REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom pomocy społecznej. Jak się dostać? Ile kosztuje?

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać się do DPS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Domy pomocy społecznej (DPS) to placówki publiczne bądź niepubliczne przeznaczone dla osób starszych i chorych, których rolą jest stała opieka, pomoc bytowa, a także materialna. Placówki stanowią ponadto miejsca rozwoju i aktywizacji dla swoich podopiecznych. Co należy wiedzieć o funkcjonowaniu tego rodzaju placówki? Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać w niej miejsce?
rozwiń >

Funkcjonowanie domu pomocy społecznej 

REKLAMA

Działanie domów pomocy społecznej uregulowane jest przepisami prawnymi - Rozporządzenie Ministra  Polityki Społecznej z dnia 8 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej oraz Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. DPS określane są jako instytucje formalne. Prowadzeniem publicznego DPS zajmują się władze gminy lub powiatu.

REKLAMA

Podstawowym zadaniem DPS jest zapewnienie całodobowej profesjonalnej opieki osobom potrzebującym pomocy, które nie są samodzielne w codziennej egzystencji. Oferta placówek tego rodzaju jest skierowana m.in. do seniorów, którzy nie posiadają odpowiednich warunków do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania z uwagi na wiek, schorzenia, sytuację życiową, a także warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne. 

Dom pomocy społecznej - kto może się ubiegać o przyjęcie 

Prawo do zamieszkania w placówce mają osoby, wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, chorób lub niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można zapewnić im niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Aby móc zostać przyjętym do domu pomocy społecznej należy spełniać kryteria zdrowotne. Największe szanse na przyjęcie mają osoby samotne, potrzebujące pomocy przez cały czas. 

Rodzaje domów pomocy społecznej 

 Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, kto ma w nich zamieszkać, dzielą się na domy dla osób: 

 • w podeszłym wieku; 
 • przewlekle somatycznie chorych;
 • przewlekle psychicznie chorych;
 • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
 • dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
 • niepełnosprawnych fizycznie; 
 • uzależnionych od alkoholu.

Dom pomocy społecznej - decyzja o skierowaniu

REKLAMA

Decyzję o skierowaniu do placówki wydaje ośrodek pomocy społecznej (MOPS, GOPS, MGOPS) mieszczący się w miejscowości zamieszkania osoby starającej się o skierowanie do DPS. Ten sam ośrodek ustala ponadto wysokość miesięcznej opłaty za pobyt w placówce. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie decyzji przez ośrodek pomocy społecznej następuje na podstawie wizyty pracownika socjalnego i przeprowadzeniu przez niego rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o miejsce w DPS.

 

Dom pomocy społecznej - procedura starania się o miejsce

Starania o zamieszkanie w DPS odbywa się w kilku etapach: 

Pisemny wniosek – procedurę należy rozpocząć od wizyty osoby ubiegającej się o skierowanie (przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego) w Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub ostatniego miejsca zameldowania, w celu złożenia pisemnego wniosku.

Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania działa DPS, w trakcie składania wniosku można prosić o przyznanie miejsca właśnie w nim. Osoba starając się o skierowanie, niekoniecznie jednak musi trafić do tej akurat placówki. Zazwyczaj osoby starsze otrzymują skierowanie tam, gdzie zajmują się konkretnymi schorzeniami.

W składanym wniosku należy umieścić adnotację z prośbą o skierowanie danej osoby do DPS, a w przypadku jej ubezwłasnowolnienia – postanowienie sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie czynności związanych z umieszczeniem w placówce. 

Wywiad środowiskowy -  kolejnym etapem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym OPS, który przeprowadzi wywiad środowiskowy, sprawdzi sytuację życiową, materialną i zdrowotną. Ponadto pomoże skompletować dokumenty, na podstawie, których stwierdzi, czy dana osoba powinna zostać skierowana do DPS i czy nie ma możliwości świadczenia usług opiekuńczych w domu przez rodzinę bądź gminę.

 Wymagane dokumenty – do wniosku należy dołączyć zaświadczenie:  

 • lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej opieki;
 • lekarza psychiatry (w przypadku chorych psychicznie);
 • psychologa (w przypadku upośledzonych umysłowo);
 • o dochodach lub decyzję ZUS o przyznaniu renty bądź emerytury;
 • oświadczenie woli o umieszczeniu w domu pomocy (podpisane przez seniora);
 • oświadczenie rodziny, wyjaśniające, że nie ma możliwości opieki nad daną osobą.

Czas oczekiwania na decyzję – OPS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W skomplikowanych przypadkach, proces ten może potrwać do dwóch miesięcy. Jeżeli ośrodek wyda opinię pozytywną i przydzieli miejsce w placówce, zostanie przesłana cała dokumentacja danej osoby do właściwego powiatowego centrum pomocy rodzinie z prośbą o umieszczenie w konkretnym DPS. Następnie zainteresowany otrzyma informację, że znalazł się na liście oczekujących na miejsce. 

W trakcie oczekiwania na miejsce w DPS, osobom samotnym przysługuje usługa opiekuńcza z OPS, obejmująca pomoc w zakresie podstawowych potrzeb życiowych – zakres pomocy ustala miejscowy OSP. 

Proces oczekiwania jest bardzo różny. To, że zainteresowany otrzymał przybliżoną datę przyjęcia nie oznacza jednocześnie, że dostanie się do placówki w określonym czasie. Zdarza się, że pomimo skierowania do DPS, nie zostaje przyjęty z powodu braku miejsc. W sytuacji, kiedy dana osoba nie może czekać na przyjęcie do placówki, zostaje wysłana do innej, w której jest wolne miejsce. 

Możliwość odwołania się od decyzji  - w przypadku, gdy centrum pomocy rodzinie poinformuje zainteresowanego o odmowie umieszczenia go w DPS, w ciągu 14 dni od daty wydania negatywnej decyzji, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Dom pomocy społecznej - ile kosztuje

Mieszkaniec domu pomocy społecznej opłaca pobyt w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. swojego dochodu. Różnicę w pierwszej kolejności pokrywa rodzina. W zależności od rodzaju placówki, standardu i miejscowości – koszt pobytu waha się między 2500 - 3900 zł. Jeżeli senior nie posiada własnego dochodu – nie ponosi żadnych opłat za usługi opiekuńcze, świadczone przez DPS. W takich sytuacjach w całości płaci gmina. 

W przypadku wybrania prywatnej placówki cena oscyluje w graniach 4000 tys. zł za pokój jednoosobowy, do 15000 tys. zł. Wszystko zależy od standardów, jakie oferuje placówka.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zły
  2023-04-20 09:52:29
  W którym DPS odpłatność wynosi 2500 - 3900 zł???? Nie wprowadzajcie ludzi w błąd i zaktualizujcie te koszty, bo są one dużo wyższe.
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kj
  2023-03-15 19:18:10
  Te ceny za pobyt to są chyba z przed kilkunastu lat. Obecnie koszt pobytu w DPS państwowego oscyluje w granicach 5000- 7000 zł
  4
 • Córka i matka pracująca
  2023-10-26 19:34:46
  Chyba coś te kwoty są dużo zaniżone. Koszt DPS to ok 5000 do 7000 tysiecy !!!!! W placówce państwowej ???!!!! Rodzina musi dopłacać do seniora! Ludzi pracujących na to nie stać . Ludzi „pracujących inaczej” owszem bo chociaż nie dokładają się do budżetu państwa dostaną dofinansowanie z budżetu państwa. Bez sensu
  1
 • siwy
  2023-12-05 11:55:22
  Kpina o pomocy społecznej .
  0
 • Skorpion
  2023-07-03 11:21:32
  Ile wynosi opłatą za pobyt w dps w szczecinie przy ul lubomirskiego 7 .
  9
 • qwerty
  2023-12-12 08:10:18
  Nieźle sobie liczą w prywatnych placówkach od 4-15 mln zł (4000 tyś zł = 4 mln zł) miesięcznie.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

REKLAMA

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

REKLAMA