reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony jest na całym świecie 1 października. Pakiet senioralny, waloryzacja emerytur, odwrócona hipoteka, pakiet kolejkowy oraz dzienne domy opieki to tylko niektóre z działań, jakie podejmuje rząd na rzecz opieki nad osobami starszymi.

Pakiet senioralny

24 grudnia 2013 r. rząd przyjął tzw.: pakiet senioralny. To dokumenty w całości poświęcone polityce senioralnej. W jego skład wchodzą:

  1. Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych. Założenia stanowią konkretny zestaw koniecznych działań w obszarze polityki senioralnej w Polsce. Celem jest wspieranie i zapewnienie możliwości aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia w dalszym ciągu samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia.
  2. Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Na program przeznaczonych będzie 280 mln zł – to dofinansowanie m.in. dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W latach 2012-2013 przeznaczono na ten cel łącznie 60 mln zł.
  3. Program Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Program zakłada osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w 55-64 roku życia na poziomie 50% do 2020 roku.

Zobacz również: Kalkulator emerytalny

Waloryzacja emerytur 2015

We wtorek (30 września 2014 r.) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zastosowana w 2015 r. waloryzacja rent i emerytur spowoduje wzrost najniższych emerytur o minimum 36 zł oraz pozostawi dotychczasową waloryzację procentową wyższych emerytur. Dzięki takiemu rozwiązaniu na waloryzacji skorzysta 92% emerytów. Zostanie również zwiększona kwota na świadczenia emerytalne i rentowe.

W 2012 r. zastosowana została waloryzacja kwotowa. Wszystkie emerytury i renty zostały podwyższone o jednakową kwotę – 71 zł.

Odwrócona hipoteka

Sejm przyjął ustawę o odwróconym  kredycie hipotecznym 12 września i przekazał do prac Senatowi. Banki będą mogły udzielić kredytu pod zastaw posiadanej nieruchomości. Odwrócony kredyt hipoteczny daje m.in. swobodę dysponowania środkami oraz poczucie bezpieczeństwa – osoba biorąca taki kredyt nie jest pozbawiana prawa własności nieruchomości.

Służba zdrowia

1 stycznia 2015 r. w życie wejdzie tzw. Pakiet kolejkowy.

Pacjenci onkologiczni będą leczeni bez limitów i w krótkim terminie. Zwiększy się liczba badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny, a pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do specjalistów. Od 2015 r. rząd sfinansuje specjalizację lekarzy w ramach rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 -2015 Jest ich dziś 3,5 tys. Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na wizyty lekarskie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odwrócony kredyt hipoteczny

Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?

reklama

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych/ fot. Fotolia
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama