reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > "Ciąża plus," czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

"Ciąża plus," czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Ustawa potocznie nazywana „Ciąża plus” przyznaje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków. Co warto wiedzieć o nowych przepisach?

Ustawa przyznająca kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków czeka na podpis Prezydenta. Przedmiotowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Bezpłatne leki dla ciężarnych

Bezpłatne leki będą przysługiwały kobietom w okresie ciąży. Wprawdzie poprawka Senatu przewidywała objęcie tym uprawnieniem również kobiety w okresie połogu, jednak została ona odrzucona przez Sejm.

Podstawą do nabycia uprawnienia do bezpłatnych leków będzie ciąża. Stwierdzi ją:

  • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub
  • lekarz w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie lub
  • położna podstawowej opieki zdrowotnej lub położna wykonująca świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Osoby te będą uprawnione do wydania recepty. Będą mogły również wydać odpowiednie zaświadczenie, na podstawie którego receptę wypisze inny lekarz. Zaświadczenie takie będzie ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym dokumencie.

W aptece przyszła mama powinna uzyskać informację o możliwości nabycia zamiennika określonego leku, chyba że na recepcie został umieszczony wpis wskazujący na niemożność dokonania takiej zamiany.

Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży minister właściwy do spraw zdrowia ma określić nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Lista ma obejmować leki na receptę, których stosowanie przez kobiety będące w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży.

Nowe przepisy przewidują również wdrożenie mechanizmu korygującego, polegającego na ograniczeniu listy leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Będzie to miało miejsce w przypadku, gdy ze sprawozdań przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wynikało, iż w pierwszym półroczu danego roku nastąpiło faktyczne przekroczenie 60% limitu wydatków na ten rok. Ograniczenie nastąpi w drugim półroczu danego roku, nie później jednak niż wraz z ogłoszeniem drugiego wykazu leków refundowanych wydawanego w tym półroczu. Wdrożenie mechanizmu korygującego będzie możliwe, gdy z przeprowadzonej analizy będzie wynikać, że limit roczny może zostać przekroczony.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: oczekuje na podpis Prezydenta).

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezpłatne leki będą przysługiwały kobietom w okresie ciąży./Fot. Fotolia
Bezpłatne leki będą przysługiwały kobietom w okresie ciąży./Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama