| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Opieka zdrowotna w nocy i święta

Opieka zdrowotna w nocy i święta

Od 1 marca 2011 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjenci w nocy i święta mogą skorzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obejmuje świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8 do godziny 8 dnia następnego.

Finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie poprzez ryczałt miesięczny zależny od wielkości populacji na obszarze zabezpieczenia. Obszary zabezpieczenia świadczeń obejmować będą do 50.000 mieszkańców.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci mogą korzystać z całodobowej opieki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ze szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz z pogotowia ratunkowego.

Od 1 marca br. nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego zadeklarował się pacjent. 

Zobacz również: Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Odmiennie niż dotąd ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia będą mogli korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki.

Pacjenci korzystający z ambulatoryjnej pomocy lekarskiej, którzy w godzinach nocnych lub w dni wolne od pracy nie mogą zjawić się w przychodni, mogą poprosić o przyjazd lekarza lub pielęgniarki. Pielęgniarka po przyjeździe wykona niezbędny zabieg np. zastrzyki.

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK