REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pacjencie, czy wiesz, że masz również obowiązki?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie są obowiązki pacjenta?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są obowiązki pacjenta? Dla personelu medycznego chory jest pacjentem – to określenie pojawia się w wielu aktach prawnych. Co dokładnie to oznacza? Jakie są obowiązki pacjenta i co grozi za niepodporządkowanie się?

Pacjent ma nie tylko prawa, ale też obowiązki 

Pacjent ma nie tylko prawa, ale też obowiązki, o których stanowią m.in. przepisy prawne, rozporządzenia oraz regulaminy obowiązujące w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej – obowiązku dbania o własne zdrowie i nienarażania zdrowia innych oraz ogólnych zasad współżycia społecznego. 

REKLAMA

Kim jest pacjent? 

W prawie polskim – ustawie o prawach pacjenta widnieje termin "pacjent", jako osoba zwracająca się o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub już z nich korzystająca. Według definicji przyjętej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – pacjentem jest ten, kto korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej niezależnie od tego czy jest zdrowy, czy chory. Zatem pacjentem nazywa się każdego, kto ma kontakt ze świadczeniami służby zdrowia. 

Obowiązki pacjenta w placówkach medycznych 

Mając na uwadze jak najlepsze zasady bezpieczeństwa i współpracy pacjenta z personelem medycznym oprócz praw pacjenta – placówki medyczne (przychodnie, szpitale, gabinety) ustaliły także obowiązki pacjenta.  

Obowiązki pacjenta

Jak była mowa powyżej, pacjent ma nie tylko prawa, ale i obowiązki. Każdy pacjent powinien: 

  • Dbać o własne zdrowie, m.in. poprzez profilaktykę zdrowotną. 
  • Interesować się swoim zdrowiem i brać udział w leczeniu dolegliwości.
  • Przestrzegać zaleceń lekarza i pozostałego personelu medycznego, które dotyczą diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, w tym także zmiany trybu życia. 
  • Grzecznie i kulturalnie zwracać się do lekarzy i personelu medycznego. 
  • Stosować się do wszystkich zaleceń i wskazówek personelu medycznego. 
  • Nie opuszczać w trakcie hospitalizacji budynku szpitala bez wyraźnej zgody lekarza prowadzącego leczenie lub lekarza dyżurnego. 
  • Szanować godność innych pacjentów, przestrzegać ich prawa do prywatności i poufności informacji, które ich dotyczą. 
  • Dbać o właściwą higienę osobistą. 
  • Przestrzegać przepisów porządkowych, które obowiązują w danym zakładzie opieki zdrowotnej (m.in. zakazu palenia, zażywania środków odurzających, zachowania ciszy, przestrzegania rozkładu dnia, bezpieczeństwa przeciwpożarowego itp.). 
  • Nie narażać zdrowia innych pacjentów (m.in. przez zakażenie). 
  • Stosować się do zaleceń personelu medycznego, w szczególności w przypadku używania telefonów komórkowych. 
  • Szanować mienie zakładu opieki zdrowotnej.

Co grozi pacjentowi za nieprzestrzeganie zasad obowiązujących w placówkach medycznych? 

W przypadku, gdy pacjent nie zastosuje się do postanowień dotyczących obowiązków pacjenta bądź zachowa sprzecznie z przepisami prawa i nie dostosuje się do poleceń personelu medycznego, personel może powiadomić ochronę placówki medycznej lub Policję lub wypisać z oddziału (gdy jest to szpital) pod warunkiem braku zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyscyplinarne wypisanie pacjenta ze szpitala 

REKLAMA

Wypisanie pacjenta ze szpitala albo innego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą – całodobowe i stacjonarne świadczenia zdrowotne, może nastąpić, gdy pacjent w sposób rażący (z uwagi na użyte przez ustawodawcę pojęcie: w sposób rażący przyjmuje się – że nie może to być naruszenie jednorazowe, a proces ciągły) narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych (np. uporczywie zakłóca spokój innym pacjentom, narusza ich godność osobistą), nie zachodzi jednak obawa, że odmowa bądź zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych spowoduje bezpośrednie niebezpieczeństwo dla jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób (ustawa o działalności leczniczej art. 29 ust. 1 pkt 3 u.dz.l.). Ocena, czy takie przesłanki mają miejsce w danym przypadku czy też nie, należy do kierownika podmiotu leczniczego bądź upoważnionego lekarza. Taka ocena wymaga szczegółowej i wnikliwej analizy stanu zdrowia pacjenta, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. 

Natomiast w przypadku naruszenia porządku lub przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, polegającego na popełnieniu przez pacjenta przestępstwa, kierownik podmiotu leczniczego powinien powiadomić organy ścigania. 

Odmowa wypisu mimo naruszenia w sposób rażący porządku 

Pacjent, który chociażby naruszał w sposób rażący porządek bądź przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych – nie podlega wypisowi w przypadku, gdy mogłoby to spowodować zagrożenie dla jego zdrowia lub życia, a dalsze leczenie nie może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych lub innym podmiocie leczniczym. W takim wypadku należy jednak zastosować odpowiednie środki zabezpieczające, do których należy między innymi umieszczenie pacjenta w izolatce. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony pozostałych pacjentów, wobec pacjenta naruszającego porządek mogą zastać użyte środki przymusu bezpośredniego.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA