REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

Dziennikarka medyczno-prawna
Komu przysługuje pobyt w ZPO?
Komu przysługuje pobyt w ZPO?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  
rozwiń >

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy - czym jest i dla kogo

Jest to zakład leczniczy podmiotu leczniczego albo jednostka organizacyjna zakładu leczniczego, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne. 

REKLAMA

Szczegółowe zasady dotyczące kierowania pacjentów do zakładów określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 grudnia 1998 roku Dz. U. Nr 166 poz. 1265. Zawarte są w nim informacje przedstawione w artykule, zasady ustalania odpłatności za pobyt oraz wzory druków zaświadczeń lekarskich i wywiadów pielęgniarskich. 

Do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego mogą trafić jedynie osoby ubezpieczone bądź mające inne prawo do korzystania ze świadczeń. 

Placówka przyjmuje pacjentów wymagających ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagających hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 punktów bądź mniej. 

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy i jego rola

Rolą placówki jest udzielanie świadczeń gwarantowanych, odpowiednio do stanu zdrowia pacjenta. Ponadto prowadzenie edukacji zdrowotnej dla pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowaniu tych osób do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZPO to nie DPS!

Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy nie jest domem pomocy społecznej. Zakłady te przeznaczone są dla osób mających określone problemy zdrowotne (nie mogą więc trafiać tam ubezpieczeni, kwalifikujący się do domów pomocy społecznej, lub u których jedynym wskazaniem do objęcie opieką jest trudna sytuacja socjalna). 

Jaką pomoc można uzyskać w ZPO

Pacjent trafiający do zakładu pięlegnacyjno-opiekuńczego może liczyć na pomoc następujących specjalistów:

 • lekarzy (m.in. internisty, psychiatry, neurologa);  
 • pielęgniarek; 
 • psychologa;
 • terapeuty zajęciowego;  
 • rehabilitanta; 
 • dietetyka. 

ZPO – jak się dostać 

Skierowanie do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku, gdy świadczeniobiorca spełnia kryteria objęcia świadczeniami gwarantowanymi udzielanymi w warunkach stacjonarnych, które realizowane są w zakładach opiekuńczych dla osób dorosłych lub dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1480). 

Z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu, może wystąpić: 

 • świadczeniobiorca; 
 • przedstawiciel ustawowy świadczeniobiorcy; 
 • za zgodą świadczeniobiorcy bądź jego przedstawiciela ustawowego inna osoba lub podmiot leczniczy.

Dokumentacja wymagana przy kierowaniu osób do zakładu pielęgnacyjno–opiekuńczego obejmuje:  

 • skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego; 
 • ocenę w skali Barthel (od 0 do 40 punktów); 
 • dokumenty stwierdzające wysokość dochodu pacjenta (m.in. decyzję o przyznaniu renty bądź emerytury); 
 • zgodę pacjenta. 

W komplecie dokumentów, czyli wniosku powinna zostać przedstawiona sytuacja zdrowotna i socjalna pacjenta, wydolność opiekuńcza jego rodziny, jak i środowiska w obszarze zabezpieczenia niezbędnej pomocy oraz opieki. Wniosek przekazywany jest lekarzowi wyznaczonemu przez organ kierujący, który dokonuje kwalifikacji. Skutkiem postępowania jest wydanie decyzji administracyjnej. Po jej wydaniu pacjent powinien zostać przyjęty w ciągu trzech miesięcy a jeżeli jest dużo osób ubiegających się o przyjęcie do danego Zakładu – powinien zostać umieszczony na liście osób oczekujących.

Ile kosztuje pobyt w zkładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym 

Pobyt w ZPO jest odpłatny, kwota ustalona zostaje przy przyjęciu pacjenta i każdorazowej zmianie jego dochodu, w wysokości 250 proc. najniższej emerytury – nie może być jednak wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu. Pacjent ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Koszty badań, leków, wyrobów medycznych, środków pomocniczych (np. pieluchomajtki, cewniki, worki stomijne) i produktów leczniczych, zastosowanych w trakcie udzielania świadczeń – ponosi Zakład, w którym przebywa pacjent. 

Ile trwa pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

ZPO to miejsce, w którym pacjent przebywa przez określony czas. Daty ustalane są przez kierownika zakładu po konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien opuścić dom dla seniorów i osób potrzebujących wsparcia medycznego w chwili, gdy stan jego zdrowia poprawi się na tyle, że możliwe jest zorganizowanie jego codziennego funkcjonowania w domu. Za poprawę kwalifikującą do opuszczenia placówki leczniczej uznaje się uzyskanie wyniku powyżej 40 punktów w skali Barthel. Pacjenta można wypisać także na życzenie bliskich w dowolnym momencie.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA