie dezinformacji".

Większość incydentów dotyczyła podejrzanych wiadomości SMS. CERT radzi, by wiadomości SMS, które zostaną uznane za podejrzane, przesłać na numer 8080. Więcej informacji o tym, w jaki sposób bronić się przed oszustwami znajduje się na: cert.pl/baza-wiedzy/fałszywe-smsy.

CERT ostrzega klientów banków

Zespół CERT Polska obecnie ostrzega też przed kolejną formą oszustwa wymierzonego w klientów banków. Przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail, naśladujące pod względem przekazu i wyglądu autentyczną korespondencję bankową.

"W treści wiadomości pojawia się informacja o nieudanym logowaniu lub/i blokadzie konta bankowego. Często do wiadomości e-mail dodany jest też załącznik w formacie PDF, wzorowany na korespondencji bankowej i zawierający link" - poinformowali analitycy. Link zawarty w wiadomości lub dołączonym do niej dokumencie prowadzi do fałszywej strony internetowej łudząco podobnej do strony bankowości elektronicznej. Podanie na niej loginu i hasła daje przestępcom dostęp do konta bankowego i może m.in. spowodować kradzież wszystkich przechowywanych na nim pieniędzy.

Oszustwa z wykorzystaniem wizerunków firm kurierskich

CERT Polska wydał też ostrzeżenie przed kolejnymi wariantami kampanii wykorzystującej wizerunki firm kurierskich. Przestępcy masowo rozsyłają do Polaków wiadomości SMS informujące o konieczności wykonania drobnej dopłaty do paczki, np. z powodu nieprecyzyjnego adresu lub opłat celnych. Linki zawarte w treści wiadomości prowadzą do stron, które mają na celu wyłudzenie danych karty płatniczej.

Jak nie dać się oszukać?

Specjaliści przypomnieli, że aby nie dać się oszukać, należy zawsze sprawdzać w przeglądarce adres strony, na którą przekierował link z otrzymanej wiadomości.(PAP)

lui/ apiech/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA