REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach

Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach /fot. Fotolia
Uprowadzenia rodzicielskie w specjalnych sądach /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu uprowadzenia rodzicielskie na mocy Konwencji haskiej będą zajmowały się tylko wybrane sądy.

O takim rozwiązaniu mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas seminarium na temat problemu tzw. porwań rodzicielskich, które odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

REKLAMA

Otwierając seminarium, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera zaznaczył, że problem porwań rodzicielskich narasta. "Mamy coraz więcej tego typu przypadków, one są nagłaśniane, one wywołują bardzo dużo emocji (...). Wydaje się, że problem będzie narastał w uwagi na ilość rozwodów (...) i ilość konfliktów, która się wokół tego wytwarza. (...) Trzeba się zmierzyć z tym zjawiskiem" - powiedział. Zaznaczył, że nie jest to tylko zjawisko polskie, ale powszechnie występujące, coraz częściej także w innych krajach.

O zwiększającej się skali zjawiska porwań rodzicielskich mówił też Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Z praktyki mojego biura, z kontaktów z ministrem sprawiedliwości w tym temacie, widzimy, że jest to problem, nad którym trzeba się pochylić i podjąć działania zaradcze" - powiedział.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Biorący udział w seminarium wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił, że sprawy dotyczące porwań rodzicielskich są trudne, gdyż dotyczą bardzo delikatnej materii. "Potrzebna jest specjalizacja zarówno prokuratorów, jak i sędziów. Wydaje się, że to jest dobry krok, aby nie 400 sądów się tym zajmowało, ale jakaś część sądów wskazanych ustawowo. Przygotowaliśmy reformę" - poinformował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dopytywany o nią, powiedział dziennikarzom, że w uzgodnieniach wewnątrzresortowych jest projekt dotyczący postępowania w sprawie porwań rodzicielskich rozpatrywanych na mocy Konwencji haskiej. Tak rozpatrywane są np. sprawy, w których skonfliktowani małżonkowie mający różne obywatelstwa toczą spór w sądzie w związku z wywiezieniem dziecka za granicę. Rodzic domagający się powrotu dziecka na mocy konwencji składa wniosek o powrót dziecka.

"Po kilku tygodniach analiz i prac przygotowaliśmy projekt ustawy, który w pierwszej kolejności reguluje tzw. sprawy ustrojowe, czyli co należy zrobić z wnioskiem, który wpłynie do MS. Do tej pory kwestie te były regulowane zwyczajowo" - powiedział Wójcik. Według niego, zgodnie z rozwiązaniem zaproponowanym w projekcie, zostanie określona procedura dotycząca postępowania z wnioskiem, który wpływa od rodzica w przypadku uprowadzenia rodzicielskiego za granicę.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

"Po drugie, i jest to w moim przekonaniu kwestia najważniejsza przy rozstrzyganiu tych trudnych spraw, trzeba wyspecjalizować sędziów i prokuratorów, którzy zajmują się tymi kwestiami. (...). Tutaj trzeba mieć bardzo duże przygotowanie, doświadczenie w tym zakresie" - zaznaczył. Dlatego - jak dodał - by zapobiec ewentualnym błędom, "będziemy proponowali najpewniej wyspecjalizowanie jednostek", do których będą trafiać takie problemy.

"Chodzi o sądy, które będą się zajmowały tego typu sprawami" - mówił.

Wójcik poinformował także, że prokurator krajowy wydał już wytyczne dla prokuratorów, dotyczące postępowania przy porwaniach rodzicielskich. "Od pewnego czasu, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z Konwencją haską, prokurator ma obowiązek przystąpienia do takiej sprawy jako rzecznik praworządności" - powiedział.

Wiceminister podał również, że potrzebne są spotkania z przedstawicielami resortów sprawiedliwości innych państw.

Celem Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzania lub zatrzymywania dzieci. Postępowanie wszczęte na podstawie przepisów Konwencji ma doprowadzić do przywrócenia stanu sprzed uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania dziecka.

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

REKLAMA

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

REKLAMA

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

Czy do każdej restauracji można zabrać psa? Co na to sanepid? Sprawdź, jakie są zasady i do kogo należy ostatnie słowo w tej sprawie.

Pozycja zwierząt domowych w ostatnich latach znacząco wzrosła, a rynek zoologiczny nieustająco się rozwija. Jednak, czy zwierzęta mogą i powinny bez ograniczeń towarzyszyć nam w przestrzeni publicznej?

REKLAMA