reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Sanatorium – wspólny wyjazd małżonków

Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

29 stycznia 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do zastępcy prezesa NFZ z ponowną prośbą o rozważenie problemu leczenia uzdrowiskowego. Wystąpienie dotyczy możliwości wspólnego wyjazdu małżonków (także innych osób bliskich) na leczenie uzdrowiskowe w sanatorium. Zdaniem RPO obecnie obowiązujące przepisy nie wykluczają takiej możliwości, jednak wymagają zmian we wskazanym zakresie.

Zadaj pytanie na Forum

To do RPO osoby starsze, schorowane i inne wymagające leczenia sanatoryjnego zwracają się z prośbą o interwencję w sprawie skierowania w tym samym terminie do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, a następnie wspólne zakwaterowanie. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie ma przeszkód by do takiego wniosku odnieść się pozytywnie. Wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych dawałoby ubezpieczonym gwarancję, że ich prośby zostaną wzięte pod uwagę w procesie potwierdzania skierowania na leczenie.

Jest to zagadnienie generalne, odnoszące się do problemu wielu ubezpieczonych osób. Gwarancja wspólnego wyjazdu rozwiązałaby wiele trudności, m.in.: związanych z wzajemną opieką ubezpieczonych, kosztami i sposobem dojazdu do miejsca leczenia uzdrowiskowego.

Zobacz również: Skierowanie do sanatorium

Wyjazd do sanatorium w ramach ubezpieczenia społecznego

Skierowanie do sanatorium

Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), podstawę leczenia uzdrowiskowego stanowi skierowanie wystawiane przez lekarza ubezpieczenia społecznego. Wynika to wprost z art. 33. To lekarz, po ewentualnej konsultacji z pacjentem, wskazuje konkretne miejsce i rodzaj leczenia. Wybór lekarza nie ma jednak charakteru wiążącego dla oddziału wojewódzkiego NFZ. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2010 roku (sygnatura akt II SAB/Bd 13/10) „uzyskanie prawa do tego rodzaju świadczeń nie jest uzależnione od terminu leczenia uzdrowiskowego proponowanego przez świadczeniobiorcę”. Analogicznie sytuacja kształtuje się w przypadku wskazania miejsca leczenia. Lekarz specjalista rozpatrujący skierowanie w wojewódzkim oddziale NFZ podejmuje ostateczną decyzję w zakresie miejsca leczenia sanatoryjnego. Oznacza to więc, że decyduje o tym, gdzie ubezpieczony będzie odbywał terapię. Zgodnie z art. 4 ustęp 2 wskazanej ustawy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia określa: rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb; odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej; datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej; w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych czas trwania; okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

RPO domaga się jasnych regulacji dotyczących wspólnego wyjazdu małżonków do sanatorium. / Fot. Fotolia
RPO domaga się jasnych regulacji dotyczących wspólnego wyjazdu małżonków do sanatorium. / Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama