reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Umowa z konsumentem musi być precyzyjna

Umowa z konsumentem musi być precyzyjna

W umowach z konsumentami przedsiębiorcy powinni wystrzegać się nieprecyzyjnych zapisów, które niejasno określają sytuację ich klienta. Treść umów musi być jasna i nie może budzić wątpliwości.

Getin Noble Bank

Treść umów zawieranych z konsumentami musi być precyzyjnie określana i nie może zawierać niejasnych sformułowań. Na straży, by umowy z udziałem konsumentów spełniały te warunki stoi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zasada ta dotyczy także umów zawieranych przez konsumentów z bankami. Kolejną instytucją finansową, która znalazła się na celowników UOKiKu jest Getin Noble Bank. Zdaniem Prezes Urzędu bank naruszył prawo stosując nieprecyzyjne postanowienia określające warunki umowy kredytowej.

W postępowaniu wyjaśniającym urzędnicy stwierdzili, iż umowy kredytowe Getin Noble Banku zawierały postanowienia zobowiązujące pożyczkobiorcę do informowania banku każdorazowo o istotnych okolicznościach mogących mieć wpływ na jego zdolność kredytową i terminową spłatę kredytu. Takie sformułowania powodowały, iż konsument nie miał jasnych informacji kiedy oraz w jakich sytuacjach ma poinformować bank.

Praktyka ta jest uznana za krzywdzącą konsumenta, jako że pożyczkodawca, czyli bank, tym samym gwarantował sobie swobodę interpretacji, czy wskazane przez konsumenta okoliczności wpływają na jego sytuację majątkową, czy też pozostają bez związku. W konsekwencji dawało to bankowi dowolność w ocenie, że dana informacja ma wpływ na sytuację majątkową kredytobiorcy, a co za tym idzie dowolność w wypowiadaniu umowy i nakładaniu na konsumenta obowiązku natychmiastowej spłaty kredytu.

W wyniku postępowania na instytucję została nałożona kara w wysokości blisko 6 mln zł. Wysokość kary to także efekt nieprawidłowości, które zostały stwierdzone w kwestii treści umów o kredyt konsumencki. Decyzja Prezes Urzędu nie jest prawomocna.

Zobacz serwis: Umowy w finansach

Umowy muszą być jasne

W wzorach umów Getin Noble Bank zakwestionowane zostały zapisy, w których mowa była o istotnych okolicznościach, bez ustalenia co kryje się pod tym pojęciem. Podobny zapis został już uznany za niedozwoloną klauzulę orzeczeniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 22.10.2009 r. (sygn. XVII Amc 349/09).

Zobacz: Niedozwolone klauzule w umowach z deweloperami

Decyzja UOKiK wskazuje przede wszystkim na generalną zasadę, która obowiązuje w obrocie konsumenckim. Zgodnie z nią wszelkie umowy prezentowane konsumentom powinny być stworzone w sposób jasny i czytelny. Wszelkie ogólne i nieprecyzyjne postanowienia umów, które nie dają jednoznacznej odpowiedzi należy uznać za niedozwolone.

Zobacz: Pożyczka i kredyt - czym się różnią?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama