reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Niezamówiona karta kredytowa

Niezamówiona karta kredytowa

Od kilku lat posiadam kartę kredytową. W zeszłym tygodniu otrzymałam od banku nową kartę, nie podpisywałam jednak z bankiem żadnej umowy o wydanie kolejnej karty. Nie aktywowałam przysłanej karty i zapomniałam o sprawie. Obecnie bank żąda ode mnie uiszczenia opłat za nową kartę. Czy słusznie?

Nie. Karta kredytowa może zostać wydana konsumentowi jedynie w przypadku, gdy konsument zamówi w uprawnionej instytucji finansowej taki produkt.

Karta kredytowa jest elektronicznym środkiem płatniczym, przy pomocy którego konsument może korzystać z udzielonego mu przez bank kredytu. Bank może przyznać kredyt jak i wydać elektroniczny instrument płatniczy jedynie na podstawie umowy z konsumentem.

Zobacz też: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Umowę kredytu konsumenckiego można zawrzeć w placówce instytucji finansowej, poza lokalem przedsiębiorstwa a więc np. w domu konsumenta lub na odległość za pośrednictwem telefonu czy Internetu. W każdym z tych przypadków konsument jako strona obciążającej go umowy musi bezwzględnie wyrazić chęć posiadania karty kredytowej jak również zgodę na jej wydanie przez bank.

Pamiętaj: Przesłanie niezamówionej karty kredytowej następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.

Ze względu na szczególny charakter elektronicznych instrumentów płatniczych ustawodawca zaostrzył odpowiedzialność za wydawanie ich niezgodnie z przepisami, a wiec również za przesyłanie karty bez wcześniejszego zawarcia umowy z klientem. Mowa tu o odpowiedzialności karnej.

Jak wskazują przepisy : Kto wydaje elektroniczny instrument płatniczy wbrew warunkom określonym w ustawie, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Konsument, który otrzymał elektroniczny instrument płatniczy nie wyrażając na to zgody może zgłosić zaistnienie takiej sytuacji na policji lub w prokuraturze.

Zobacz też: Konsument - usługi

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 września 2002 o elektronicznych instrumentach płatniczych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karta kredytowa tylko na zamówienie klienta
Karta kredytowa tylko na zamówienie klienta

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama