REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtuje się odpowiedzialność spedytora

Adrian Prusik
Adrian Prusik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc dokonać spedycji papierów wartościowych, czy też innych rzeczy szczególnie cennych pamiętajmy, by poinformować o tym spedytora. Jeżeli tego nie dokonamy jego odpowiedzialność będzie znacznie ograniczona.

Decydując się na zawarcie umowy spedycji pamiętajmy o podstawowych zasadach, na jakich opiera się odpowiedzialność naszego kontrahenta. Jest to szczególnie istotne, jeżeli chcemy dokonać spedycji rzeczy, które są szczególnie cenne, w tym również papierów wartościowych, kosztowności oraz pieniędzy. Powinniśmy wtedy powiadomić o tym spedytora.

REKLAMA

Zawiadomienie przedsiębiorcy o tym fakcie ma bardzo istotne znaczenie dla ochrony naszych praw. Jeżeli tego nie uczynimy spedytor nie będzie ponosił odpowiedzialności za utratę, ubytek lub uszkodzenie tych rzeczy, chyba że szkoda ta wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Zwykła wartość przesyłki

REKLAMA

W odniesieniu do innych przedmiotów odpowiedzialność spedytora ma również ograniczony charakter. Zgodnie z art. 801 ust. 1 kodeksu cywilnego odszkodowanie za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki nie może przewyższać zwykłej wartości przesyłki. Wartość ustala się na podstawie rachunku sprzedawcy lub odbiorcy, ceny wynikającej z cennika lub w porównaniu z wartością rzeczy tego samego rodzaju. Jeżeli w taki sposób nie da się jej określić to wysokość odszkodowania ustala rzeczoznawca.

Są jednak pewne sytuacje, kiedy pomimo naszej straty odpowiedzialność po stronie spedytora nie powstanie. Dzieje się tak w przypadku, tzw. ubytku naturalnego w naszej przesyłce, co ma miejsce w sytuacji, kiedy nie przekracza on ustawowo lub zwyczajowo przyjętych granic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spedytor dalszy

Często przy transporcie przedsiębiorstwo spedycyjne może się posługiwać innymi spedytorami. Jeżeli sobie tego nie życzymy możemy zastrzec stosowne postanowienia w umowie. W przypadku gdyby nasz kontrahent mimo wszystko korzystał z usług innych przedsiębiorców wtedy będzie ponosił on odpowiedzialność za ich działania jak za własne.

REKLAMA

Jeżeli takiego zastrzeżenia nie dokonamy spedytor będzie mógł się powierzyć wykonanie usług spedycyjnych innym podmiotom. Takie działanie naszego kontrahenta nie zwolni go jednak całkowicie z odpowiedzialności za ich działania. W określonych przypadkach, będziemy mogli dochodzić od niego odszkodowania nawet wtedy, jeżeli winę za utratę lub uszkodzenie przesyłki ponosi inny przedsiębiorca.

Przedsiębiorstwo spedycyjne z którym zawarliśmy umowę jest bowiem odpowiedzialne jeśli ponosi tzw. winę w wyborze. Oznacza to, że spedytor będzie mógł się od niej zwolnić, jeżeli wykaże, że dochował należytej staranności przy wyborze przewoźnika, czy też dalszego spedytora. Będzie on musiał wykazać, że powierzył on wykonanie zlecenia podmiotom trudniącym się przewozem lub spedycją profesjonalnie, którzy są ubezpieczeni, jak również zaufani.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

Wzrosną kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON

Rząd szykuje podwyższenie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON. Proponowane rozwiązanie zakłada zwiększenie o 15% ustawowych stawek dofinansowań do wynagrodzeń.

REKLAMA