REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walentynkowe porady dla konsumentów

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
Walentynkowe porady dla konsumentów
Walentynkowe porady dla konsumentów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

14 lutego w święto zakochanych wiele osób zdecyduje się wręczyć prezent bliskiej osobie. Walentynkowe porady przygotowało Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKIK.

Zwracaj uwagę na termin dostarczenia, zapoznaj się z polityką zwrotu!

  • Towar kupiony online powinien zostać dostarczony w terminie wskazanym przez sprzedawcę. Jeżeli sklep nie wskazuje terminu, maksymalny czas na dostarczenie zakupu wynosi 30 dni. „Czas wysyłki 3 dni” – nie oznacza czasu dostarczenia! Sformułowanie jest często wykorzystywane przez pośredników oferujących produkty z Azji.
  • Na odstąpienie od umowy w przypadku zakupów online masz 14 dni. Niektórzy sprzedawcy dobrowolnie wydłużają ten termin. Na odesłanie towaru przysługuje Ci kolejne 14 dni od momentu zgłoszenia chęci odstąpienia od umowy.
  • Kupując w sklepie stacjonarnym, nie masz prawa do odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca dobrowolnie to umożliwia.
  • Dokonuj zwrotów zgodnie z instrukcją sprzedawcy. Pamiętaj! Adres siedziby firmy, nie zawsze jest tożsamy z adresem, na który należy odesłać zwracany produkt. Sprawdź dokładny adres w polityce zwrotu lub zapytaj sprzedawcę.

Dostawa walentynki – zabezpiecz się w dowody!

  • Jeżeli zamawiasz cenny produkt – nagraj np. smartfonem film z rozpakowywania przesyłki lub jeżeli to możliwe otwórz paczkę przy kurierze.
  • Do ECK wpływały skargi od konsumentów, którzy zamówili biżuterię, jednak po otwarciu, opakowanie było puste. Nagranie może stanowić dowód w procesie ewentualnej reklamacji.
  • W przypadku dostarczenia uszkodzonego produktu – spisz protokół z kurierem. Najlepiej zrobić to od razu przy dostawie. Jeżeli opakowanie nie nosiło śladów wskazujących na to, że przesłany towar mógłby być uszkodzony – na spisanie protokołu masz 7 dni.
  • Jeżeli przedmiot nie pasuje lub nie spodobał się bliskiej osobie, zwracając go nagraj wideo z procesu pakowania.
  • Do ECK wpływały skargi od konsumentów, którzy po wysłaniu towaru nie dostawali zwrotu, ponieważ przesyłka, która dotarła do sprzedawcy - była pusta.

Walentynki, które trudno zwrócić…

Nie wiesz dokładnie, jaki gust/rozmiar ma osoba, której pragniesz wręczyć prezent? Zrezygnuj z upominków, w przypadku których odstąpienie od umowy jest trudne
– nawet jeżeli kupisz je online!

REKLAMA

  • Produkt ze spersonalizowanym grawerem/nadrukiem – np. biżuteria z grawerem, koszulka/poduszka ze zdjęciem.
  • Bielizna – może nie podlegać zwrotowi ze względów higienicznych.
  • Perfumy – po zerwaniu folii i sprawdzeniu zapachu nie można ich zwrócić.
  • Gra – zapieczętowane nagrania audiowizualne po otwarciu nie podlegają zwrotowi
  • Rezerwacja w hotelu/SPA – plany na romantyczny weekend, łatwo mogą zostać pokrzyżowane z powodu pandemii Covid-19. Warto rozważyć rezerwację z możliwością anulowania wyjazdu. Opcja ta jest zazwyczaj droższa – niemniej jednak w przypadku choroby bądź zmiany restrykcji może zabezpieczyć Cię przed utratą pieniędzy.
  • Bilet – niezależnie, czy kupujesz bilet na koncert, do kina, na pociąg czy samolot – tego typu usługi nie podlegają zwrotowi. Z części z nich możesz zrezygnować w oparciu o regulamin – nie zawsze będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów. Szczególnie w zakresie usług transportowych warto rozważyć zakup biletu w taryfie umożliwiającej bezpłatną zmianę biletu/rezygnację lub zakupić ubezpieczenie na wypadek rezygnacji. Uwaga! Kupując ubezpieczenie, zapoznaj się dokładnie z jego warunkami.

Pomoc i porady

Jeżeli coś pójdzie nie tak, po poradę możesz się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK.

ECK zajmuje się pomocą konsumentom w sporach z przedsiębiorcami z innego kraju UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Więcej: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA