REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest tymczasowe aresztowanie

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, że tymczasowe aresztowanie jest najsurowszym środkiem zapobiegawczym, o jego zastosowaniu orzeka sąd.

Kiedy stosuje się tymczasowy areszt

REKLAMA

Tymczasowe aresztowanie stosuję się tylko wtedy, gdy inny środek zapobiegawczy jest niewystarczający, aby zapewnić prawidłowy bieg postępowania. Tymczasowe aresztowanie stosuje się do sprawcy, co do którego zachodzą następujące okoliczności:
- wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego przestępstwa
- uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego
- uzasadniona obawa utrudniania postępowania karnego
- grożąca oskarżonemu surowa kara
- uzasadniona obawa popełnienia przez oskarżonego nowego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu.

Zarówno obawa ucieczki, ukrywania się jak i utrudniania postępowanie nie może być hipotetyczna. Organ występujący z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania musi uprawdopodobnić powyższe przesłanki konkretnymi okolicznościami.

Grożąca oskarżonemu surowa kara dotyczy sytuacji, gdy oskarżonemu zarzuca się popełnienie zbrodni lub występku zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat, albo gdy sąd pierwszej instancji skazał go na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata.

Kiedy nie znajduje zastosowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pomimo wystąpienia powyższych okoliczności sąd nie stosuje tymczasowego aresztowania, jeśli zastosowanie tego środka:
- spowodowałoby dla życia lub zdrowia oskarżonego poważne niebezpieczeństwo
- pociągnęłoby za sobą wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego rodziny

Tymczasowego aresztowania nie stosuje się również, gdy:
- przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą jednego roku
- na podstawie okoliczności sprawy można przewidzieć, że sąd orzeknie wobec oskarżonego karę inną niż pozbawienie wolności lub karę pozbawienia wolności w niewielkich rozmiarach.

Ograniczenie to nie dotyczy jednak sytuacji, gdy oskarżony ukrywa się, nie stawia się na wezwanie lub w inny sposób utrudnia postępowanie.

Ile trwa

Termin trwania tymczasowego aresztowania:
- w postępowaniu przygotowawczym:
na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Jeśli 3 miesiące upłyną, a nadal zachodzi potrzeba aresztowania oskarżonego, sąd może przedłużyć stosowanie tego środka, jednak w postępowaniu przygotowawczym tymczasowe aresztowanie może trwać maksymalnie 12 miesięcy.
- w postępowaniu sądowym:
łącznie z postępowaniem przygotowawczym do chwili wydania pierwszego wyroku w pierwszej instancji aresztowanie nie może trwać w sumie dłużej niż 2 lata.

Zażalenie

Na postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przysługuje oskarżonemu zażalenie.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania (fizycznie zażalenie składa się w sądzie, który wydał zaskarżone postanowienie).

Złożenie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu. Jednakże sąd, który wydał takie postanowienie, albo sąd odwoławczy może z własnej inicjatywy lub na wniosek oskarżonego wstrzymać wykonanie postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA