REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalizacja marihuany medycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Legalizacja marihuany medycznej /fot. Fotolia
Legalizacja marihuany medycznej /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

9 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Nowe przepisy zakładają, że każdy lekarz (oprócz lekarza weterynarii) w Polsce będzie mógł wystawić pacjentowi receptę na preparat z konopi indyjskich, który ma być wytwarzany w aptece po okazaniu tej recepty.

Legalizacja tzw. medycznej marihuany to temat bardzo wrażliwy w Polsce. Spory o jej zalegalizowanie trwały od bardzo dawna jednak do czerwca br. korzystanie z tego środka było całkowicie zakazane. 22 czerwca 2017 r. Sejm przyjął jednak ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, na skutek czego dopuszcza do obrotu farmaceutycznego medyczną marihuanę.

REKLAMA

Lek na receptę                                                                                                                     

REKLAMA

Przyjęta przez posłów ustawa zakłada, że marihuana medyczna będzie mogła zostać wykorzystana jako środek farmaceutyczny. Aby pacjent mógł skorzystać z tego środka będzie musiał uzyskać od lekarza (każdego oprócz weterynarza) odpowiednią receptę. Z taką receptą pacjent będzie musiał udać się do apteki, gdzie ten środek będzie produkowany.

Produkt leczniczy z konopi indyjskich (w tym ziele konopi, wszelkie wyciągi, nalewki farmaceutyczne, żywica konopi) będzie mógł zostać dopuszczony do obrotu farmaceutycznego pod warunkiem, że otrzyma odpowiednie pozwolenie od Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Pozwolenie to ma być wydawane na okres 5 lat. 

Pierwotny projekt zakładał, kontrolowaną przez państwo uprawę konopi indyjskich. Posłowie jednak nie zgodzili się na to i ustalili, że surowiec będzie importowany do naszego kraju i to z niego będą wyrabiane preparaty lecznicze. Ministerstwo zdrowia zapowiada jednak, że będzie monitorowało zapotrzebowanie na nowy środek leczniczy, i że nie wyklucza w przyszłości nowelizacji ustawy.

Lek w fazie początkowej nie będzie refundowany przez służbę zdrowia. Oznacza to dość wysokie ceny za produkt w tym okresie, zwłaszcza po doliczeniu kosztów zakupu, transportu i wyrobu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Medyczne właściwości konopi

Spór o lecznicze właściwości medyczne konopi indyjskich trwa w najlepsze. Badania naukowców zdają się jednak potwierdzać lecznicze działanie rośliny. Naukowcy twierdzą, że zastosowanie marihuany medycznej jest pomocne w przypadku:

  • alzheimera;
  • stwardnienia rozsianego (SM);
  • padaczki;
  • chemioterapii (ma działanie łagodzące skutki uboczne chemioterapii w postaci nudności, wymiotów, biegunki czy braku apetytu).

To tylko przykładowe wyliczenie - naukowcy wskazują również na wiele innych dolegliwości, w których zastosowanie medycznej marihuany wpływa pozytywnie na stan zdrowia chorego.

3 miesiące po ogłoszeniu

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia a więc w drugiej połowie października 2017 r. W tym czasie należy się odpowiednio przygotować. Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie m.in. czy lekarze mają wystarczającą wiedzę na temat zastosowania medycznej marihuany a także czy aptekarze mają odpowiedni sprzęt i wiedzę na temat sporządzania produktów leczniczych z konopi indyjskiej?

Przyjęta regulacja w założeniu ma pomagać pacjentom. Pytanie tylko czy będzie ona skuteczna?

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA