Niezamówiona karta kredytowa

REKLAMA
REKLAMA
Nie. Karta kredytowa może zostać wydana konsumentowi jedynie w przypadku, gdy konsument zamówi w uprawnionej instytucji finansowej taki produkt.
REKLAMA
Karta kredytowa jest elektronicznym środkiem płatniczym, przy pomocy którego konsument może korzystać z udzielonego mu przez bank kredytu. Bank może przyznać kredyt jak i wydać elektroniczny instrument płatniczy jedynie na podstawie umowy z konsumentem.
Zobacz też: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta
Umowę kredytu konsumenckiego można zawrzeć w placówce instytucji finansowej, poza lokalem przedsiębiorstwa a więc np. w domu konsumenta lub na odległość za pośrednictwem telefonu czy Internetu. W każdym z tych przypadków konsument jako strona obciążającej go umowy musi bezwzględnie wyrazić chęć posiadania karty kredytowej jak również zgodę na jej wydanie przez bank.
Pamiętaj: Przesłanie niezamówionej karty kredytowej następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.
REKLAMA
Ze względu na szczególny charakter elektronicznych instrumentów płatniczych ustawodawca zaostrzył odpowiedzialność za wydawanie ich niezgodnie z przepisami, a wiec również za przesyłanie karty bez wcześniejszego zawarcia umowy z klientem. Mowa tu o odpowiedzialności karnej.
Jak wskazują przepisy : Kto wydaje elektroniczny instrument płatniczy wbrew warunkom określonym w ustawie, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Konsument, który otrzymał elektroniczny instrument płatniczy nie wyrażając na to zgody może zgłosić zaistnienie takiej sytuacji na policji lub w prokuraturze.
Zobacz też: Konsument - usługi
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 12 września 2002 o elektronicznych instrumentach płatniczych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA