reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Darmowe leki dla ciężarnych w 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Do Sejmu trafił projekt przewidujący wprowadzenie bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jeszcze w 2020 r. Czy wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do bezpłatnych leków? W jaki sposób będą mogły je uzyskać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące planowanych rozwiązań.

Czy darmowe leki będą przysługiwały wszystkim ciężarnym?

Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży. Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Zdrowia szacuje, iż z prawo do bezpłatnych leków obejmie około 402 000 kobiet w ciąży rocznie.

Kto powinien stwierdzić ciążę?

Ciążę powinien stwierdzić lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji. Ciążę będzie mogła stwierdzić również położna (podstawowej opieki zdrowotnej lub w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w poradni ginekologiczno-położniczej).

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Kto będzie mógł wystawiać recepty na refundowane leki dla kobiet w ciąży?

Recepty – zgodnie z projektem – wystawią lekarze i położne, którzy stwierdzili ciążę. Przy zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu weryfikacyjnego uprawnienie to ma przysługiwać również innym lekarzom oraz położnym. W takim przypadku wystawienie recepty będzie odbywało się na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę. Zaświadczenie to będzie ważne przez okres ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

Jakie leki kobiety w ciąży będą otrzymywały bezpłatnie?

Lista ma zawierać leki najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Będą to leki na receptę, których stosowanie przez kobiety w ciąży jest konieczne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Wykaz takich leków będzie miał formę podlisty z tzw. listy aptecznej obwieszczenia refundacyjnego.

Czy ciąża powstała w wyniku „in vitro” będzie uprawniała do bezpłatnych leków?

Zgodnie z projektem ustawy podstawą nabycia uprawnienia do bezpłatnych leków jest ciąża stwierdzona przez określonego lekarza lub położną. Nie ma żadnej wzmianki o tym, iż droga poczęcia dziecka miała znaczenie dla przedmiotowego prawa.

Czy kobieta w ciąży będzie miała prawo do bezpłatnego zamiennika leku?

Osoba wydająca leki będzie miała obowiązek poinformowania ciężarnej o możliwości nabycia bezpłatnego zamiennika leku wskazanego na recepcie, a na jej żądanie również wydania takiego leku. Lekarz lub położna wystawiając receptę będą mogli jednak umieścić odpowiedni wpis lub adnotację o niemożności dokonania zamiany przepisanego leku.

Kiedy wejdą w życie przepisy wprowadzające bezpłatne leki dla ciężarnych?

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. Nie później niż w terminie 4 miesięcy od tej daty powinien zostać ogłoszony pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla ciężarnych.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie)

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.
Możliwość zakupu bezpłatnie leków mają uzyskać wszystkie kobiety w ciąży od momentu jej stwierdzenia do zakończenia ciąży.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama