REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom opieki. Ile kosztuje? Dla kogo?

Dziennikarka medyczno-prawna
Ile trzeba zapłacić za pobyt w domu opieki?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Domy opieki to instytucje mające na celu zapewnienie całodobowej specjalistycznej opieki osobom starszym, które tego potrzebują głównie z powodów medycznych. Jak znaleźć dobry dom opieki? Jakie są kwalifikacje do domu opieki? Jak przygotować seniora na pobyt w takiej placówce? 
rozwiń >

Jak wybrać dobry dom opieki

Wybór domu opieki dla seniora nie należy do łatwych życiowych decyzji. Niestety w wyniku zaistniałych okoliczności często trzeba stanąć w obliczu takiego problemu. Na co zatem zwracać uwagę podczas poszukiwań placówki? Zanim zdecydujemy o wyborze domu opieki i zaczniemy ubiegać się o miejsce w nim dla naszego bliskiego, dobrze jest ustalić kryteria i plan działania. Przede wszystkim istotną rzeczą jest zapoznanie się z opiniami na temat ośrodka, którym jesteśmy zainteresowani. W przypadku, gdy opinie są przychylne, warto samemu je zweryfikować i zwizytować miejsce. Co wziąć pod uwagę, zanim wybierzemy dom opieki: 

REKLAMA

 • wiarygodność placówki – ustalić, czy dom opieki posiada zezwolenie wojewody na jego prowadzenie; 
 • opłaty – sprawdzić czy placówka zapewnia całodobową opiekę nad seniorem i czy w przypadku pogorszenia zdrowia nie zwróci się z dodatkowymi opłatami; 
 • czystość i zapach – to dwie bardzo ważne kwestie, które świadczą o poziomie higieny, jaka panuje w placówce; 
 • estetyka i infrastruktura – dobrze jest zapoznać się z wyglądem budynku i otoczenia, czy są tereny zielone – wszystko to wpływa na komfort pobytu; 
 • kwalifikacje personelu – niezmiernie istotne jest fachowe przygotowanie personelu i to ilu opiekunów przypada na osobę starszą; 
 • wyżywienie – warto sprawdzić, jakie kwoty ośrodek przeznacza na wyżywienie i czy jest możliwość dostosowania posiłków do diety. Dobrze jest też poddać ocenie jakość posiłków i czystość kuchni. 
 • prywatne rzeczy – sprawdzić, czy senior może zabrać ze sobą swoje ulubione przedmioty; 
 • plan dnia – dowiedzieć się, czy plan dnia jest narzucany wszystkim pensjonariuszom, czy może mają wybór co do tego, jak chcą spędzić czas. 
 • aktywność fizyczna – sprawdzić, czy placówka zapewnia odpowiednią aktywność fizyczną swoim mieszkańcom m.in. terapia zajęciowa, psychologiczna. Im więcej zajęć, tym lepiej; 
 • godziny otwarcia – dowiedzieć się, kiedy można seniora odwiedzać i ile trwa czas odwiedzin. 

REKLAMA

W poszukiwaniach odpowiedniej placówki należy zwrócić także uwagę na stopień przystosowania budynku do szczególnych wymagań osób starszych, jak i innych udogodnień – mowa tutaj o łóżkach i materacach przeznaczonych do opieki długoterminowej; odpowiednio zaaranżowanej łazience; przestrzeni bez barier architektonicznych. 

Jednym z ważniejszych aspektów funkcjonowania domów opieki, których pensjonariuszami są seniorzy, a tym samym osoby będące w grupie najwyższego ryzyka – stały się obecnie procedury bezpieczeństwa przy przyjęciu nowego mieszkańca. Główne elementy zapobiegające zarażeniu COVID-19 to stosowane przez personel środki ochrony osobistej, wykonywanie testów, strefy o ograniczonym dostępie z dedykowanym personelem, ponadto wsparcie psychologiczne. 

Dom opieki - zasady kwalifikacji

W kategorii domy opieki znajdują się wszystkie placówki komercyjne. Ośrodki tego typu prowadzone są na podstawie przepisów o działalności gospodarczej bądź statutowej przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, jak i odpowiednie doświadczenie zawodowe, które są określone Ustawą. Przepisy dotyczące takich placówek uregulowane są m.in w Ustawie o pomocy społecznej – należy pamiętać, że placówki komercyjne powinny być zarejestrowane w urzędzie wojewódzkim. Kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem pełni Urząd Wojewody.

Przebieg kwalifikacji do domu opieki: 

 • Należy skontaktować się z wybranym ośrodkiem.
 • Umówić się na spotkanie z właścicielem domu opieki bądź osobą do tego wytypowaną. 
 • W trakcie wizyty w placówce zapoznać się z warunkami przyjęcia, pobytu, a także m.in. standardem i wyposażeniem domu, otoczeniem, personelem. 
 • Decydując się na umieszczenie seniora w ośrodku, należy zawrzeć umowę cywilno-prawną na pobyt pensjonariusza w palcówce. W umowie powinny znaleźć się wszystkie usługi świadczone przez ośrodek i forma płatności. Zakres powinien obejmować (m.in. wynajęcie mieszkania, opiekę pielęgniarską, wyżywienie, terapię, rehabilitację, organizację czasu wolnego etc. ). 
 • Za pobyt w Domu Opieki płaci rodzina pensjonariusza bądź on sam. 

Dom opieki – kto powinien korzystać z placówki

Placówki tego rodzaju (państwowe lub prywatne) oferują fachową całodobową opiekę osobom, które tej opieki wymagają. Ze względu na pełnione funkcje Domy Opieki dzielą się na domy dla osób: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w podeszłym wieku – ośrodki zapewniają sprawnym seniorom niezbędną pomoc i opiekę; 
 • przewlekle chorych – w ośrodkach zatrudniony jest wykfalifikowany personel, przygotowany na nasilone zaburzenia zachowania wywołane m.in. przez demencję (agresja, wędrowanie); 
 • niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie – osoba starsza np. chorująca na Alzheimera ma głębokie zaburzenia zachowania. W ostatniej fazie choroby bardzo często jest unieruchomiona i wymaga stałej opieki. Codzienna pielęgnacja, w tym rehabilitacja, opatrywanie odleżyn i karmienie wymaga fachowego przeszkolenia. 

Państwowy dom opieki - koszt pobytu

Średni miesięczny koszt pobytu w placówce państwowej to 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domu opieki reguluje mieszkaniec, ale opłaty nie mogą przekraczać 70 proc. jego dochodu. Na utrzymanie pensjonariuszy przeznaczane są ponadto dotacje. Zdarza się, że suma opłat mieszkańca i dotacji jest niewystarczająca, wtedy różnicę pokrywają samorządy. Odpłatność za pobyt przede wszystkim mieszkańcy placówki. Jeśli jednak senior nie może wnosić opłat do pokrycia należności w dalszej kolejności zobowiązani są to zrobić: małżonkowie, zstępni przed wstępnymi oraz gmina, z której skierowano pensjonariusza. 

Prywatny dom opieki - koszt pobytu

Ceny w takich placówkach są uzależnione od kilku czynników, m.in. 

 • lokalizacji – koszty pobytu będą się różnić między województwami. Na ogół prywatne domy seniora znajdujące się niedaleko dużych miast cieszą się największą popularnością – wzrasta wtedy i cena – ze względu na łatwy dojazd i spokojną okolicę; 
 • standardu placówki; 
 • ilości miejsc w pokoju; 
 • usług dodatkowych – ceny będą wyższe w placówkach z bogatym zapleczem rehabilitacyjnym. 

Pobyt w pokoju jednoosobowym kosztuje najwięcej. W zależności od województw, cena może wynieść od 3300 tys. zł do 4500 tys. zł za miesiąc. Niejednokrotnie kwoty jednak przekraczają 6000 – 8000 tys. zł. 

Najbardziej popularne przez wzgląd na cenę, są pokoje dwu i trzyosobowe 2500 – 3000 tys. zł miesięcznie. W koszty pobytu wliczone jest nie tylko zakwaterowanie w pokoju, ale także opieka pielęgniarska, wybrane usługi rehabilitacyjne i pełne wyżywienie. Ceny nie obejmują kosztów zakupu leków oraz środków higienicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA