REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Aleksandra Pajewska
Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego? /Fot. Fotolia
Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Strony umowy

Umowa kredytu hipotecznego zawierana jest pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939) także z: instytucją kredytową, oddziałem banków zagranicznych oraz instytucją kredytową prowadzącą działalność transgraniczną.

REKLAMA

Istota zobowiązania

Istotą wskazanego zobowiązania umownego jest gwarancja ze strony banku wypłaty równowartości nieruchomości. Może ona nastąpić jednorazowo bądź w ratach. Kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości i może w niej zamieszkiwać aż do śmierci. To na kredytobiorcy będą ciążyły obowiązki związane z utrzymaniem budynku/ lokalu (np. terminowe uiszczanie czynszu, ubezpieczenie lokalu). Wypłacane kwoty będzie można zwrócić bez utraty prawa własności.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Prawo własności

REKLAMA

Z oferty omawianego kredytu mogą skorzystać osoby fizyczne, które posiadają nieruchomość lub jej część (dysponują tytułem własności), korzystają z prawa użytkowania wieczystego gruntu bądź spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Ustawa skierowana jest głównie do osób starszych. Poprzez wypłatę środków finansowych z kredytu ma zapewnić im lepsze warunki życiowe. Nie określa jednak limitu wieku, do którego można skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego.

Odwrócony kredyt hipoteczny to nie to samo co odwrócona hipoteka. Jest ona bowiem umową cywilną. Ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej a przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy jest przeniesienie własności nieruchomości (wyrok NSA z 6 czerwca2013 roku, sygnatura akt II FSK 1967/11).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość kredytu

Wysokość kredytu skorelowana jest z rynkową wartością nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. By ją określić należy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż projekt ustawy nie określa, kto ma ponieść koszty wyceny. Zabezpieczenie stanowi więc hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub określonym prawie do nieruchomości.

Forma umowy

Umowa kredytu hipotecznego musi zostać sporządzona w formie pisemnej. Jej treść powinna obejmować m.in.: rodzaj kredytu, jego całkowitą wysokość, wartość nieruchomości, wskazanie strony, która będzie płacić za wycenę nieruchomości, oprocentowanie kredytu, terminy i wysokość ustalonych kwot do wypłaty (jednorazowo czy w ratach).

Polecamy serwis: Prawa seniora

Śmierć kredytobiorcy

Śmierć kredytobiorcy przed spłaceniem zobowiązania powoduje, że własność nieruchomości przechodzi na bank. Jeśli spadkobiercy zdecydują się na spłatę zobowiązania, wówczas własność nieruchomości przechodzi na nich. Formalności w tym zakresie należy dopełnić w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy. Istnieje również możliwość przedterminowej spłaty kredytu.

Podstawa prawna:

 • projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym,
 • wyrok NSA z 6 czerwca2013 roku, (sygnatura akt II FSK 1967/11),
 • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

  Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

  Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

  Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

  Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

  Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

  Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

  Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  REKLAMA

  Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

  Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA