reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Wcześniejszy powrót z sanatorium

Wcześniejszy powrót z sanatorium

Wcześniejszy powrót z sanatorium, z tzw. leczenia uzdrowiskowego jest możliwy. Skrócenie pobytu w takim miejscu powinno jednak zostać należycie uzasadnione. Czy wcześniejszy powrót z sanatorium może wiązać się z poniesieniem dodatkowych opłat?

W kontekście leczenia uzdrowiskowego ciekawym zagadnieniem jest możliwość skrócenia pobytu lub całkowitej rezygnacji z niego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Skrócenie pobytu w sanatorium

Warto pamiętać, że pacjenci-kuracjusze, co do zasady, mają prawo zarówno do skrócenia pobytu jak i zrezygnowania z niego. Pobyt może zostać skrócony z ważnych przyczyn. Jako przykład wskazać należy chorobę samego zainteresowanego leczeniem, chorobę (także śmierć) członka rodziny. Co ważne, wcześniejszy powrót z sanatorium może wynikać także z przyczyn niezależnych od pacjenta, leżących po stronie uzdrowiska.

Czy można skrócić lub zrezygnować z pobytu w sanatorium?

Wiek emerytalny 2015 r.

Rezygnacja z pobytu w sanatorium

Także rezygnację z turnusu w szpitalu uzdrowiskowym należy właściwie uzasadnić. Oddział NFZ uzna rezygnacje za zasadną, gdy będzie ona wynikała z: wypadku losowego, choroby ubezpieczonego lub z braku możliwości wyjazdu, spowodowanej nieuzyskaniem urlopu we wskazanym terminie. Możliwe jest wyznaczenie nowego terminu leczenia sanatoryjnego.

Pacjent, który zrezygnował z pobytu w sanatorium z innej niż wymienione wyżej przyczyny, nie może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska w ciągu roku od daty niewykorzystanego wyjazdu. Zatem decyzję o rezygnacji z leczenia sanatoryjnego warto dokładnie przemyśleć.

Wcześniejszy powrót z sanatorium - opłaty

Leczenie i pobyt ubezpieczonego w szpitalu uzdrowiskowym finansuje NFZ, przekazując środki finansowe za faktycznie zrealizowane leczenie i rzeczywisty czas pobytu. W rezultacie jeżeli pacjent opuści uzdrowisko wcześniej niż ustalono w skierowaniu i skróci czas trwania turnusu, to za resztę niewykorzystanych dni, pozostałych do końca turnusu, nie otrzyma ona wynagrodzenia. Rodzi to skutek w postaci straty finansowej i jeżeli nie zajdą okoliczności losowe uzasadniające konieczność wcześniejszego wyjazdu kuracjusza, to placówka ma prawo wprowadzić regulaminem opłaty, rekompensujące stratę.

Sanatorium może obciążyć kuracjusza do wysokości szkody jeżeli ją poniosło z powodu wcześniejszego wyjazdu kuracjusza.      

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.

Źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wcześniejszy powrót z sanatorium/ fot.Fotolia
Wcześniejszy powrót z sanatorium/ fot.Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama