REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalizacja marihuany medycznej

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Legalizacja marihuany medycznej /fot. Fotolia
Legalizacja marihuany medycznej /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

9 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Nowe przepisy zakładają, że każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii) w Polsce będzie mógł wystawić pacjentowi receptę na preparat z konopi indyjskich, który ma być wytwarzany w aptece po okazaniu tej recepty.

Legalizacja tzw. medycznej marihuany to temat bardzo wrażliwy w Polsce. Spory o jej zalegalizowanie trwały od bardzo dawna jednak do czerwca br. korzystanie z tego środka było całkowicie zakazane. 22 czerwca 2017 r. Sejm przyjął jednak ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, na skutek czego dopuszcza do obrotu farmaceutycznego medyczną marihuanę.

REKLAMA

Lek na receptę                                                                                                                     

REKLAMA

Przyjęta przez posłów ustawa zakłada, że marihuana medyczna będzie mogła zostać wykorzystana jako środek farmaceutyczny. Aby pacjent mógł skorzystać z tego środka będzie musiał uzyskać od lekarza (każdego oprócz weterynarza) odpowiednią receptę. Z taką receptą pacjent będzie musiał udać się do apteki, gdzie ten środek będzie produkowany.

Produkt leczniczy z konopi indyjskich (w tym ziele konopi, wszelkie wyciągi, nalewki farmaceutyczne, żywica konopi) będzie mógł zostać dopuszczony do obrotu farmaceutycznego pod warunkiem, że otrzyma odpowiednie pozwolenie od Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Pozwolenie to ma być wydawane na okres 5 lat. 

Pierwotny projekt zakładał, kontrolowaną przez państwo uprawę konopi indyjskich. Posłowie jednak nie zgodzili się na to i ustalili, że surowiec będzie importowany do naszego kraju i to z niego będą wyrabiane preparaty lecznicze. Ministerstwo zdrowia zapowiada jednak, że będzie monitorowało zapotrzebowanie na nowy środek leczniczy, i że nie wyklucza w przyszłości nowelizacji ustawy.

Lek w fazie początkowej nie będzie refundowany przez służbę zdrowia. Oznacza to dość wysokie ceny za produkt w tym okresie, zwłaszcza po doliczeniu kosztów zakupu, transportu i wyrobu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Medyczne właściwości konopi

Spór o lecznicze właściwości medyczne konopi indyjskich trwa w najlepsze. Badania naukowców zdają się jednak potwierdzać lecznicze działanie rośliny. Naukowcy twierdzą, że zastosowanie marihuany medycznej jest pomocne w przypadku:

  • alzheimera;
  • stwardnienia rozsianego (SM);
  • padaczki;
  • chemioterapii (ma działanie łagodzące skutki uboczne chemioterapii w postaci nudności, wymiotów, biegunki czy braku apetytu).

To tylko przykładowe wyliczenie - naukowcy wskazują również na wiele innych dolegliwości, w których zastosowanie medycznej marihuany wpływa pozytywnie na stan zdrowia chorego.

3 miesiące po ogłoszeniu

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia a więc w drugiej połowie października 2017 r. W tym czasie należy się odpowiednio przygotować. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie m.in. czy lekarze mają wystarczającą wiedzę na temat zastosowania medycznej marihuany a także czy aptekarze mają odpowiedni sprzęt i wiedzę na temat sporządzania produktów leczniczych z konopi indyjskiej?

Przyjęta regulacja w założeniu ma pomagać pacjentom. Pytanie tylko czy będzie ona skuteczna?

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA