REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych/ fot. Fotolia
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest na całym świecie 1 października. Pakiet senioralny, waloryzacja emerytur, odwrócona hipoteka, pakiet kolejkowy oraz dzienne domy opieki to tylko niektóre z działań, jakie podejmuje rząd na rzecz opieki nad osobami starszymi.

Pakiet senioralny

24 grudnia 2013 r. rząd przyjął tzw.: pakiet senioralny. To dokumenty w całości poświęcone polityce senioralnej. W jego skład wchodzą:

REKLAMA

 1. Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych. Założenia stanowią konkretny zestaw koniecznych działań w obszarze polityki senioralnej w Polsce. Celem jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia.
 2. Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Na program przeznaczonych będzie 280 mln zł – to dofinansowanie m.in. dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W latach 2012-2013 przeznaczono na ten cel łącznie 60 mln zł.
 3. Program Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Program zakłada osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w 55-64 roku życia na poziomie 50% do 2020 roku.

Zobacz również: Kalkulator emerytalny

Waloryzacja emerytur 2015

We wtorek (30 września 2014 r.) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zastosowana w 2015 r. waloryzacja rent i emerytur spowoduje wzrost najniższych emerytur o minimum 36 zł oraz pozostawi dotychczasową waloryzację procentową wyższych emerytur. Dzięki takiemu rozwiązaniu na waloryzacji skorzysta 92% emerytów. Zostanie również zwiększona kwota na świadczenia emerytalne i rentowe.

W 2012 r. zastosowana została waloryzacja kwotowa. Wszystkie emerytury i renty zostały podwyższone o jednakową kwotę – 71 zł.

Odwrócona hipoteka

Sejm przyjął ustawę o odwróconym  kredycie hipotecznym 12 września i przekazał do prac Senatowi. Banki będą mogły udzielić kredytu pod zastaw posiadanej nieruchomości. Odwrócony kredyt hipoteczny daje m.in. swobodę dysponowania środkami oraz poczucie bezpieczeństwa – osoba biorąca taki kredyt nie jest pozbawiana prawa własności nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Służba zdrowia

1 stycznia 2015 r. w życie wejdzie tzw. Pakiet kolejkowy.

Pacjenci onkologiczni będą leczeni bez limitów i w krótkim terminie. Zwiększy się liczba badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, a pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do specjalistów. Od 2015 r. rząd sfinansuje specjalizację lekarzy w ramach rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 -2015 Jest ich dziś 3,5 tys. Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na wizyty lekarskie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odwrócony kredyt hipoteczny

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

Do końca kadencji Ministerstwo Zdrowia chce powołać Instytut Geriatrii. Będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi. Ma wykształcić w Polsce odpowiednią liczbę geriatrów oraz pomóc przeszkolić w jednym miejscu wszystkich tych lekarzy, którzy mogą zajmować się osobą starszą.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Dzienne domy opieki

Rząd stworzy instytucję dziennych domów opieki, w których seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poczucie bezpieczeństwa. Stworzenie domów opieki będzie sfinansowane ze środków europejskich. Koszty pobytów seniora w takim miejscu w 1/3 pokrywałby budżet państwa, w 1/3 samorząd terytorialny i w 1/3 osoby prywatne, on sam lub jego opiekunowie.

Rozwój kompetencji cyfrowych pokolenia 50 +

Realizowany jest projekt Latarników Polski Cyfrowej. Prawie 2600 Latarników, wolontariuszy, którzy zachęcili już ponad 200 tysięcy przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie.

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA