| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Niezamówiona karta kredytowa

Niezamówiona karta kredytowa

Od kilku lat posiadam kartę kredytową. W zeszłym tygodniu otrzymałam od banku nową kartę, nie podpisywałam jednak z bankiem żadnej umowy o wydanie kolejnej karty. Nie aktywowałam przysłanej karty i zapomniałam o sprawie. Obecnie bank żąda ode mnie uiszczenia opłat za nową kartę. Czy słusznie?

Nie. Karta kredytowa może zostać wydana konsumentowi jedynie w przypadku, gdy konsument zamówi w uprawnionej instytucji finansowej taki produkt.

Karta kredytowa jest elektronicznym środkiem płatniczym, przy pomocy którego konsument może korzystać z udzielonego mu przez bank kredytu. Bank może przyznać kredyt jak i wydać elektroniczny instrument płatniczy jedynie na podstawie umowy z konsumentem.

Zobacz też: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Umowę kredytu konsumenckiego można zawrzeć w placówce instytucji finansowej, poza lokalem przedsiębiorstwa a więc np. w domu konsumenta lub na odległość za pośrednictwem telefonu czy Internetu. W każdym z tych przypadków konsument jako strona obciążającej go umowy musi bezwzględnie wyrazić chęć posiadania karty kredytowej jak również zgodę na jej wydanie przez bank.

Pamiętaj: Przesłanie niezamówionej karty kredytowej następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.

Ze względu na szczególny charakter elektronicznych instrumentów płatniczych ustawodawca zaostrzył odpowiedzialność za wydawanie ich niezgodnie z przepisami, a wiec również za przesyłanie karty bez wcześniejszego zawarcia umowy z klientem. Mowa tu o odpowiedzialności karnej.

Jak wskazują przepisy : Kto wydaje elektroniczny instrument płatniczy wbrew warunkom określonym w ustawie, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych lub karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Konsument, który otrzymał elektroniczny instrument płatniczy nie wyrażając na to zgody może zgłosić zaistnienie takiej sytuacji na policji lub w prokuraturze.

Zobacz też: Konsument - usługi

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 12 września 2002 o elektronicznych instrumentach płatniczych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »