reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Jakie kary dla pijanych narciarzy?

Jazda na nartach i snowboardzie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest niedozwolona. Nowe przepisy zakładają, że za złamanie tego zakazu będzie groziła kara grzywny.

Policjanci pełnią służbę na stokach narciarskich od 2003 roku. Nad bezpieczeństwem na stokach czuwa również GOPR, TOPR oraz gestorzy wyciągów. W Polsce nie ma jednak jednoznacznych przepisów prawnych, które regulują uprawnienia policjanta w stosunku do osoby, która lekceważy bezpieczeństwo na stoku. W konsekwencji policjant może jedynie upomnieć i pouczyć pijanego narciarza, a interwencja jest możliwa tylko jeśli zostanie popełnione wykroczenie. Wówczas można sprawdzić trzeźwość narciarza alkomatem.

Projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich przygotowany przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych zabrania korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich w stanie nietrzeźwości.

Przez pojęcie zorganizowany teren narciarski rozminie się oznaczone i zabezpieczone tereny, obiekty i urządzenia przeznaczone do uprawiania narciarstwa oraz snowboardingu, znajdujące się przy urządzeniach transportu linowego lub taśmowego przeznaczonych do transportu osób oraz same te urządzenia i ich otoczenie a także narciarskie trasy biegowe i śladowe.

Osoba, której zachowanie będzie wyraźnie wskazywało, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub że jest pod wpływem środków odurzających, nie zostanie wpuszczona na stok oraz może zostać zobowiązana do jego opuszczenia.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Watro również wiedzieć, że istnieje coś takiego jak Kodeks narciarski. Każdy narciarz powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Oto jego treść:

1. Wzgląd na inne osoby.
Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością.
Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy.
Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie.
Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks narciarski powinien być znany wszystkim użytkownikom stoków narciarskich.
Kodeks narciarski powinien być znany wszystkim użytkownikom stoków narciarskich.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama