REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.
Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt przewidujący wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jeszcze w 2020 r. Czy wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do bezpłatnych leków? W jaki sposób będą mogły je uzyskać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące planowanych rozwiązań.

Czy darmowe leki będą przysługiwały wszystkim ciężarnym?

Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży. Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Zdrowia szacuje, iż z prawo do bezpłatnych leków obejmie około 402 000 kobiet w ciąży rocznie.

REKLAMA

Kto powinien stwierdzić ciążę?

Ciążę powinien stwierdzić lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji. Ciążę będzie mogła stwierdzić również położna (podstawowej opieki zdrowotnej lub w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w poradni ginekologiczno-położniczej).

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Kto będzie mógł wystawiać recepty na refundowane leki dla kobiet w ciąży?

Recepty – zgodnie z projektem – wystawią lekarze i położne, którzy stwierdzili ciążę. Przy zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu weryfikacyjnego uprawnienie to ma przysługiwać również innym lekarzom oraz położnym. W takim przypadku wystawienie recepty będzie odbywało się na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę. Zaświadczenie to będzie ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

Jakie leki kobiety w ciąży będą otrzymywały bezpłatnie?

Lista ma zawierać leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Będą to leki na receptę, których stosowanie przez kobiety w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Wykaz takich leków będzie miał formę podlisty z tzw. listy aptecznej obwieszczenia refundacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy ciąża powstała w wyniku „in vitro” będzie uprawniała do bezpłatnych leków?

Zgodnie z projektem ustawy podstawą nabycia uprawnienia do bezpłatnych leków jest ciąża stwierdzona przez określonego lekarza lub położną. Nie ma żadnej wzmianki o tym, iż droga poczęcia dziecka miała znaczenie dla przedmiotowego prawa.

Czy kobieta w ciąży będzie miała prawo do bezpłatnego zamiennika leku?

Osoba wydająca leki będzie miała obowiązek poinformowania ciężarnej o możliwości nabycia bezpłatnego zamiennika leku wskazanego na recepcie, a na jej żądanie również wydania takiego leku. Lekarz lub położna wystawiając receptę będą mogli jednak umieścić odpowiedni wpis lub adnotację o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.

Kiedy wejdą w życie przepisy wprowadzające bezpłatne leki dla ciężarnych?

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. Nie później niż w terminie 4 miesięcy od tej daty powinien zostać ogłoszony pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla ciężarnych.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie)

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef PKW: Wyniki głosowania w poniedziałek, ale nie rano

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenił, że wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich podane mogą być raczej w poniedziałek, ale nie o godz. 10.00, gdy odbyć ma się pierwsza z planowanych na ten dzień konferencji PKW.

Czekają nas brutalne dwa tygodnie kampanii prezydenckiej. Ekspert: Braun może dać Nawrockiemu zwycięstwo

Wynik Grzegorza Brauna to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich – twierdzi dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ekspert prognozuje brutalną końcówkę kampanii i sugeruje, że poparcie Brauna może przesądzić o wyniku drugiej tury. Co jeszcze powiedział politolog?

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 proc. To rekord

To najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 r. Lepszy odnotowano tylko dwukrotnie w drugich turach.

Sławomir Mentzen: To największy sukces w historii naszego środowiska

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll, że w wyborach prezydenckich chyba jednak zajął trzecie miejsce. To największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył Mentzen, który według sondażu ośrodka Ipsos uzyskał 15,4 proc. głosów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi wygrał Karol Nawrocki

Zakończyła się pierwsza tura wyborów. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi - Karol Nawrocki. To wyniki sondażu wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Grzegorz Braun: Do następnego parlamentu musimy wprowadzić silną reprezentację prawicy wolnościowej

Grzegorz Braun, który według sondażu Ipsos uzyskał w wyborach prezydenckich 6,2 proc. i czwarte miejsce powiedział, że werdykt ten to odczyt temperatury narodu polskiego. Dodał, że kolejny cel to wprowadzenie do następnego parlamentu silnej reprezentacji prawicy prawdziwie antysystemowej.

Rafał Trzaskowski: Musimy być silni i zdeterminowani

Ile jeszcze przed nami pracy, którą zaczynamy już dzisiaj, żeby wygrać wybory prezydenckie - mówił po ogłoszeniu wyników exit poll kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak musimy być silni, jak musimy być zdeterminowani – dodał.

Hołownia: w drugiej turze musimy dać szansę Rafałowi Trzaskowskiemu

Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

REKLAMA

Karol Nawrocki: Będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim

Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Znamy pierwsze wyniki exit poll. Kto przeprowadził badania?

Znamy już pierwsze sondażowe wyniki, tzw. exit poll, niedzielnych wyborów prezydenckich. Badania przeprowadziły Ipsos i Ogólnopolska Grupa Badawcza.

REKLAMA