Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom pomocy społecznej. Jak się dostać? Ile kosztuje?

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać się do DPS?
Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać się do DPS?
ShutterStock

Domy pomocy społecznej (DPS) to placówki publiczne bądź niepubliczne przeznaczone dla osób starszych i chorych, których rolą jest stała opieka, pomoc bytowa, a także materialna. Placówki stanowią ponadto miejsca rozwoju i aktywizacji dla swoich podopiecznych. Co należy wiedzieć o funkcjonowaniu tego rodzaju placówki? Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać w niej miejsce?

rozwiń >

Funkcjonowanie domu pomocy społecznej 

Działanie domów pomocy społecznej uregulowane jest przepisami prawnymi - Rozporządzenie Ministra  Polityki Społecznej z dnia 8 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej oraz Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. DPS określane są jako instytucje formalne. Prowadzeniem publicznego DPS zajmują się władze gminy lub powiatu.

Podstawowym zadaniem DPS jest zapewnienie całodobowej profesjonalnej opieki osobom potrzebującym pomocy, które nie są samodzielne w codziennej egzystencji. Oferta placówek tego rodzaju jest skierowana m.in. do seniorów, którzy nie posiadają odpowiednich warunków do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania z uwagi na wiek, schorzenia, sytuację życiową, a także warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne. 

Dom pomocy społecznej - kto może się ubiegać o przyjęcie 

Prawo do zamieszkania w placówce mają osoby, wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, chorób lub niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można zapewnić im niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Aby móc zostać przyjętym do domu pomocy społecznej należy spełniać kryteria zdrowotne. Największe szanse na przyjęcie mają osoby samotne, potrzebujące pomocy przez cały czas. 

Rodzaje domów pomocy społecznej 

 Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, kto ma w nich zamieszkać, dzielą się na domy dla osób: 

 • w podeszłym wieku; 
 • przewlekle somatycznie chorych;
 • przewlekle psychicznie chorych;
 • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
 • dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
 • niepełnosprawnych fizycznie; 
 • uzależnionych od alkoholu.

Dom pomocy społecznej - decyzja o skierowaniu

Decyzję o skierowaniu do placówki wydaje ośrodek pomocy społecznej (MOPS, GOPS, MGOPS) mieszczący się w miejscowości zamieszkania osoby starającej się o skierowanie do DPS. Ten sam ośrodek ustala ponadto wysokość miesięcznej opłaty za pobyt w placówce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie decyzji przez ośrodek pomocy społecznej następuje na podstawie wizyty pracownika socjalnego i przeprowadzeniu przez niego rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS.

 

Dom pomocy społecznej - procedura starania się o miejsce

Starania o zamieszkanie w DPS odbywa się w kilku etapach: 

Pisemny wniosek – procedurę należy rozpocząć od wizyty osoby ubiegającej się o skierowanie (przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego) w Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub ostatniego miejsca zameldowania, w celu złożenia pisemnego wniosku.

Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania działa DPS, w trakcie składania wniosku można prosić o przyznanie miejsca właśnie w nim. Osoba starając się o skierowanie, niekoniecznie jednak musi trafić do tej akurat placówki. Zazwyczaj osoby starsze otrzymują skierowanie tam, gdzie zajmują się konkretnymi schorzeniami.

W składanym wniosku należy umieścić adnotację z prośbą o skierowanie danej osoby do DPS, a w przypadku jej ubezwłasnowolnienia – postanowienie sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie czynności związanych z umieszczeniem w placówce. 

Wywiad środowiskowy -  kolejnym etapem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym OPS, który przeprowadzi wywiad środowiskowy, sprawdzi sytuację życiową, materialną i zdrowotną. Ponadto pomoże skompletować dokumenty, na podstawie, których stwierdzi, czy dana osoba powinna zostać skierowana do DPS i czy nie ma możliwości świadczenia usług opiekuńczych w domu przez rodzinę bądź gminę.

 Wymagane dokumenty – do wniosku należy dołączyć zaświadczenie:  

 • lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej opieki;
 • lekarza psychiatry (w przypadku chorych psychicznie);
 • psychologa (w przypadku upośledzonych umysłowo);
 • o dochodach lub decyzję ZUS o przyznaniu renty bądź emerytury;
 • oświadczenie woli o umieszczeniu w domu pomocy (podpisane przez seniora);
 • oświadczenie rodziny, wyjaśniające, że nie ma możliwości opieki nad daną osobą.

Czas oczekiwania na decyzję – OPS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W skomplikowanych przypadkach, proces ten może potrwać do dwóch miesięcy. Jeżeli ośrodek wyda opinię pozytywną i przydzieli miejsce w placówce, zostanie przesłana cała dokumentacja danej osoby do właściwego powiatowego centrum pomocy rodzinie z prośbą o umieszczenie w konkretnym DPS. Następnie zainteresowany otrzyma informację, że znalazł się na liście oczekujących na miejsce. 

W trakcie oczekiwania na miejsce w DPS, osobom samotnym przysługuje usługa opiekuńcza z OPS, obejmująca pomoc w zakresie podstawowych potrzeb życiowych – zakres pomocy ustala miejscowy OSP. 

Proces oczekiwania jest bardzo różny. To, że zainteresowany otrzymał przybliżoną datę przyjęcia nie oznacza jednocześnie, że dostanie się do placówki w określonym czasie. Zdarza się, że pomimo skierowania do DPS, nie zostaje przyjęty z powodu braku miejsc. W sytuacji, kiedy dana osoba nie może czekać na przyjęcie do placówki, zostaje wysłana do innej, w której jest wolne miejsce. 

Możliwość odwołania się od decyzji  - w przypadku, gdy centrum pomocy rodzinie poinformuje zainteresowanego o odmowie umieszczenia go w DPS, w ciągu 14 dni od daty wydania negatywnej decyzji, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Dom pomocy społecznej - ile kosztuje

Mieszkaniec domu pomocy społecznej opłaca pobyt w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. swojego dochodu. Różnicę w pierwszej kolejności pokrywa rodzina. W zależności od rodzaju placówki, standardu i miejscowości – koszt pobytu waha się między 2500 - 3900 zł. Jeżeli senior nie posiada własnego dochodu – nie ponosi żadnych opłat za usługi opiekuńcze, świadczone przez DPS. W takich sytuacjach w całości płaci gmina. 

W przypadku wybrania prywatnej placówki cena oscyluje w graniach 4000 tys. zł za pokój jednoosobowy, do 15000 tys. zł. Wszystko zależy od standardów, jakie oferuje placówka.  

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kj
  2023-03-15 19:18:10
  Te ceny za pobyt to są chyba z przed kilkunastu lat. Obecnie koszt pobytu w DPS państwowego oscyluje w granicach 5000- 7000 zł
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

Dieta ketogenna jako pomoc przy leczeniu padaczki lekoopornej

Dieta ketogenna a padaczka. Kiedy w leczeniu padaczki postępowanie farmakologiczne jest nieskuteczne, rozważa się jedną z metod niefarmakologicznej terapii, jaką jest dieta ketogenna. Nie każdy wie, że jest ona wdrażana u dzieci z padaczką lekooporną, czyli w sytuacjach, w których stosowane leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dieta ketogenna poprzez swoje działanie wpływa na zmniejszenie liczby i ciężkości napadów padaczkowych. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji 26 marca wyjaśniamy, na czym polega dieta ketogenna i pokazujemy, że jej stosowanie jest szansą na normalne życie.