Czy reklama w ulotce jest ofertą?
REKLAMA
REKLAMA
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie należy zapoznać się z pojęciem oferty oraz ustalić, czym jest reklama w rozumieniu prawa.
REKLAMA
Oferta
REKLAMA
Kodeks cywilny opisuje ofertę jako oświadczenie woli zawarcia umowy złożone drugiej stronie, które określa istotne postanowienia tej umowy. Istotnymi elementami umowy sprzedaży będą określenie towaru, pozwalające go bez problemu zidentyfikować oraz wskazanie ceny. Oferent jest związany ofertą (ma obowiązek zawarcia umowy) przez czas, który wyznaczył drugiej stronie na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli terminu nie wyznaczono, ofertę złożono w obecności drugiej strony lub za pośrednictwem środka porozumiewania się na odległość (telefon, Internet), oferta jest wiążąca, gdy druga strona przyjmie ją niezwłocznie.
Oferta może być skierowana do indywidualnie określonego podmiotu, do grupy podmiotów lub do ogółu. W obrocie konsumenckim najczęściej mamy do czynienia z ofertą skierowaną do bliżej nieokreślonego kręgu odbiorców. Art. 543 kodeksu cywilnego określa, że wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Sprzedawca, który złożył ofertę w miejscu sprzedaży ma prawny obowiązek zawrzeć z konsumentem umowę na warunkach określonych w ofercie, także wtedy, gdy zamieścił przez pomyłkę zaniżoną cenę.
Zobacz też: Co jest ofertą
Reklama
W odniesieniu do reklam kodeks cywilny przewiduje jednak pewien wyjątek. Art. 71 KC mówi, że ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy. Kusząca promocja na markowe jeansy opisana w ulotce reklamowej jest zatem jedynie propozycją, zaproszeniem do zawarcia umowy i nie możemy mieć pewności, tak jak w przypadku oferty, że zawrzemy umowę na atrakcyjnych warunkach wskazanych w reklamie.
Zobacz serwis: Konsument - usługi
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 33 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat