reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm

W dniu 31 marca 2016 r. Sejm uchwalił przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością.

Przyjęte rozwiązania stanowią reakcję na wyzwania, jakie wraz z rozwojem technik informatycznych i teleinformatycznych oraz nowymi rodzajami zagrożeń stanęły przed organami ścigania. Brak środków umożliwiających realną kontrolę sprawców przestępstw na tle seksualnym skutkowało niejednokrotnie popełnianiem kolejnych przestępstw na tym tle przez tego samego sprawcę. 

Przyjęte przez Sejm regulacje pozwolą na znacznie skuteczniejszą ochronę przed przestępstwami na tle seksualnym, w szczególności jeśli chodzi o ochronę małoletnich. Podobne modele kontroli, w różnym zakresie wprowadziły m.in. USA, Wielka Brytania, Francja czy Kanada, gdzie funkcjonują z powodzeniem. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Utworzony zostanie rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym (potocznie zwany „rejestrem pedofilów)”. Będzie składał się on z dwóch oddzielnych baz danych, zwanych odpowiednio: „Rejestrem z dostępem ograniczonym” i „Rejestrem publicznym”. 

Do pierwszej bazy danych w ramach ustawowych uprawnień dostęp będą miały w szczególności organy ścigania, organy administracji rządowej i samorządowej, a także placówki oświatowo-wychowawcze oraz organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej. Umieszczenie danych sprawcy przestępstwa popełnionego na tle seksualnym będzie następowało z urzędu, jako następstwo prawomocnego skazania sprawcy, w celu prewencyjnej ochrony w szczególności osób małoletnich. Zgodnie z ustawą, w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może orzec o wyłączeniu zamieszczenia danych w Rejestrze m.in. ze względu na dobro małoletniego pokrzywdzonego. 

Zobacz serwis: Kodeks karny

Drugi z rejestrów będzie dostępny powszechnie i bez ograniczeń, a jego publikacja nastąpi na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestr ten obejmie sprawców, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem lub na szkodę małoletniego poniżej 15 roku życia oraz ci, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym w warunkach recydywy. 

Ponadto, stworzona zostanie publicznie dostępna policyjna mapa zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym, która ma być umieszczona na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm /fot,. Fotolia
Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym przyjęta przez Sejm /fot,. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama