REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagadnienia prawne przydatne dla babci i dziadka

Zagadnienia prawne przydatne dla babci i dziadka

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Oprócz wizyty i prezentu warto też zadbać o to, by dziadkowie znali prawa, jakie im przysługują. Polskie prawo daje im wiele uprawnień względem najmłodszych członków rodziny.

Prawo do kontaktów z wnukami

Zerwane więzi między dziadkami, a rodzicami, niestety zazwyczaj przekładają się na brak kontaktu również z wnukami. Z art.113 KRiO jasno wynika, że dziadkowie mają prawo sądownie uregulować relację z wnukami. W praktyce polegają one na przebywaniu z dzieckiem w formie odwiedzin, spotkań czy zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu. Również kontakty z wnukiem mogą być ustanowione prawnie. Wówczas dziadkowie mogą z dzieckiem bezpośrednio się porozumiewać.

 - Bardzo często spotykam się ze sprawami, gdzie dziadkowie pragną sądownie uregulować kontakty z wnukami. Zachęcam do tego, ponieważ nie jest trudne do uzyskania. Sądy biorą pod uwagę ważną rolę rodziny i wszystkich jej członków, nawet tych starszych, w wychowaniu najmłodszych – mówi Katarzyna Bórawska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym i karnym.

Dożywotnia pomoc

Dziadkowie często przepisują majątek na wnuczków. Za nieruchomości lub inne formy darowizny przysługiwać może im dożywotnia opieka. W jej zakres często wlicza się zapewnienie dziadkom wyżywienia, odzieży, środków na opał czy pomoc i pielęgnację w chorobie. Powszechne stała się umowa cywilno-prawna tzw. dożywocia podpisywana u notariusza. Wówczas właściciel majątku daruje go osobie trzeciej z zamian za dożywotnią opiekę.

-Z każdą umową, którą dziadkowie mają podpisać, powinni udać się do adwokata lub radcy prawnego, by zabezpieczyć się przed nieprzyjemnościami ze strony spadkobierców. Niestety wciąż słyszymy o przypadkach, gdzie osoby starsze są eksmitowane z nieruchomości przez członków rodziny, którym swój majątek przepisali. To rażąco godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości. Dziadkowie powinni zawsze pod uwagę brać umowę tzw. dożywocia i u notariusza określić bardzo szczegółowo, jakie obowiązki powinny obowiązywać spadkobierców – dodaje Katarzyna Bórawska.

Alimenty od dziadków lub na rzecz dziadków

Alimenty przysługują nie tylko na dzieci, ale również od dzieci na rodziców czy dziadków. Babcia lub dziadek, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, w pierwszej kolejności powinni zgłosić się do własnych dzieci. Jednak, gdy i ich sytuacja finansowa jest kiepska, przysługiwać mogą alimenty od wnuków. Wynika to z art. 132 KRiO. By je otrzymać, należy złożyć pozew do sądu rejonowego z opisem sytuacji materialnej swojej i wnuków z wyjaśnieniem, dlaczego to od nich chcemy wyegzekwować comiesięczną pomoc finansową. Pamiętać należy, że uprawnienie to działa dwustronnie. Wnukowie, którzy żyją w niedostatku mogą  także pozwać dziadków o alimenty. Jak się przed tym bronić? Swoją sytuacje należy skonsultować z adwokatem.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA