| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Niezamówiona karta kredytowa

Niezamówiona karta kredytowa

Od kilku lat posiadam kartę kredytową. W zeszłym tygodniu otrzymałam od banku nową kartę, nie podpisywałam jednak z bankiem żadnej umowy o wydanie kolejnej karty. Nie aktywowałam przysłanej karty i zapomniałam o sprawie. Obecnie bank żąda ode mnie uiszczenia opłat za nową kartę. Czy słusznie?

Nie. Karta kredytowa może zostać wydana konsumentowi jedynie w przypadku, gdy konsument zamówi w uprawnionej instytucji finansowej taki produkt.

Karta kredytowa jest elektronicznym środkiem płatniczym, przy pomocy którego konsument może korzystać z udzielonego mu przez bank kredytu. Bank może przyznać kredyt jak i wydać elektroniczny instrument płatniczy jedynie na podstawie umowy z konsumentem.

Zobacz też: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Umowę kredytu konsumenckiego można zawrzeć w placówce instytucji finansowej, poza lokalem przedsiębiorstwa a więc np. w domu konsumenta lub na odległość za pośrednictwem telefonu czy Internetu. W każdym z tych przypadków konsument jako strona obciążającej go umowy musi bezwzględnie wyrazić chęć posiadania karty kredytowej jak również zgodę na jej wydanie przez bank.

Pamiętaj: Przesłanie niezamówionej karty kredytowej następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.

Ze względu na szczególny charakter elektronicznych instrumentów płatniczych ustawodawca zaostrzył odpowiedzialność za wydawanie ich niezgodnie z przepisami, a wiec również za przesyłanie karty bez wcześniejszego zawarcia umowy z klientem. Mowa tu o odpowiedzialności karnej.

Jak wskazują przepisy : Kto wydaje elektroniczny instrument płatniczy wbrew warunkom określonym w ustawie, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Konsument, który otrzymał elektroniczny instrument płatniczy nie wyrażając na to zgody może zgłosić zaistnienie takiej sytuacji na policji lub w prokuraturze.

Zobacz też: Konsument - usługi

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 września 2002 o elektronicznych instrumentach płatniczych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »