REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - jak przebiega krok po kroku?

Kancelaria Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje
1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego./Fot. Shutterstock
1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po raz pierwszy przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego zastosowano 1 lipca 2020 r. Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują krok po kroku kolejne etapy nowej procedury.

Ruszyły pierwsze przyspieszone restrukturyzacje

1 lipca br. w ramach tzw. tarczy 4.0. po raz pierwszy zastosowano przepisy dotyczące uproszczonego postepowania restrukturyzacyjnego. Nowe przepisy są dedykowane przedsiębiorcom, którzy w okresie pandemii koronawirusa wpadli w kłopoty finansowe. Eksperci wskazują, że dzięki nowej procedurze będą mogli w łatwy sposób, podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się przed egzekucją i samodzielnie odbudować swoją równowagę finansową.

REKLAMA

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Eksperci z kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje, którzy jako pierwsi w kraju zainicjowali procedurę przyspieszonej restrukturyzacji, opisują kolejne etapy postępowania naprawczego, które dzięki zmianom w prawie mogą być zainicjowane na wniosek danego właściciela przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Pierwszym etapem przyspieszonej restrukturyzacji jest zawarcie umowy o sprawowanie nadzoru nad postępowaniem dotyczącym postępowania o zatwierdzenie układu. Dłużnik musi zawrzeć odpowiednią umowę z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym lub spółką, w której działa doradca. Powierzenie nadzoru doradcy restrukturyzacyjnemu, tj. specjaliście z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego ma skutkować profesjonalnym zabezpieczeniem interesów podmiotu zawierającego z nim umowę.

Kolejnym krokiem po zawarciu umowy jest przygotowanie przez dłużnika propozycji układowych, spisu wierzytelności oraz spisu wierzytelności spornych, które przekazać powinien nadzorcy układu. Po ich sporządzeniu obwieszcza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu. Eksperci zwracają uwagę, że dzień dokonania obwieszczenia w MSiG jest dniem otwarcia postępowania o zatwierdzeniu układu. Do czasu zatwierdzenia układu przez sąd otwiera przed wierzycielem okres ochronny dłużnika. Z tym dniem z mocy prawa zawieszają się postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem oraz wierzytelności zabezpieczone rzeczowo, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedostatnim krokiem, jaki przewiduje procedura przyspieszonej restrukturyzacji jest przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego wierzycieli lub wyznaczenie terminu zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Po przyjęciu układu, ostatnim krokiem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest złożenie przez nadzorcę sądowego wniosku o zatwierdzenia układu do właściwego sądu.

Zgodnie z założeniem tarczy 4.0 uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma trwać 4 miesiące od dnia dokonania obwieszczenia. Jeżeli jednak w tym terminie nie wpłynie do sądu wniosek o zatwierdzenie układu postępowanie zostaje umorzone z mocy prawa. Przedmiotowe postępowanie może zostać umorzone z mocy prawa również na wniosek dłużnika, wierzyciela lub innej osoby mającej w tym interes prawny. W sytuacji, gdy postępowanie o zatwierdzenie układu zostanie umorzone lub sąd wyda postanowienie o odmowie zatwierdzenia układu, dłużnikowi przysługiwać będzie jeszcze prawo do złożenia uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego albo uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości w odpowiednim ustawowym terminie.

Wprowadzone zmiany są bardzo korzystne, szczególnie jeżeli chodzi o szybkość postępowania, jak również pomoc firmom zagrożonym niewypłacalnością. W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż nowa procedura w momencie ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania w MSiG spowoduje zawieszenie z mocy prawa wszelkich postępowań egzekucyjnych. Po drugie, ustawa wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika. Po trzecie spełnianie przez dłużnika świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne. Według obwieszczenia w MSiG, nasza kancelaria jako pierwsza w kraju rozpoczęła tego typu procedurę. Jesteśmy przekonani, że będzie ona stanowić odczuwalną pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa – przekonuje Marcin Ostaszewski, doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje.

Wcześniejsze rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej w żaden sposób nie chroniły dłużników przed egzekucją. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadza dla nich zabezpieczenie. Dzięki nowemu rozwiązaniu będą oni mogli w łatwy sposób, podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się z dniem dokonania obwieszczenia w sposób natychmiastowy przed egzekucją i wykonaniem postanowień o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzeń zabezpieczenia roszczeń wynikających z tych wierzytelności, które objęte są układem z mocy prawa. Procedura umożliwi im odzyskanie równowagi finansowej poprzez otwarcie postępowania naprawczego, bez obowiązku występowania do sądu. Opcja szybkiej restrukturyzacji powinna budzić największe zainteresowanie przedstawicieli tych branż, w które najbardziej uderzył COVID-19, m.in. w sektorze materiałów chemicznych, energetyce, przemyśle, spółkach sektora finansowego oraz sektorze dotyczącym dóbr konsumpcyjnych – dodaje Aldona Zych, aplikant radcowski z Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje.

Marcin Ostaszewski

Marcin Ostaszewski - doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje

Infor

Infor

Polecamy serwis: Upadłość

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA