REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawo chroni uczucia religijne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jak prawo chroni uczucia religijne?
Jak prawo chroni uczucia religijne?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Religia stanowi ważną część życia wielu ludzi. Obrzędy religijne jak na przykład ślub, pogrzeb, pierwsza komunia święta odgrywają dużą rolę w polskim społeczeństwie. Każdy ma prawo uczestniczyć w publicznych wydarzeniach związanych z wyznawaną wiarą, a inni nie mogą mu tego utrudniać. Wolność wyznania wynika z konstytucji RP oraz z międzynarodowych aktów prawnych dotyczących ochrony praw i wolności człowieka.

Akty religijne 

Uniemożliwianie, utrudnianie udziału w uroczystościach religijnych jest zakazane przez prawo karne. Przede wszystkim należy przytoczyć  przepis art. 195 Kodeksu karnego:

REKLAMA

§ 1.Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie przeszkadza pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym.

REKLAMA

Jak więc można zauważyć przeszkadzanie aktom religijnym może skończyć się nawet  karą pozbawienia wolności do lat 2. Przepis ten obejmuje swoim zakresem modlitwy, akty nie tylko kościoła rzymskokatolickiego, ale także i innych kościołów oraz związków wyznaniowych. Chroni więc nie tylko chrześcijaństwo, ale również i inne religie (np. judaizm). Nie obejmuje jednak wszystkich istniejących na świecie religii, ale jedynie te, które mają uregulowaną sytuację prawną w Polsce. 

We wskazanym wyżej przepisie prawodawca nie precyzuje jakich konkretnie aktów religijnych to unormowanie dotyczy, a więc obejmuje ono wiele różnych modlitw, obrzędów, uroczystości religijnych (np. msza święta, pogrzeb, ślub, chrzest, odmawianie różańca itp.). 

Co ważne, odpowiedzialność karna zachodzi tylko wtedy, gdy akt religijny jest wykonywany publicznie. Miejsce publiczne to według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 maja 1971 r., Rw 441/71 miejsce ogólnie dostępne. Zachowanie publiczne to zachowanie rzeczywiście możliwe do zaobserwowania przez bliżej nieokreśloną liczbę niezindywidualizowanych osób. 

Pogrzeb, uroczystości żałobne

REKLAMA

W paragrafie drugim jest nawiązanie do pogrzebu oraz czynności żałobnych. Odnosi się on  więc do bardzo ważnych elementów życia, jakimi są śmierć oraz godne pożegnanie zmarłego człowieka. Dotyczy to zarówno obrzędów religijnych jak również i świeckich. Tak zatem tej samej karze (grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat 2) będzie podlegać także zakłócanie świeckiego pogrzebu (bez udziału duchownego, obrzędów religijnych). Dobrami chronionymi są tutaj szacunek do zmarłego oraz uczucia, wiara ludzi, którzy go żegnają. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeszkadzanie aktom religijnym może polegać na odbieraniu powagi uroczystości albo na zakłócaniu zaplanowanego jej przebiegu. Należy jednak nadmienić, iż nie każde przeszkadzanie aktom religijnych podlega odpowiedzialności karnej, ale jedynie takie, które można określić jako złośliwe. Wskazana w przepisie złośliwość odnosi się do umyślności. 

W tym miejscu warto nadmienić, iż w literaturze wskazuje się, że niewłaściwe zachowanie kapłana nad grobem zmarłego w trakcie pochówku może skutkować jego odpowiedzialnością karną z art. 195 § 2 k.k. 

Przykład

W trakcie pogrzebu kapłan stojący nad trumną w mowie pogrzebowej wytyka błędy, przewinienia, grzechy, słabości zmarłego. Takie zachowanie może niekiedy skutkować odpowiedzialnością karną kapłana z art. 195 k.k., szczególnie wtedy gdy zarzuty te są nieprawdziwe. Taki czyn duchownego może naruszać dobra osobiste osób bliskich zmarłej osoby.

Uczucia religijne 

Kolejną ważną regulacją prawną jest przepis art. 196 k.k., zgodnie z którym:

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przytoczona regulacja wzbudza u niektórych zastrzeżenia co do tego, czy nie ogranicza wolności słowa. Jednakże Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 6 października 2015 roku, SK 54/13 uznał, że przepis ten jest zgodny z konstytucją RP, a w szczególności nie narusza zasady wolności słowa. 

Ważne

Przedmiotem czci religijnej jest np. modlitwa, obrzęd, a miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów to m.in. świątynia, a także miejsce pochówku. 

Przykład

Zdewastowanie nagrobka to czyn, który narusza zarówno art.195 kk (złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktów religijnych) jak również art.196 kk (obraza uczuć religijnych). 

Zdaniem J. Sobczaka przestępstwo obrazy uczuć religijnych z art.196 k.k. można popełnić wyłącznie umyślnie z zamiarem bezpośrednim (gdy sprawca chce je popełnić). Jednakże W. Wróbel uważa, że można je popełnić z zamiarem bezpośrednim albo z zamiarem ewentualnym (gdy sprawca godzi się na popełnienie czynu zabronionego).

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2015 r., II KK 274/14 Forma artystyczna lub cel naukowy działania mającego charakter znieważający nie powodują same przez się wyłączenia odpowiedzialności karnej za obrazę uczuć religijnych bądź znieważenie publiczne przedmiotu czci religijnej. Zdaniem M. Makarskiej zachowania wykorzystujące przedmiot kultu religijnego jako element kreacji artystycznej nie będą podlegały pod art. 196 kk „o ile ze względu na formę nie zawierają elementów poniżających lub obelżywych”

Podsumowanie

Religia jest ważną częścią życia dla wielu ludzi. Każdy ma prawo uczestniczyć w modlitwach i innych uroczystościach związanych z wyznawaną wiarą. Jeżeli ktoś będzie utrudniał, uniemożliwiał udział w tych obrzędach, może ponieść dość surową odpowiedzialność karną. 

Prawo karne mocno chroni wydarzenie, jakim jest pochówek zmarłego. Dotyczy to także świeckich uroczystości pogrzebowych, ponieważ ochronie podlegają szacunek do zmarłego oraz uczucia, wyznania bliskich mu osób. Znieważenie nagrobka jest nagannym i karalnym czynem. Wytykanie słabości, przewinień zmarłego w czasie jego pochówku może niekiedy narazić duchownego na odpowiedzialność karną. 

Radca prawny dr Kamil Lorek

Bibliografia: 

  1. Ustawa z dnia 06 czerwca 1997 roku kodeks karny, Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553, tj. Dz. U. 2024 r. poz. 17
  2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 maja 1971 r., Rw 441/71
  3. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 6 października 2015 roku, SK 54/13
  4. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2015 r., II KK 274/14
  5. Budyn-Kulik M., „Znieważenie uczuć religijnych – analiza dogmatyczna i praktyka ścigania”, Prawo w Działaniu 2014, nr 19, s. 110-111.
  6. Zarys treści art. 194 – 196 kodeksu karnego, z dnia 28.05.2020 r., [https://fideidefensor.pl/2020/05/28/adam-kurek-przestepstwa-przeciw-sumieniu-i-wyznaniu-z-xxiv-rozdzialu-kodeksu-karnego/], [dostęp w dniu 20.08.2024 r.]
  7. Sobczak J., [w:] Kodeks karny. Komentarz, (red. R.A. Stefański), Warszawa 2017 r., s. 1197 – 1227.
  8. Wróbel W., [w:] Kodeks karny, (red. Zoll) t.2, 2006 r., s. 587 – 588
  9. Makarska M., Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania w kodeksie karnym z 1997 roku, 2005 r., s. 177. 
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

REKLAMA

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA