REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) w 2019 r. – planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany fot. shutterstock
Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej zwolnień z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który w czerwcu 2019 r. wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany dotyczą osób, które ponoszą odpłatność za rodziców czy dziadków pomimo ich nagannego zachowania w przeszłości.

Nowe przepisy, dotyczące opłat za pobyt seniora w domu pomocy społecznej obowiązują od 4 października 2019 r. Czytaj więcej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

REKLAMA

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Celem projektowanych zmian jest ograniczenie nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany

Jedna z ważnych zmian dotyczy ponoszenia opłat za pobyt mieszkańca w DPS. Rozszerzono katalog sytuacji, kiedy będzie można zwolnić z obowiązku ponoszenia takich opłat o przypadki związane z niewłaściwym wykonywaniem władzy rodzicielskiej. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy członkowie rodziny muszą uiszczać opłaty za osoby, które w przeszłości nie wywiązywały się ze swoich obowiązków, przykładowo nie płacąc alimentów.

Zwolnienia będą dotyczyły nie tylko dzieci, ale również wnuków i pozostałych zstępnych (np.prawnuków) osób przebywających w takich placówkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Fakultatywne (nieobowiązkowe) zwolnienie z opłaty

Po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego będzie można zwolnić osobę ponoszącą opłaty lub zobowiązaną do ich uiszczania na jej wniosek, jeżeli:

  • osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;
  • osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Obligatoryjne (obowiązkowe) zwolnienie z opłaty

Osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w DPS zostanie zwolniona z tej opłaty na swój wniosek, jeżeli przedstawi:

  • prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo
  • prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione zużyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica.

Ważna zmiana dotyczy również sytuacji, gdy członkowie rodziny mieszkańca odmawiają zawarcia odpowiedniej umowy z gminą, dotyczącej odpłatności. Pomimo takiej odmowy gmina będzie mogła wydawać decyzje. Wysokość opłat będzie uzależniona od tego czy został przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy.

Jak jest dzisiaj?

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej zobowiązanymi do ponoszenia opłat są w następującej kolejności:

  • mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
  • małżonek, zstępni przed wstępnymi,
  • gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.

Jeżeli mieszkaniec sam ponosi opłaty, to nie muszą tego robić członkowie rodziny czy gmina.

REKLAMA

Fakultatywne zwolnienie ma miejsce w przypadku ponoszenia opłat za innych członków rodziny przebywających w DPS lub uzasadnionych okoliczności takich jak m.in. długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność śmierć członka rodzinny, straty materialne w wyniku klęski żywiołowej. Kolejną sytuacją jest fakt utrzymywania się członków rodziny z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; ciąża osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty lub samotne wychowywanie dziecka.

Warunkiem obligatoryjnego zwolnienia z opłaty jest przedstawienie prawomocnego orzeczenia sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej i złożenie oświadczenia, iż nie została ona przywrócona.

Całkowite lub częściowe zwolnienie za swój pobyt jest możliwe również w przypadku weteranów.

Od kiedy nowe przepisy?

Przepisy, dotyczące nowych zwolnień z obowiązku ponoszenia opłat w domach pomocy społecznej wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Projekt zawiera szereg przepisów przejściowych.

Decyzje ustalające opłatę mieszkańca zachowają swoją moc.

Decyzje i umowy, dotyczące opłat ponoszonych przez małżonka, wstępnych i zstępnych pozostaną w mocy maksymalnie przez okres 12 miesięcy. W tym czasie kierownicy ośrodków pomocy społecznej powinni zawrzeć z członkami rodzin umowy określające wysokość odpłatności, a w przypadku odmowy wyrażenia zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub na podpisanie umowy, stosować nowe przepisy.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (etap legislacyjny: Sejm);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz.U. z 2018 r., poz. 1508 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA