Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom opieki. Ile kosztuje? Dla kogo?

Ile trzeba zapłacić za pobyt w domu opieki?
Ile trzeba zapłacić za pobyt w domu opieki?
ShutterStock

Domy opieki to instytucje mające na celu zapewnienie całodobowej specjalistycznej opieki osobom starszym, które tego potrzebują głównie z powodów medycznych. Jak znaleźć dobry dom opieki? Jakie są kwalifikacje do domu opieki? Jak przygotować seniora na pobyt w takiej placówce? 

rozwiń >

Jak wybrać dobry dom opieki

Wybór domu opieki dla seniora nie należy do łatwych życiowych decyzji. Niestety w wyniku zaistniałych okoliczności często trzeba stanąć w obliczu takiego problemu. Na co zatem zwracać uwagę podczas poszukiwań placówki? Zanim zdecydujemy o wyborze domu opieki i zaczniemy ubiegać się o miejsce w nim dla naszego bliskiego, dobrze jest ustalić kryteria i plan działania. Przede wszystkim istotną rzeczą jest zapoznanie się z opiniami na temat ośrodka, którym jesteśmy zainteresowani. W przypadku, gdy opinie są przychylne, warto samemu je zweryfikować i zwizytować miejsce. Co wziąć pod uwagę, zanim wybierzemy dom opieki: 

 • wiarygodność placówki – ustalić, czy dom opieki posiada zezwolenie wojewody na jego prowadzenie; 
 • opłaty – sprawdzić czy placówka zapewnia całodobową opiekę nad seniorem i czy w przypadku pogorszenia zdrowia nie zwróci się z dodatkowymi opłatami; 
 • czystość i zapach – to dwie bardzo ważne kwestie, które świadczą o poziomie higieny, jaka panuje w placówce; 
 • estetyka i infrastruktura – dobrze jest zapoznać się z wyglądem budynku i otoczenia, czy są tereny zielone – wszystko to wpływa na komfort pobytu; 
 • kwalifikacje personelu – niezmiernie istotne jest fachowe przygotowanie personelu i to ilu opiekunów przypada na osobę starszą; 
 • wyżywienie – warto sprawdzić, jakie kwoty ośrodek przeznacza na wyżywienie i czy jest możliwość dostosowania posiłków do diety. Dobrze jest też poddać ocenie jakość posiłków i czystość kuchni. 
 • prywatne rzeczy – sprawdzić, czy senior może zabrać ze sobą swoje ulubione przedmioty; 
 • plan dnia – dowiedzieć się, czy plan dnia jest narzucany wszystkim pensjonariuszom, czy może mają wybór co do tego, jak chcą spędzić czas. 
 • aktywność fizyczna – sprawdzić, czy placówka zapewnia odpowiednią aktywność fizyczną swoim mieszkańcom m.in. terapia zajęciowa, psychologiczna. Im więcej zajęć, tym lepiej; 
 • godziny otwarcia – dowiedzieć się, kiedy można seniora odwiedzać i ile trwa czas odwiedzin. 

W poszukiwaniach odpowiedniej placówki należy zwrócić także uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych, jak i innych udogodnień – mowa tutaj o łóżkach i materacach przeznaczonych do opieki długoterminowej; odpowiednio zaaranżowanej łazience; przestrzeni bez barier architektonicznych. 

Jednym z ważniejszych aspektów funkcjonowania domów opieki, których pensjonariuszami są seniorzy, a tym samym osoby będące w grupie najwyższego ryzyka – stały się obecnie procedury bezpieczeństwa przy przyjęciu nowego mieszkańca. Główne elementy zapobiegające zarażeniu COVID-19 to stosowane przez personel środki ochrony osobistej, wykonywanie testów, strefy o ograniczonym dostępie z dedykowanym personelem, ponadto wsparcie psychologiczne. 

Dom opieki - zasady kwalifikacji

W kategorii domy opieki znajdują się wszystkie placówki komercyjne. Ośrodki tego typu prowadzone są na podstawie przepisów o działalności gospodarczej bądź statutowej przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, jak i odpowiednie doświadczenie zawodowe, które są określone Ustawą. Przepisy dotyczące takich placówek uregulowane są m.in w Ustawie o pomocy społecznej – należy pamiętać, że placówki komercyjne powinny być zarejestrowane w urzędzie wojewódzkim. Kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem pełni Urząd Wojewody.

Przebieg kwalifikacji do domu opieki: 

 • Należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem.
 • Umówić się na spotkanie z właścicielem domu opieki bądź osobą do tego wytypowaną. 
 • W trakcie wizyty w placówce zapoznać się z warunkami przyjęcia, pobytu, a także m.in. standardem i wyposażeniem domu, otoczeniem, personelem. 
 • Decydując się na umieszczenie seniora w ośrodku, należy zawrzeć umowę cywilno-prawną na pobyt pensjonariusza w palcówce. W umowie powinny znaleźć się wszystkie usługi świadczone przez ośrodek i forma płatności. Zakres powinien obejmować (m.in. wynajęcie mieszkania, opiekę pielęgniarską, wyżywienie, terapię, rehabilitację, organizację czasu wolnego etc. ). 
 • Za pobyt w Domu Opieki płaci rodzina pensjonariusza bądź on sam. 

Dom opieki – kto powinien korzystać z placówki

Placówki tego rodzaju (państwowe lub prywatne) oferują fachową całodobową opiekę osobom, które tej opieki wymagają. Ze względu na pełnione funkcje Domy Opieki dzielą się na domy dla osób: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w podeszłym wieku – ośrodki zapewniają sprawnym seniorom niezbędną pomoc i opiekę; 
 • przewlekle chorych – w ośrodkach zatrudniony jest wykfalifikowany personel, przygotowany na nasilone zaburzenia zachowania wywołane m.in. przez demencję (agresja, wędrowanie); 
 • niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie – osoba starsza np. chorująca na Alzheimera ma głębokie zaburzenia zachowania. W ostatniej fazie choroby bardzo często jest unieruchomiona i wymaga stałej opieki. Codzienna pielęgnacja, w tym rehabilitacja, opatrywanie odleżyn i karmienie wymaga fachowego przeszkolenia. 

Państwowy dom opieki - koszt pobytu

Średni miesięczny koszt pobytu w placówce państwowej to 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domu opieki reguluje mieszkaniec, ale opłaty nie mogą przekraczać 70 proc. jego dochodu. Na utrzymanie pensjonariuszy przeznaczane są ponadto dotacje. Zdarza się, że suma opłat mieszkańca i dotacji jest niewystarczająca, wtedy różnicę pokrywają samorządy. Odpłatność za pobyt przede wszystkim mieszkańcy placówki. Jeśli jednak senior nie może wnosić opłat do pokrycia należności w dalszej kolejności zobowiązani są to zrobić: małżonkowie, zstępni przed wstępnymi oraz gmina, z której skierowano pensjonariusza. 

Prywatny dom opieki - koszt pobytu

Ceny w takich placówkach są uzależnione od kilku czynników, m.in. 

 • lokalizacji – koszty pobytu będą się różnić między województwami. Na ogół prywatne domy seniora znajdujące się niedaleko dużych miast cieszą się największą popularnością – wzrasta wtedy i cena – ze względu na łatwy dojazd i spokojną okolicę; 
 • standardu placówki; 
 • ilości miejsc w pokoju; 
 • usług dodatkowych – ceny będą wyższe w placówkach z bogatym zapleczem rehabilitacyjnym. 

Pobyt w pokoju jednoosobowym kosztuje najwięcej. W zależności od województw, cena może wynieść od 3300 tys. zł do 4500 tys. zł za miesiąc. Niejednokrotnie kwoty jednak przekraczają 6000 – 8000 tys. zł. 

Najbardziej popularne przez wzgląd na cenę, są pokoje dwu i trzyosobowe 2500 – 3000 tys. zł miesięcznie. W koszty pobytu wliczone jest nie tylko zakwaterowanie w pokoju, ale także opieka pielęgniarska, wybrane usługi rehabilitacyjne i pełne wyżywienie. Ceny nie obejmują kosztów zakupu leków oraz środków higienicznych.

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

  Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

  Rośnie liczba ataków hakerskich. Jak chronić swoje dane?

  Pomysłowość przestępców w wymyślaniu nowych sposobów wyłudzenia danych osobowych jest bardzo duża. Ale mechanizm działania zawsze podobny. 

  Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

  Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

  Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

  Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

  Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

  Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

  Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

  Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

  Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

  Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

  Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

  Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

  Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

  Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

  Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

  Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

  Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

  Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

  Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

  Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

  Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

  Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

  Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

  Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

  500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

  Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

  Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

  Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

  Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

  Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

  Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

  Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

  Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

  Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

  Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

  Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

  Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

  Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.