REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach

Subskrybuj nas na Youtube
Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach /fot. Fotolia
Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu uprowadzenia rodzicielskie na mocy Konwencji haskiej będą zajmowały się tylko wybrane sądy.

O takim rozwiązaniu mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas seminarium na temat problemu tzw. porwań rodzicielskich, które odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

REKLAMA

Otwierając seminarium, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera zaznaczył, że problem porwań rodzicielskich narasta. "Mamy coraz więcej tego typu przypadków, one są nagłaśniane, one wywołują bardzo dużo emocji (...). Wydaje się, że problem będzie narastał w uwagi na ilość rozwodów (...) i ilość konfliktów, która się wokół tego wytwarza. (...) Trzeba się zmierzyć z tym zjawiskiem" - powiedział. Zaznaczył, że nie jest to tylko zjawisko polskie, ale powszechnie występujące, coraz częściej także w innych krajach.

O zwiększającej się skali zjawiska porwań rodzicielskich mówił też Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Z praktyki mojego biura, z kontaktów z ministrem sprawiedliwości w tym temacie, widzimy, że jest to problem, nad którym trzeba się pochylić i podjąć działania zaradcze" - powiedział.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Biorący udział w seminarium wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił, że sprawy dotyczące porwań rodzicielskich są trudne, gdyż dotyczą bardzo delikatnej materii. "Potrzebna jest specjalizacja zarówno prokuratorów, jak i sędziów. Wydaje się, że to jest dobry krok, aby nie 400 sądów się tym zajmowało, ale jakaś część sądów wskazanych ustawowo. Przygotowaliśmy reformę" - poinformował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dopytywany o nią, powiedział dziennikarzom, że w uzgodnieniach wewnątrzresortowych jest projekt dotyczący postępowania w sprawie porwań rodzicielskich rozpatrywanych na mocy Konwencji haskiej. Tak rozpatrywane są np. sprawy, w których skonfliktowani małżonkowie mający różne obywatelstwa toczą spór w sądzie w związku z wywiezieniem dziecka za granicę. Rodzic domagający się powrotu dziecka na mocy konwencji składa wniosek o powrót dziecka.

"Po kilku tygodniach analiz i prac przygotowaliśmy projekt ustawy, który w pierwszej kolejności reguluje tzw. sprawy ustrojowe, czyli co należy zrobić z wnioskiem, który wpłynie do MS. Do tej pory kwestie te były regulowane zwyczajowo" - powiedział Wójcik. Według niego, zgodnie z rozwiązaniem zaproponowanym w projekcie, zostanie określona procedura dotycząca postępowania z wnioskiem, który wpływa od rodzica w przypadku uprowadzenia rodzicielskiego za granicę.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

"Po drugie, i jest to w moim przekonaniu kwestia najważniejsza przy rozstrzyganiu tych trudnych spraw, trzeba wyspecjalizować sędziów i prokuratorów, którzy zajmują się tymi kwestiami. (...). Tutaj trzeba mieć bardzo duże przygotowanie, doświadczenie w tym zakresie" - zaznaczył. Dlatego - jak dodał - by zapobiec ewentualnym błędom, "będziemy proponowali najpewniej wyspecjalizowanie jednostek", do których będą trafiać takie problemy.

"Chodzi o sądy, które będą się zajmowały tego typu sprawami" - mówił.

Wójcik poinformował także, że prokurator krajowy wydał już wytyczne dla prokuratorów, dotyczące postępowania przy porwaniach rodzicielskich. "Od pewnego czasu, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z Konwencją haską, prokurator ma obowiązek przystąpienia do takiej sprawy jako rzecznik praworządności" - powiedział.

Wiceminister podał również, że potrzebne są spotkania z przedstawicielami resortów sprawiedliwości innych państw.

Celem Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzania lub zatrzymywania dzieci. Postępowanie wszczęte na podstawie przepisów Konwencji ma doprowadzić do przywrócenia stanu sprzed uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania dziecka.

Źródło: PAP

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA